Profesionální uprchlík Karlos pokřtil Rockton

VW T6 Rockton ve službách Městské policie Plzeň bude zachraňovat zvířata

úterý 30. ledna 14:16 , aktualizace 14:53

Městská policie Zvířata

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Dnes dopoledne bylo na náměstí Republiky v Plzni za účasti primátora Plzně Martina Zrzaveckého, velitele Městské policie Plzeň, PhDr. Karla Macha, šéfa Útulku pro zvířata v nouzi Petra Kokošky a dalších hostů předáno odchytové skupině Městské policie nové vozidlo VW T6 Rockton, speciálně upravené k záchraně zvířat.

     My jsme si na seznámení s tímto vozem dovolili pozvat Karlose, křížence staforda patřícího naší kolegyni. Karlos je velkým znalcem odchytových vozů plzeňské městské policie a má za sebou pohnutou minulost. Kdysi patřil feťákovi a musel mu být odebrán, takže do plzeňského útulku přicestoval v jednom z původních odchytových vozů.
     Z útulku si Karlose pak naše kolegyně adoptovala, ale protože od původního majitele nebyl nijak vychován, brzy zdrhl do nočních ulic našeho města. Naštěstí byl rychle nalezen a přivezen zpět strážníky odchytové skupiny, takže absolvoval další cestu odchytovým autem.
     Asi o dva roky později, to už byl Karlos rozumný a zkušený pes, přijal nabídku jedné televize na natáčení reportáže o práci odchytové skupiny a tak se v tomto speciálním autě projel potřetí.
     Dnes tedy měl Karlos možnost jako odborník v tomto oboru posoudit nový takto upravený vůz, čehož se zhostil s výrazem skutečného znalce a po chvíli zkoumání a ochutnávce piškotů, kterých má každý člen odchytovky vždy plné kapsy, Rockton vyhodnotil jako zatím nejlepší.
     Primátor Zrzavecký ještě Karlosovi ukázal vybavení vozu i odchytovou tyč, která je základním a nutným doplňkem každého takového vozu, ale Karlos šéfovi města sdělil, že není žádný blbec či recidivista a do vozu nastoupil rychle sám.

     „Po dopravní skupině je skupina pro odchyt zvířat nejvytíženější složkou naší městské policie. O kvalitě služby svědčí nejen počty zajištěných zvířat, ale i to, že nás oslovují okolní města a obce, abychom odchyty dělali i pro ně,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký a doplnil, že Plzeň zajišťuje odchyt zatoulaných zvířat také v Chotíkově, Třemošné a ve Starém Plzenci. Tato služba je v samotné Plzni zajištěna již 12 let, je poskytována nepřetržitě 24 hodin denně a ročně strážníci zachrání až osm stovek zvířat.

     Městští strážníci budou k převozu zvířat nově využívat i toto speciálně upravené vozidlo tovární značky VW T6 ROCKTON.
     Nový vůz je již čtvrtým vozidlem, které je speciálně upraveno pro potřeby odchytu zvířat. Je vybaven klecí dělitelnou na dvě části pro umístění odchycených zvířat, stejně tak odděleným prostorem pro svoz kadáveru. „Vestavbu vozu si strážníci navrhli sami dle praxe v terénu tak, aby plně odpovídala požadavkům na jejich činnost. Pořízení nového vozidla bylo nutné vzhledem k opotřebovanosti předchozího automobilu,“ řekl nám Karel Mach, velitel Městské policie Plzeň.

     Toto nové vozidlo má výrazně lepší průchodnost terénem, což se osvědčí v odlehlých a hůře přístupných místech. Jde o zvýšeného a zodolněného VW Transporter s náhonem na všechny čtyři a vybaveného ochrannými kryty proti poškození důležitých částí, jako je motor nebo diferenciál.
     Podvozek je zvýšený o 30 mm a  převodovka je zkrácením stupňů upravena spíše do terénu.
     Vybavení a rozložení vnitřních prostor zůstalo stejné, oproti stávajícímu vozidlu došlo pouze k několika drobným úpravám a vylepšením, které by měly zlepšit a usnadnit práci strážníků.


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.