Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Otrava dvou směn pekařů, v péči záchranářů skončilo šest lidí

V pekárně zasahovaly všechny složky IZS dvakrát za dva dny, policie věc šetří jako Obecné ohrožení z nedbalosti

22. prosince 2022 20:31 , aktualizace pátek 23. prosince 11:57

Hasiči Záchranáři

     Ve středu kolem osmé hodiny večer vyjížděly všechny záchranné složky do Raisovy ulice v Rokycanech, kde se v pekařství Frídl několik lidí přiotrávilo plynem. Po příjezdu místo se ukázalo, že se personál pekařství nadýchal nahromaděného oxidu uhelnatého, záchranáři museli ošetřit a do nemocnice transportovat tři osoby.
     "Provedli jsme měření koncentrací, které již bylo s negativním výsledkem, a odvětrání budovy. Následně byla majitelka poučena o nutnosti kontroly spalinových cest a topidel," uvedl ke středečnímu zásahu tiskový mluvčí hasičů.

     Překvapivě na stejnou adresu vyjížděly všechny záchranné složky i včera kolem šesté hodiny večer, kdy byla opět nahlášena otrava několika osob oxidem uhelnatým. 
     Záchranáři v tomto případě ošetřili a do nemocnice transportovali tři osoby. "Do péče záchranářů jsme předali tři lehce nadýchané osoby, tři další ošetření nepotřebovaly. Provedli jsme měření koncentrací oxidu uhelnatého, které byly v objektu zvýšené, a následné odvětrání objektu," uvedl mluvčí hasičů ke včerejšímu zásahu.

     Vzhledem k tomu, že šlo o dva případy během pouhých čtyřiadvaceti hodin, vše si samozřejmě převzala policie. "Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu Obecné ohrožení z nedbalosti a případem se dále zabýváme," uvedl tiskový mluvčí policie.


Život vám zachrání doslova pár korun

     Opakovaně radíme, jak se před tímto nebezpečím chránit. První radou je stálé větrání, to však například v mnoha koupelnách není dost dobře možné.
     Lepším způsobem je elektronická signalizace detekující oxid uhelnatý, kterou s úspěchem používají právě i záchranáři. V minulých případech jsme se obrátili na našeho partnera D.S.D. Metal plus, firmu, která se zabývá hlavně požární ochranou.
     Na pultě před námi se po našem dotazu okamžitě objevilo několik přístrojů, schopných oxid uhelnatý detekovat a uživatele varovat. Od těch nejjednodušších až po modely vyšší třídy, schopné kromě oxidu uhelnatého indikovat i jiné nebezpečné a hořlavé plyny.
     Výhodou těchto zařízení je kombinovaný provoz na baterie i síťové napájení a hlavně jejich přenosnost. Zařízení je tak možné vzít i na dovolenou do pronajaté chaty nebo například do karavanu, kde se hodí schopnost kombinovaných zařízení detekovat například unikající propan-butan.

25 otrávených včetně dvou policistů

     O otravě tímto plynem píšeme cca 10x ročně, zatím nejhorší případ byl 29. listopadu 2014, kdy se unikajícím oxidem uhelnatým otrávilo v Plzni dokonce 25 lidí najednou a to včetně dětí!
     Hromadná otrava plynem byla tehdy kolem 22,30 nahlášena na operační středisko plzeňské policie. Na udané místo do Plynární ulice vyjelo hned několik hlídek policie a také zde zasahovalo několik jednotek hasičů i záchranářů. V jednom z bytů pravděpodobně došlo k poruše karmy a unikající oxid uhelnatý se rozšířil po celém domě.
     Během evakuace osob se plynu nadýchali i dva policisté, kteří následně museli být hospitalizováni. Celkem se oxidem uhelnatým přiotrávilo 25 osob včetně dětí a z nich muselo být 13 hospitalizováno ve Fakultní nemocnici Lochotín.

Foto: Fb Roycany

D.S.D. METAL plus

Požární ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.