Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Nepochopitelné jednání rodičky

Kvůli domácímu porodu opustila matka čerstvě narozeného chlapečka

28. prosince 2016 20:00 , aktualizace 20:10

Záchranáři

     Nedávno jsme vydávali varování záchranářů před domácími porody a dnes se jejich slova opět bohužel plně potvrdila.

     Dnes kolem čtvrté odpoledne vyráželi záchranáři k jednomu takovému domácímu porodu zde v Plzni, kdy bohužel nastaly vážné komplikace. Na místo raději vyjelo kompletní rendez-vous, tedy RV i RZP (sanitka se záchranáři i malý vůz s lékařem). V tomto případě byl sice novorozenec v pořádku, ale maminka měla krvácení z porodních cest a byl nutný její okamžitý transport do Fakultní nemocnice Plzeň.

     V tu chvíli ale dle našich informací došlo k něčemu, co vyrazilo dech i zkušeným záchranářům. Ačkoli jedním z hlavních argumentů příznivců domácích porodů je tzv. neustálý kontakt s dítětem a vyznavači „splynutí s přírodou“ či „návratů ke kořenům“ tvrdí, že právě díky domácím porodům může maminka novorozence ihned přiložit k prsu a dítě nemusí být odnášeno na žádné vyšetření, tak v tomto případě matka kvůli svému odporu k nemocnicím dítě vlastně klidně opustila.
     Lékař totiž samozřejmě nabídl, že do nemocnice odvezou maminku i s dítětem, ale matka toto rezolutně odmítla. Záchranáři se museli domnívat, že špatně slyší a nebo, že maminka nepochopila, že by s čerstvě narozeným chlapečkem samozřejmě zůstali spolu a znovu tedy vysvětlili, jak je prosté "být spolu" důležité pro vznik mateřského pouta, kojení a samozřejmě i další věci. Matka ale opakovaně uvedla, že dítě je zdravé, do nemocnice tedy za žádnou cenu nepojede a mají odvést pouze ji.
     Pár desítek minut starý chlapeček tak zůstal po odjezdu ZZS doma sám pouze v péči otce.

Původní varování:

Záchranáři varují před domácími porody

Je třeba si uvědomovat a zvážit všechna rizika

     Ve středu 23. listopadu vydala Zdravotnická záchranná služba vyjádření, týkající se domácích porodů. Toto memorandum nemá za cíl nikomu nic diktovat nebo nařizovat, podle záchranářů je ale důležité , aby nastávající maminky zvážily možnost výskytu komplikací, ohrožujících život miminka nebo jejich vlastní a aby o těchto skutečnostech byly rodiny, očekávající radostnou událost, seriózně a objektivně informovány a své rozhodnutí o domácím porodu činily zodpovědně s ohledem na možné dopady.

     V Plzeňském kraji záchranáři často vyjíždějí k zásahům v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Péči o maminky s příznaky počínajícího porodu a jejich transport do porodnice považují za nedílnou součást své práce. Až v deseti případech ročně záchranáři dítě pomohou přivést na svět ještě před branami nemocnice.

     V posledních letech jsou ale záchranáři stále častěji voláni k tzv. domácím porodům, tedy porodům, které mají proběhnout mimo zdravotnické zařízení plánovitě. Pro záchranáře znamenají tyto výjezdy nejen zvýšené nároky v obecně medicínské rovině, ale také výraznou psychickou zátěž. Ve svém prohlášení k tomu uvádějí: “I když okolnosti mohou svědčit pro bezproblémový porod, nelze jeho průběh nikdy dopředu určit s jistotou. Dojde-li pak k nenadálým komplikacím, například ke krvácení, porodnímu poranění, nebo k ohrožení miminka nedostatkem kyslíku, hrozí tragické následky, které se mohou rozvinout v průběhu několika málo minut. V tu chvíli je pro rodičku i miminko ideální, nachází-li se v péči odborníků.

     Zatímco v nemocnici je pro řešení těchto případů okamžitě k dispozici specializovaný tým, při nečekaných komplikacích v terénu je volána výjezdová skupina záchranné služby. Většinou se tak děje již v době rozvinutých příznaků závažné komplikace. Kompenzační mechanizmy organizmu mohou v této fázi být již vyčerpány a léčba složitější a náročnější.  Prostředky a možnosti záchranářů jsou a přes veškerou snahu vždy budou, omezené. Zdravotnický personál záchranné služby nemá odbornou erudici specializovaných porodníků či neonatologů. Seberychlejší příjezd vozidla zdravotnické záchranné služby, prvotní vyšetření, ošetření a transport do nemocnice, zaberou vždy několik desítek minut. Vážné poškození zdraví matky či dítěte však může nastat podstatně dříve.

     Řešení vážných porodních komplikací záchranáři tedy znamená vždy suplování vysoce specializované nemocniční péče. Žádný vůz záchranné služby nedisponuje vybavením, které by se mohlo rovnat porodnímu sálu s veškerým zařízením, a pokud zdravotní stav ženy či dítěte začne akutně vyžadovat např. císařský řez, je řešení v terénu krajně obtížné, ne-li nemožné.“

     Velmi špatně málem dopadl případ v loňském roce, kdy plzeňské záchranáře k domácímu porodu volala přímo porodní asistentka. Ta uvedla, že je u domácího porodu a došlo ke komplikacím. Dítě bylo již cca půl hodiny na světě a matka byla ohrožena na životě v rámci masivního krvácení. Řešit vzniklou situaci nebylo v silách porodní asistentky. Po pár minutách ve stresu dokonce příjezd záchranky urgovala, ačkoli již byli záchranáři u domu. Ti matku ošetřili a transportovali i s miminkem do fakultní nemocnice. Kdyby se žena rozhodla rodit v porodnici bylo by k dispozici okamžitě celé operační zázemí a nedošlo by k tak dramatické situaci.

     „ZZS Plzeňského kraje s ohledem na možné komplikace doporučuje maminkám porod ve zdravotnickém zařízení, která jsou dnes na velice vysoké úrovni a otec dítěte ta během porodu může být s nimi.“ uvádí k tomu tiskový mluvčí záchranářů.


Foto: Ilustrační