Reklama

Exkluzivní akce v Autosalonu Dajbych

Jen dnes máte možnost prohlédnout si výstavu komentovanou odborníkem

pondělí 12. března 07:27 , aktualizace středa 26. září 09:20

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Již více než týden probíhá v prostorách Autosalonu Dajbych výstava automobilových veteránů značky Jaguar pořádaná při příležitosti zahájení akce "Dajbych přiváží do Plzně Jaguáry". Na této výstavě se můžete kromě netradičního zážitku prohlídky opravdových skvostů automobilového průmyslu i zúčastnit soutěže o dvouhodinový kurz jízdy v terénu offroadovým speciálem a další ceny, jak jsme informovali v článku:

Soutěžte s Dajbychem a Jaguárem

Soutěžte s Dajbychem a Jaguárem

25. 02. 2018, 22:26, aktualizace 26. 09. 2018, 09:20

Vyhrajte dvouhodinový kurz jízdy v terénu offroadovým speciálem

     Výstavy se jako partner účastní i Jaguar Klub České Republiky o.s., který je prvním a jediným oficiálním klubem sdružujícím všechny majitele a milovníky všech modelů Jaguar na našem území. Pořádá akce a Concourse d´Elegance pravidelně již od roku 2006 a spolupracuje přímo s automobilkou, Jaguar Daimler Heritage Trust, rakouským importérem i zastoupeními na území České Republiky. Klub sdružuje několik set členů vlastnících od nejstarších modelů, přes supersport Jaguar XJ220 až ke zcela novým modelům. Presidentem a zakladatelem klubu je automobilový odborník Filip Turek, který na výstavu zapůjčil svůj Jaguar model 420G z roku 1968.

      Mimo vzácných exemplářů vozů značky Jaguar uvidíte i krásné sochy šelem od Michala Gabriela, první Sérii Land Roveru z roku 1952 a výstavu o historii dobrodružných terénních expedic.

      Právě dnes Vás výstavou svým odborným komentářem provede buď přímo president Jaguar Klubu Filip Turek nebo zástupce Autosalonu Dajbych. Komentované prohlídky začínají v 17 a v 18 hodin. Otevírací doba salonu je prodloužena do 19 hodin.

     Za naše čtenáře jsme panu Turkovi položili několik otázek:

Co Vás přivedlo ke značce Jaguar?

     Je to láska od dětství, objektivně není značka s takovou koncentrací elegance, krásy a současně i skvělé technické propracovanosti a mnoha jak závodních, silničních, tak i designových legend ve své historii jako má Jaguar. Vždy mne fascinovala všechna auta, ale Jaguar je na prvním místě pro tu neuvěřitelnou kombinaci superlativů a charisma.

Jak dlouho v Čechách funguje Jaguar club? Povíte nám něco o jeho činnosti a historii?

     Jaguar klub jsem zakládal na konci roku 2006, tedy letos odstartujeme dvanáctou sezonu. Jsme klubem jak pro velmi staré a vzácné, tak pro moderní Jaguary, pyšníme se ale i jedním kouskem supersportu XJ220 v možná nejlepším existujícím stavu na světě.
     Máme mnoho set členů a aut a členství vzniká registrací na exkluzivní doméně www.jaguarclub.com.

Co by si čtenáři podle Vašeho výběru neměli nechat ujít? Jaký model kromě Vaší 420G je pro Vás nejzajímavější?

     Určitě ohromnou legendou je XK120, na konci čtyřicátých let to byl nejrychlejší sériově vyráběný automobil světa, MK2 je nádherná a byla nejrychlejším sedanem své doby, jinak po pravdě vzhledem k mé funkci v Jaguar Klubu se mi splnil sen a všechny vystavené modely jsou pro mne v podstatě denní záležitostí.

Jaký je Váš vysněný Jaguar?

     Je obtížné jmenovat jeden, proto jsem jich vždy měl opravdu rozsáhlou sbírku, v garáži mám sny jako první vyrobený eRkový Jaguar pro běžný provoz, je to XJR-S z roku 1988, poté vystavené 420G z těch luxusních, kdybych měl jmenovat model, který nemám, byla by to XJ220 a XJR-15.   

Jaguar model 420G

     Tento konkrétní vůz má velmi zajímavou historii, protože měl od šedesátých let jednoho majitele a dochoval se ve velmi zdravém stavu až do devadesátých let, kdy kvůli stáří majitele přestal být v provozu.
     Roku 2010 jej koupil díky skvělému výchozímu stavu a velmi vzácné plné výbavě právě president českého Jaguar Klubu, Filip Turek, který se se svým týmem profesionálně zabývá renovacemi klasických Jaguárů.
     Tento vůz má na svou dobu velmi vzácnou výbavu v podobě elektricky ovládaných oken a klimatizace, samozřejmostí je automatická převodovka, posilovač řízení, či dvě palivové nádrže a dvě palivová čerpadla. Vůz má nejvýkonnější verzi legendárního motoru XK, se kterým Jaguar pětkrát v padesátých letech vyhrál Le Mans. Automobil má tento řadový šestiválec 4.2l s kompresním poměrem 9:1 a třemi karburátory SU-HD8, výkon tak má obdivuhodných 265 koňských sil. Vůz dosahuje rychlosti 200 km/h, má úžasné jízdní výkony díky nápravám, ze kterých Jaguar technicky vychází dodnes a na všech kolech má kotoučové brzdy!
     Tento konkrétní exponát byl renovován průběžně po dobu pěti let a renovace zabrala přes 3500 hodin práce profesionálních restaurátorů. Cílem bylo vytvořit 420G v nejlepším možném stavu a provedení na světě.
     Automobil po renovaci vyhrál dokonce první místo Concourse d´Elegance Carlsbad 2016. Od renovace má najeto pouze přibližně 3000 km kvůli odladění a v případě vážného zájmu je aktuálně na prodej. 


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.