Foto

Je libo pistoli za 30 nebo samopal za 40 tisíc?

NCOZ rozprášilo devítičlenný gang obchodníků se zbraněmi

1. června 2018 10:45 , aktualizace neděle 3. června 20:05


     22. května jsme se dozvěděli o zásahu kriminalistů a krajské zásahové jednotky, ke které došlo v obci Bukovina na Kralovicku. Policejní realizace zde proběhla v úterý večer a pokračovala skoro celý následující den.

     Byli jsme kriminalisty požádáni, abychom zatím nic nezveřejňovali, což jsme splnili a teprve dnes jsme od policistů dostali všechny informace a povolení zveřejnit

Soma

     Kriminalisté NCOZ ve dnech 22. – 24. dubna zasahovali v rámci akce s krycím názvem „SOMA“ v Ústeckém, Středočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji.
     Provedli celkem 21 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Při úkonech trestního řízení zajistili cca 100 nelegálních střelných zbraní, jednalo se o pistole, pušky, samopaly, ale i tlumiče střelby a více než deset tisíc nábojů.
     V nabídce těchto obchodníků nechyběly ani výbušniny a dokonce i několik dělostřeleckých granátů. Policisté zadrželi 9 osob, kdy následně čtyři zadržené obvinili z trestného činu nedovoleného ozbrojování.

     "Tento případ kriminalisté NCOZ vyšetřovali po dobu jednoho roku. Podle našich závěrů se skupina mužů ze severních Čech dlouhodobě zabývala nelegální výrobou a obchodem se střelnými zbraněmi.
     Měli získat části střelných zbraní (pistole, pušky, samopaly) kategorií „A, B, C“, které byly z důvodu výrobních vad vyřazeny z výrobního procesu a určeny k likvidaci.
     Jednalo se o hlavní komponenty moderních zbraní české výroby, které byly následně mimo výrobní závod využívány k sestavování plně střelbyschopných zbraní bez výrobních čísel. Takto upravené zbraně byly určeny k prodeji do kriminálně závadového prostředí,"
uvedli nám kriminalisté.

     Dle závěrů kriminalistů se jednalo o zbraně „velmi dobré kvality“. Pistole měli muži nabízet za cca 25 – 30 tisíc korun, samopaly za cca 35 – 40 tisíc korun. Dle jejich závěrů měli prodat několik desítek takto upravených a neregistrovaných zbraní. Trestnou činností se měli obohatit o nejméně 1,2 milionu korun. Policisté NCOZ SKPV zajistili  při domovních prohlídkách větší finanční obnos v hotovosti.

     Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), sekce terorismu a extremismu, odboru zbraní a nebezpečných materiálů, v minulých dnech obvinili 4 osoby, které měly obchodovat s nelegálními a neregistrovanými střelnými zbraněmi.

     Trestní stíhání obviněných je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody až na osm let. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství v Lounech.