Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Otravu poníka Pepiny již šetří policie

Majitel farmaparku podal trestní oznámení pro týrání zvířat a na památku poníka spustil edukační kampaň

5. září 2022 10:51 , aktualizace 11:50

Smrt Zvířata

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

      Minulý týden jsme informovali o smutné události, ke které došlo ve Farmaparku U Toma v Ledcích u Plzně, kde starší pár s vnučkou zcela bezohledně přímo vedle cedule informující o zákazu krmení nakrmil několik poníků větvičkami pro koně prudce jedovatého akátu. Tato událost bohužel skončila smrtí jednoho ze zvířat, poníka Pepiny.

      Bohužel, pachatelé tohoto hloupého činu z místa odešli, zatímco ošetřovatelky se snažily doslova vyrvat větvičky poníkům z tlam, a ani po zveřejnění informace o úmrtí Pepiny se nepřihlásili, například s omluvou.
      "Vzhledem k tomu, že k dnešnímu dni jsme nedostali žádnou omluvu, tak jsme včera odpoledne prostřednictvím našeho právního zástupce zaslali Okresnímu státnímu zastupitelství Trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat a jsme připraveni poskytnout kamerové záznamy i veškeré informace k události," uvedl v pátek na Facebooku farmaparku jeho zakladatel Tomáš Urbánek.

       Ten se také rozhodl na památku otráveného poníka spustit vzdělávací kampaň, aby k podobným situacím docházelo co nejméně. "Tento týden pro nás byl absolutně nejnáročnější, který jsme, kdy zažili. Účel našeho farmaparku je vzdělávání dětí i dospělých v oblasti chovu zvířat a životního prostředí, proto je i naší "povinností" dát mnohem více energie do informování veřejnosti, jak se správně chovat ke zvířátkům. Proto spouštíme kampaň #zapepinu, jejímž cílem je zabránit tomu, aby se neopakovalo, že někdo "v dobré víře" ublíží zvířeti. Koně jsou nejcitlivější, ale jedná se i o další zvířátka jako kozy, ovce, kravičky, ptáci i lesní zvěř.
        Pokud byste nám chtěli v tomto pomoci, šiřte prosím informační leták ve fotkách, ze kterého je zřejmé, že i jedna větvička může zabít,"
doplnil pan Urbánek s tím, že celou kampaň je možno shlédnout na webových stránkách www.zapepinu.cz.

Původní článek:

      Ke zcela zbytečné tragédii zapříčiněné bohužel lidskou hloupostí a neochotou řídit se pravidly došlo v sobotu 27. srpna v areálu Farmaparku U Toma v Ledcích u Plzně.
      "S lítostí Vám musíme oznámit, že v neděli 28. srpna v 5:30 ráno zemřel náš poník Pepina," napsal k události zakladatel farmaparku Tomáš Urbánek s tím, že příčinou smrti zvířete byla otrava Akátem z rukou neukázněných návštěvníků.
       "Ze zcela nepochopitelných důvodů v sobotu kolem páté hodiny odpoledne starší pár s vnučkou natrhal větvičky Akátu z lesa a přes ohradu krmili naše poníky přímo vedle cedulky "Nekrmit!", a to i přes to, že pokud návštěvníci chtějí našim zvířatům dát nějaký pamlsek, mají v areálu k dispozici automaty s bezpečným krmením," uvedl nám k případu pan Urbánek a pokračoval: "Situace si během chvilky všimla naše ošetřovatelka, která se snažila věc ihned řešit a ostnaté větvičky doslova vyndavala z krku třem poníkům." 

       Trnovník Akát je pro koně prudce toxický a pouhých 70 gramů jeho kůry způsobí vážné problémy půltunovému koni, u poníka vážícího 100 kilogramů je nebezpečné podstatně menší množství, a tak se i přes okamžitý zásah jedno ze zvířat zachránit nepodařilo.
       "Za pouhou hodinu byla Pepina zcela apatická s těžkou kolikou, následoval příjezd paní veterinářky a dalších ošetřovatelů a doslova boj o každou vteřinu. Bohužel tento boj jsme nad ránem prohráli," popsal pan Urbánek.

       Porušení zákazu krmení bez souhlasu může být považováno jako trestný čin týrání zvířete, trestní oznámení zatím ale podle tiskové mluvčí policie podáno nebylo.
       "Jednalo se o jeden z nejhorších zážitků v našem životě. Dát rozhodnutí o utracení Pepiny, která sotva stojí v ukrutných bolestech, když víte, že to způsobila větvička z ruky návštěvníka, je něco strašného. Jsme plní emocí, bezmoci, zlosti, vzteku, lítosti, smutku a žalu.
        I přes vybičované emoce je ale potřeba říct, že smrt Pepiny nezpůsobil úmysl ublížit zvířeti, ale "pouhá" neznalost. Proto bychom rádi, na památku naší Pepiny, informovali lidi kolem sebe, že krmit zvířata čímkoli bez souhlasu majitele je zakázáno nikoli z rozmaru majitelů, ale protože tím zvířata můžete zabít!"
 doplnil pan Urbánek s tím, že by chtěl poděkovat všem, kteří se Pepinu do poslední chvíle snažili zachránit, a poprosit všechny, aby si uvědomili, co mohou způsobit a informace o tom šířili i mezi ostatní.

        "Jedná se o bohužel o soustavný a neustálý problém netýkající se jen koní, ale i ostatních zvířat, který ročně stojí život desítky zvířat. Za určitých podmínek, jako je například dieta zvířete, může problém způsobit dokonce i jen tráva. Bez konzultace s ošetřovatelem zvířete by prostě lidé neměli žádné cizí zvíře krmit, může to skončit jeho smrtí," řekla nám veterinářka Tučková, která byla na pomoc Pepině přivolána.

Proč nekrmit cizí koně!

  • Koně mají velmi citlivé zažívání, i pár jablek, mrkví nebo kousků pečiva navíc pro ně může znamenat rozsudek smrti.
  • ​Koně nedokážou rozumově vyhodnotit, po čem jim bude zle.
  • Koně mohou trpět alergiemi, i kousek jablka či hrušky může způsobit prudkou reakci.
  • I když se koně pasou na trávě, tráva ze sekačky nebo zapařená tráva je pro ně velmi nebezpečná! Nikdy ji koním nesypejte do výběhu!
  • Po konzumaci nevhodné stravy nebo velkého objemu potravy koním hrozí ucpání a zauzlování střev, záněty střev, otrava krve, schvácení kopyt – vše je pro koně smrtelně nebezpečné.

Foto Farmapark U Toma


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.