Aktuálně Foto Video

Plzeň získala špičkový norský biobox, zvládne jakoukoli chorobu, včetně Eboly

Plzeň má jako první ve střední a východní Evropě nový typ bioboxu k izolaci smrtelných chorob

26. února 2018 17:15 , aktualizace 23:06

Záchranáři

Partner článku – D.S.D. METAL plus


      Právě plzeňská Záchranná služba dnes získala nejmodernější biobox na východ od německých hranic, nyní jsme jediní, kdo ho ve střední a východní Evropě má.

      Záchranáři dnes ráno měli z tohoto nového přírůstku do svého vybavení skutečně obrovskou radost. Vybalování dárku z Norska se účastnil přímo ředitel záchranné služby Pavel Hrdlička, krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková a role nakaženého figuranta se ochotně ujal záchranář a mluvčí Martin Brejcha.

     Biobox primárně slouží k izolaci pacienta podezřelého na vysoce nebezpečné nákazy, které dosahují až 90% úmrtnosti. „Dnes jsou velikým rizikem nemoci, jako je například africká ebola, a to samozřejmě i pro naše občany. Lidé nejen hodně cestují, ale také i migrují a k nám se tak může dostat jakákoli vysoce nebezpečná nakažlivá choroba,“ uvedla Milena Stárková.
     Biobox nemusí chránit ale jen vnější okolí před nakažlivou chorobou, ale může fungovat i obráceně, tedy, že v bioboxu může být pacient, ke kterému se naopak nesmí dostat žádné viry a bakterie zvenčí.
     Záchranáři nám uvedli, že v minulosti rizika rozšíření smrtelných nákaz nebyla tak vysoká, jako nyní a proto ho velmi vítají. Dosud totiž měli pouze biovaky, což jsou speciální válce, ve kterých je pacient převážený na nosítkách. Naopak nový biobox připomíná zvětšený inkubátor, v kterém je i polohovací lehátko.
      Je také velice důležité, že boxy jsou z vysoce odolného plastu, který prošel mnoha mimořádnými zatěžkávacími testy a samozřejmé je, že ho pacient zevnitř nemůže otevřít.

     Tento konkrétní kus mají plzeňští záchranáři zatím zapůjčený na časově neomezenou zkoušku a pokud se osvědčí dle očekávání, rádi ho v budoucnu koupí, i když cena takového zařízení je téměř milion korun.

     O jak kvalitní přístroj jde, shrnul Martin Brejcha do jediné věty, kterou i laik snadno pochopí: "Naše biovaky jsou velice kvalitní, přirovnávám je třeba k nové Škodě Octavia, ale teď nám přišel skutečný Rolls Royce!"


Cvičení: Cizinec do Plzně přinesl Ebolu aneb "krvácivou horečku"

Cvičení: Cizinec do Plzně přinesl Ebolu aneb "krvácivou horečku"

20. 09. 2017, 16:34, aktualizace 23. 09. 2017, 22:07

Záchranáři se dnes pořádně zapotili při realistickém cvičení

Ebola v Plzni? Pacient s příznaky se přihlásil ve Fakultní nemocnici.

Ebola v Plzni? Pacient s příznaky se přihlásil ve Fakultní nemocnici.

25. 11. 2014, 10:23

Ne, nebojte se, jde pouze o cvičení! Nejsme ohroženi, ale naopak všichni odpovědní dělají co mohou, abychom byli chráněni a na dnešek ve Fakultní nemocnici Plzeň připravili velké cvičení všech složek IZS s tématem pacient s ebolou nebo jinou zákeřnou a smrtelnou nemocí.


D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.