Matce za únos syna hrozí tři roky vězení

Policie v nejsledovanějším víkendovém případu obvinila matku chlapce

pondělí 20. ledna 10:10 , aktualizace 10:36

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     V průběhu celého víkendu jsme informovali o případu zmizelého osmiletého Gabriela a po jeho nalezení jsme jako první informovali, že za jeho zmizením stála jeho vlastní matka.
     Policisté nyní zahájili trestní stíhání sedmadvacetileté chlapcovy matky z Chebska, kterou obvinili ze spáchání únosu vlastního dítěte podle § 200 trestního zákoníku.
     Trestní stíhání probíhá na svobodě a ženě v případě prokázání viny za tento trestný čin hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

Trestní zákoník - část druhá - hlava IV - § 200 Únos dítěte a osoby stižené duševní poruchou:

(1) Kdo dítě nebo osobu stiženou duševní poruchou odejme z opatrování toho, kdo má podle jiného právního předpisu nebo podle úředního rozhodnutí povinnost o ně pečovat, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo peněžitým trestem.
(2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
        a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu opatřit sobě nebo jinému majetkový prospěch, nebo                
        b) ohrozí-li takovým činem mravní vývoj unesené osoby.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,        
        a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
        b) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví, nebo
        c) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
(4) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán,    
        a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt, nebo
        b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.
(5) Příprava je trestná.

Původní článek:

     V noci z pátku na sobotu jsme zveřejnili žádost policie o zveřejnění pátrání po teprve osmiletém chlapci. Pátrání policie probíhalo v režimu "Dítě v ohrožení", což znamená maximálně intenzivní a jde o národní koordinační mechanismus pátrání, kdy může být v ohrožení život nebo zdraví pohřešovaného dítěte. Pátrání sdílelo více než deset tisíc čtenářů.

     Chlapec v pátek 17. ledna kolem čtvrté hodiny odpolední odešel od své babičky v Mariánských Lázních ke svému dědovi, který ho má v současné době na základě Usnesení Okresního soudu v Chebu v péči. K dědečkovi však již chlapec nedorazil.
     V sobotu odpoledne po jedné hodině pak policie informovala, že chlapec byl nalezen živý a v pořádku. My doplnili, že podle našich informací dítě policisté vypátrali chlapce ve zcela jiném městě a kraji než se ztratilo, konkrétně v Praze, a že se policisté případem nadále zabývají a šetří případnou možnou účast jiné osoby.

     Tato naše informace se později potvrdila a včera večer policie uvedla, že v souvislosti s pohřešováním dítěte byly se souhlasem státního zástupce zadrženy dvě osoby. "Byly zahájeny úkony trestního řízení ve věci Maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a zatím nespecifikovaný trestný čin uvedený v hlavě čtvrté, tedy trestné činy proti rodině a dětem. V současné době se provádí úkony trestního řízení," uvedla mluvčí policie s tím, že další informace vzhledem k probíhajícím úkonům trestního řízení nemůže poskytnout. 
     Podle našich zdrojů má být zadrženou chlapcova matka, které byl chlapec rozhodnutím soudu nedávno odebrán a její známá.


 Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.