Foto

Plzeň ocenila mimořádné činy při záchraně lidského života a majetku

Oceněni byli policisté, strážníci, hasiči, občané a dokonce i jedenáctiletý chlapec

13. prosince 2018 10:46 , aktualizace pátek 14. prosince 23:21

Hasiči Hrdina Městská policie Záchrana života

Partner článku – Mraknet

     Plzeňský primátor Martin Baxa ocenil ve středu 12. prosince 29 lidí za mimořádné činy při záchraně života a majetku v tomto roce. Jsou mezi nimi policisté i plzeňští strážníci, záchranáři, hasiči i občané.
     Primátor všem poděkoval za jejich obětavost, statečnost a pohotovost a předal jim pamětní plakety a věcné dary. Nejvíce oceněných bylo z řad účastníků zásahu při rozsáhlém zářijovém požáru ubytovny na Karlově. Uznání si vysloužili například také zachránci muže, jehož zasáhl blesk. Byl mezi nimi i jedenáctiletý chlapec.   
     Oceňování organizuje Odbor bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně. Letos jde již o desátý ročník této akce. 
     „Považuji za důležité zdůraznit osobní nasazení, osobní statečnost každého z vás, i když je to  většinou vaše práce, ale všechny případy, jak jsem se s nimi seznámil,  mají společné jedno – že jste nezaváhali v situacích, které byly v řadě případů přímo život ohrožující a vy jste v nich obstáli jako profesionálové i jako lidé a udělali jste to, co bylo správné,“ řekl primátor Martin Baxa.
     „Tyto dnešní nezapomenutelné okamžiky si musíme připomínat, abychom dokázali, že vy jste ženy a muži na svém místě, že vy jste tady pro nás a snažíte se, aby Plzeň byla co nejbezpečnější. Ještě jednou všem děkuji,“ dodal radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký.
     Vedoucí Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně Aleš Průša rovněž přítomným poděkoval a připomněl, že zvláštní pozornost si zaslouží čin jedenáctiletého Benjamina Hejdy, který se zúčastnil záchrany muže, kterého zasáhl blesk. 

Ocenění získali:

Za zásah při požáru ubytovny na Karlově 11. září 

pprap. Josef Basl, nstržm. Karel Hötzel, prap. Václav Sádlo, nstržm. Daniel Kůstka, nstržm. Michal Šleis, nstržm. Kamil Křižan, pprap. Jan Ouředník, nstržm. Jiří Střelec – policisté Městského ředitelství policie Plzeň
nstržm. Daniel Housar a pprap. Petr Hlavinka – hasiči Hasičského záchranného sboru stanic Plzeň Střed a Plzeň Košutka
Jana Pivoňková – městská policistka z obvodní služebny Městské policie Plzeň – Skvrňany
Viktor Prokopec 

     V ranních hodinách 11. září zachvátil požár dvoupodlažní ubytovnu v Plzni na Karlově. Ve chvíli, kdy požár vypukl, bylo v objektu přibližně 40 lidí. Hasiči po příjezdu na místo vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému včetně jednotek plzeňských dobrovolných hasičů.
     Jako první na místo požáru dorazily dvě hlídky policistů oddělení hlídkové služby Městského ředitelství policie Plzeň a policisté okamžitě a duchapřítomně zalarmovali všechny složky Integrovaného záchranného systému.
     Neváhali, na nic nečekali a okamžitě zahájili evakuaci, která už byla vzhledem k rozsahu požáru velice obtížná. Nasadili tak vlastní životy. Až na jednu ženu se podařilo zachránit všechny, kteří v té době byli v hořícím domě.
    Jmenovitě jsou to policisté pprap. Josef Basl, nstržm. Karel Hötzel, prap. Václav Sádlo, nstržm. Daniel Kůstka, nstržm. Michal Šleis, nstržm. Kamil Křižan, pprap. Jan Ouředník, nstržm. Jiří Střelec.

     Za celodenní maximální nasazení při likvidaci tohoto rozsáhlého požáru byli oceněni také všichni příslušníci Hasičského záchranného sboru, především ze stanic Plzeň Střed a Plzeň Košutka a jmenovitě Daniel Housar a Petr Hlavinka, kteří zasahovali jako první. 

     Městská policistka Jana Pivoňková získala ocenění za to, že na místě požáru velmi profesionálně a efektivně koordinovala činnost všech strážníků, kteří na místě zasahovali. 

     Občan Viktor Prokopec neváhal a společně s policisty pomáhal dostat z hořícího domu jeho obyvatele. Nehleděl na riziko a k budově přistavil své auto, aby na jeho střechu mohli seskočit lidé z prvního patra, kteří se už vzhledem k rozsahu požáru z budovy nemohli dostat. Svým duchapřítomným a neohroženým jednáním zachránil lidské životy.

Obrovský požár, jsou hlášeni zranění a probíhá evakuace

Obrovský požár, jsou hlášeni zranění a probíhá evakuace

11. 09. 2018, 08:50, aktualizace 12. 09. 2018, 12:19

Požár ubytovny na Borech - byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu

Za zásah při požáru ve vysokopodlažním bytovém domě u Borského parku 22. července 

pprap. Michal Riška, nstržm. David Gondek a nstržm. Pavel Fotr – policisté Městského ředitelství policie Plzeň, Oddělení hlídkové služby

     Požár vypukl ve vysokopodlažním bytovém domě. Z oken v desátém patře vycházel silný dým. Na místě vznikla obava, že v bytě by mohli být lidé. Policisté neváhali, vyrazili dveře a za pomoci namočených ručníků do bytu vstoupili vyhledat případné ohrožené osoby. Naštěstí v bytě nikdo nebyl. Požár následně uhasili přivolaní hasiči.

Tři policisté po požáru skončili v nemocnici

Tři policisté po požáru skončili v nemocnici

22. 07. 2018, 23:28, aktualizace 23. 07. 2018, 08:35

V noci na dnešek hořelo na Borech U Borského parku

Za záchranu muže ležícího bez známek života na chodníku 12. dubna   

Petr Tatýrek, Petr Malina – strážníci Městské policie Plzeň 

     Při běžné pochůzce v Kotíkovské ulici v Plzni nalezla hlídka strážníků Městské policie Plzeň muže, ležícího na chodníku, který nejevil známky života. Strážníci neváhali, okamžitě zahájili resuscitaci a přivolali rychlou záchrannou službu. Strážníkům se podařilo u muže obnovit základní životní funkce a následně ho předali posádce záchranné služby.

O život muže bojovali strážníci i záchranáři

O život muže bojovali strážníci i záchranáři

13. 04. 2018, 10:09, aktualizace 13. 04. 2018, 10:22

Díky rychlému zásahu se muže podařilo stabilizovat a zachránit

Za záchranu muže, jenž se pokusil o sebevraždu 15. dubna 

Milan Anderle, Jindřich Březina, Jan Lang – strážníci Městské policie Plzeň

     Operační strážník na základě anonymního oznámení vyslal hlídku do ulice U Borského parku, kde se měl někdo pokusit o sebevraždu.  Při pátrání v parku našli strážníci na stromě muže oběšeného na textilním opasku. Strážník Březina visícího muže nadzdvihl a strážník Anderle jej ihned nožem odřízl, strážník Lang volal záchrannou službu. Okamžitě společně zahájili resuscitaci. Ještě před příjezdem záchranné služby se jim podařilo u muže obnovit základní životní funkce. Týmovou prací tak zachránili lidský život.  

Nožem odřezával oběšence a pak ho ještě resuscitoval

Nožem odřezával oběšence a pak ho ještě resuscitoval

15. 04. 2018, 19:15, aktualizace 15. 04. 2018, 21:21

"Jestli chcete sebevraha", přijeďte si do Borského parku

Za záchranu muže, jenž zkolaboval v tramvaji 25. května 

npor. Štěpán Pečený - Vězeňská služba České republiky
Alena Kuželovská, Vendula Hejsková  

     V tramvaji číslo 4 zachránili život muži, kterého přímo v tramvaji stihl těžký infarkt a došlo u něj k okamžité zástavě srdce. Společnými silami tak poskytli muži profesionální první pomoc a do rukou záchranné služby již předávali muže s obnovenými životními funkcemi. 

Tatínek umíral v tramvaji na zemi

Tatínek umíral v tramvaji na zemi

28. 05. 2018, 10:12, aktualizace 30. 05. 2018, 15:26

Hledáme hrdiny z tramvaje číslo 4. Muž jim chce poděkovat za záchranu tatínka

Za záchranu muže, jenž sjel autem ze srázu na Bílé Hoře 21. srpna 

Jan a Miroslav Müllerovi

     V noci na Bílé Hoře v Plzni sjel řidič se svým autem ze srázu, kde zůstal ve vozidle zaklíněn. Müllerovi si jeho nehody všimli, okamžitě vyrazili na pomoc a slanili přibližně 60 metrů dolů ke zraněnému řidiči. Podařilo se jim ho vyprostit a poskytnout mu první pomoc. Díky jejich včasnému a profesionálnímu zásahu se podařilo řidiče zachránit.

Táta se synem zachránili život řidiči, který se zřítil do strže

Táta se synem zachránili život řidiči, který se zřítil do strže

21. 08. 2018, 23:20, aktualizace 22. 08. 2018, 10:28

Řidič s vozem sjel do šedesátimetrové strže, nebýt dvou mužů, v autě mohl zemřít

Za snahu zachránit život muži, jehož zasáhl blesk 21. září 

Benjamin Hejda, Pavel Šmíd, Karel Brož

     Otec Pavel Šmíd právě vyzvedával svého syna Benjamina po tréninku ragbyového teamu, když si všimli muže, kterého na kovové lávce na Božkovském ostrově zasáhl blesk. Oba mu vyrazili na pomoc. Pavel zahájil resuscitaci a požádal Bena, aby se pokusil vyhledat pomoc mezi lidmi z ragbyového týmu. I přes prvotní úlek Ben neváhal a vyrazil na nejrychlejší sprint svého života. Během chvíle díky tomu na místo dorazili členové Rugby clubu Plzeň a pomohli s resuscitací ležícího muže, kterého poté předali záchranářům. Muže se bohužel nepodařilo zachránit.
     Karel Brož převzal cenu za Rugby club.

Staršího muže v Plzni pravděpodobně usmrtil blesk

Staršího muže v Plzni pravděpodobně usmrtil blesk

21. 09. 2018, 20:42, aktualizace 22. 09. 2018, 19:30

"Prásklo to někam k té lávce a pak jsem slyšel někoho volat, že tam blesk zasáhl člověka"

In memoriam   

Petr Hruška – lékař Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje 

     Petr Hruška zastával od 1. května 1994 funkci ředitele Záchranné služby Rokycany.  V letech 2003 – 2004 byl vedoucím lékařem zdravotnického operačního střediska v Plzni. Na mnoho let se pak vrátil k práci anesteziologa, ale zároveň pracoval na výjezdové základně ZZS PK na Borech a pomáhal nemocným a zraněným na území města Plzně. Dne 3. října 2018 prohrál boj se zákeřnou nemocí. Bylo mu pouhých 57 let.
     Petra Hrušku navrhlo na ocenění vedení ZZS PK. 

Foto: Město Plzeň, PČR

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.