Foto

Omezení ohňostrojů? Zeptali jsme se odborníků i politiků

Češi milují zvířata, ale na Silvestra jich však stovky zbytečně zabijí či zraní

15. ledna 2019 17:47 , aktualizace 17:58

Zvířata

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Silvestrovské ohňostroje jen na Plzeňsku dle mluvčího hasičů mezi půlnocí a druhou ráno zapříčinily deset požárů a policisté stále řeší dva případy, kdy mohlo pořádáním ohňostroje dojít dokonce i k trestnému činu. Obdobné je to i na jiných místech České republiky a část veřejnosti se začíná silně ozývat.
     Již desetitisíce lidí chtějí po letošním Silvestru omezit ohňostroje a vznikla i petice občanského sdružení Donaba, které v ní požaduje regulaci zábavní pyrotechniky. Její autoři mimo jiné uvádějí: "Jde sice jen o jeden den v roce, ale i tak má na svědomí množství ztracených, zraněných či mrtvých zvířat, poraněných lidí a poškozeného majetku a to nemluvě o znečištění vzduchu,“ píše se v úvodu petice, pod kterou se za čtyři dny podepsalo přes 10 tisíc občanů „Znečištění vzduchu se za jediný večer vyrovná množství zplodin vyprodukovaných auty během dvouměsíčního provozu dálnice D1.“ 

Řešení by byly "tiché ohňostroje"

     Autoři petice dále navrhují, že by ohňostroje měly být svěřeny pouze do rukou odborníků v rámci ohňostrojů organizovaných městy a dalšími organizacemi. Paradoxně, ačkoli jsou profi ohňostroje daleko větší než amatérské, jsou daleko tišší, protože jejich cílem není velký zvukový efekt, na zemi je slyšet pouze odpal a k samotným výbuchům pyrotechniky dochází až ve velikých výškách.

     Protože je toto téma hodně diskutované, rozhodli jsme se s otázkou na jeho názor oslovit jak politiky, tedy současného primátora města Plzně Martina Baxu a ministra vnitra Jana Hamáčka, tak znalce zvířat, tedy předního plzeňského odborníka na ptactvo Karla Makoně, mluvčího ZOO Plzeň Mgr. Martina Vobrubu a šéfa útulku pro opuštěná či týraná zvířata Petra Kokošku.
     Zajímavým zjištěním bylo, že názory odborníků a politiků se neshodují. 

Karel Makoň - šéf Záchranné stanice živočichů DES OP v Plzni, milovník a znalec zvířat

      Ohňostroje nás již několik let trápí a tíží. Snažíme se je omezit, ale je nás prostě málo. Problém posledních několika let je, že původní důraz na světelný efekt, který není tak problematický, se přesunuje na efekt zvukový. Ten v průběhu posledních tří let vzrostl několikanásobně. Na silný a náhlý zvuk reagují všichni živočichové stejně, tedy útěkem a to i tehdy, kdy mnoho z nich ve tmě nevidí, ani se neorientuje. To má samozřejmě fatální, zdůrazňuji fatální důsledky. V dnešní době se již i ví, že to v některých lokalitách ovlivňuje populace ptactva.
     Plzeň svým umístěním na soutoku čtyř řek je na hlavní tahové cestě ptactva, a na silvestra ti ptáci prostě nemají absolutně šanci, protože je to všude. Vždy prvního ledna vyjíždíme k případům následků ohňostrojů, ať už zvěře, která ve zmatku vběhne pod auto nebo pod vlak, nebo ptáků, kteří vzlétnou a zraní se třeba o sklo, zeď nebo elektrické dráty. 

Mgr. Martin Vobruba - mluvčí ZOO Plzeň

     Samozřejmě radost z ohňostrojů nemáme a dobrá věc to vůči zvířatům určitě není. Pokud by došlo k omezení, bylo by to pro zvířata určitě lepší.
     My naše zvířata při ohňostrojích chráníme tak, že většina jich je ve vnitřních ubikacích, ale i tak jsme před několika lety zřejmě v souvislosti s ohňostrojem zaznamenali jeden úhyn bažanta v expozici v blízkosti Vinic. 

Petr Kokoška - šéf Útulku pro opuštěná či týraná zvířata v Plzni

     Ohňostroje jsou pro nás velmi závažný problém. Je nutné si uvědomit, že velké množství psů a koček k nám přišlo zraněných či týraných. Dále jsou zvířata u nás krátkou dobu, takže si na nové prostředí ještě nezvykla. My zde pak děláme vše pro to, aby se jejich fyzický i psychický stav zlepšil, jenže po Silvestru je vše špatně a můžeme začít nanovo. Zvířata jsou vystresovaná, vyděšená, nežerou, objevují se průjmy, výjimkou nejsou ani zranění, kdy se zvířata zraní při pokusu prokousat se mřížemi v panickém pokusu utéct.
     Myslím, že každý normální člověk, vidět reakce těchto zvířat, by byl pro omezení.

Jan Hamáček - ministr vnitra (ČSSD)

     Myslím si, že teď není doba pro nějaké radikální změny, jde spíše o to, aby se dodržovala zákonná omezení z hlediska prodeje, která jsou platná a aby byla vyšší míra kontroly ze strany příslušných orgánů. Na to, abychom připravovali nějaké změny nebo omezení, si myslím, že teď doba není.

Martin Baxa - primátor města Plzně a poslanec Poslanecké sněmovny PČR (ODS)

     Od občanů jsem krátce po ohňostrojích dostal řadu podnětů. Je zjevné, že se používání pyrotechniky rozšiřuje. Jsem k možnostem regulace ohňostrojů zdrženlivý s ohledem na obtížnou vymahatelnost. Jsem ale připraven toto téma ve vedení města Plzně otevřít.

Fotogalerie - ilustrační záběry (po Silvestru Karel Makoň nachází desítky mrtvých či zraněných zvířat)

Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.