Foto

Mládě labutě podlehlo rozsáhlým zraněním

Záchranáři prosí o pomoc a hledají svědky

středa 14. srpna 11:43 , aktualizace 11:53

Smrt Zvířata

Partner článku – Autosalon Dajbych

     V neděli 11. srpna v podvečer nahlásil na městskou policii jeden z plavců na Seneckém rybníku nález uhynulého mláděte labutě na hladině u stavidla.
     Labutí rodinka se sem před nedávnem poměrně dramaticky přesídlila za potravou a klidem z nedalekého rybníka Nováček, kde se vylíhlo sedm mláďat. V tuto chvíli zůstávají naživu již jen tři.
     Mládě labutě nalezené tento víkend podle Karla Makoně ze záchranné stanice živočichů Plzeň muselo uhynout v noci ze soboty na neděli nebo v neděli dopoledne. Svědci totiž ještě v sobotu před osmou hodinou večer viděli plavat s rodiči všechny čtyři mláďata.

Veterinář provedl pitvu uhynulého ptáka, citujeme z ní:
     "Labuť má rozsáhlé trauma, krvácení a poranění v oblasti krční páteře. Kosti mezi 9. a 10. obratlem na krku jsou roztříštěny a to bylo pravděpodobně příčinou jejího úhynu.
     Poranění odpovídá rozdrcení kostí tupým předmětem za vyvinutí velkého tlaku a dislokace obratlů. Kousnutí, velké zuby, velký stisk. Další poranění nalezeno na levé straně u pánevní končetiny (nohy). V horní části u těla viditelné krvácení (hematom). Obsah žaludku a zažívadel převážně tráva z místa výskytu, bez pečiva, obilí a jiných příměsí. Výživný stav adekvátní věku zvířete, parazité v šetření, opeření kompletní bez viditelného poškození. Ostatní orgány a části těla bez nálezu."
     Výsledky pitvy tak naznačují, že mladě dle všeho mohl zakousnout pes.

     Záchranáři žádají případné svědky a návštěvníky Seneckého rybníka v uvedeném čase o informaci, zda si nevšimli něčeho podezřelého v souvislosti s pohybem labutí rodinky a hlavně počtem mláďat. Případné informace prosím posílejte na e-mail ptactvo@desop.cz .

Foto: DESOP

 Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.