Foto Video

Bleskové povodně, přerušený provoz železnice i dálnice pod vodou

Hasiči museli za poslední dvě hodiny vyjet k několika desítkám událostí ve spojitosti s počasím

Autor: Jana Holá čtvrtek 27. června 17:14 , aktualizace středa 3. července 09:17

Hasiči Doprava Počasí


     Dnes v odpoledních hodinách zasáhly západní Čechy přívalové deště, které na mnoha místech způsobily lokální záplavy. Hasiči tak museli v krátkém časovém úseku vyjet k několika desítkám případů zatopených silnic, sklepů i domů a odstraňování popadaných stromů.


     V současné době se například řeší částečně zatopený úsek dálnice D5 u Rokycan, u Horšovského Týna zase sesuv půdy zcela zablokoval provoz na silnici na Lazce.

     Podle všeho nejhorší situace je, stejně jako před pěti týdny, v Blížejově na Domažlicku, kde voda stékající z polí u Lazců znovu protéká přes obec, vyplavila stejné domy jako minule a mimo jiné také zatopila hřiště.

     Hasiči zasahují hned na několika místech v obci, přičemž z některých bylo dokonce třeba evakuovat obyvatele.
     Domov seniorů tentokrát zasažen nebyl, hasiči ale preventivně asistovali při vyvezení jednoho z obyvatel, který je upoután na invalidní vozík. Aktuálně hasiči čekají, až voda opadne, aby mohli začít odčerpávat vodu ze zaplavených domu

Toto je sklep místní hospody, který je zatopen do výše 1,5 metru.


O povodních, které naposledy zasáhly Blížejov, jsme informovali před měsícem v článku:

Západní Čechy zasáhly silné bouře, voda na mnoha místech vytopila domy a sklepy

     Západní Čechy v úterý 21. května v podvečer zasáhly bouře a deště, jejichž následky na mnoha místech zkomplikovaly dopravu a způsobily vysoké škody na majetku. Zaplaveno bylo několik železničních přejezdů, několik silnic bylo zablokováno popadanými stromy a voda také vytopila domy a sklepy.

     Český hydrometeorologický ústav již večer vydal varování před možností rozvodnění řek Radbuzy, Úhlavy a Mže. V částech Plzeňského kraje platí až do středečního odpoledne výstraha před vzestupy hladin. Mže a Úhlava mohou dosáhnout 1. stupně povodňové aktivity, Radbuza, která je ve Staňkově na druhém stupni, by podle meteorologů mohla krátkodobě vystoupat i na třetí stupeň.


     Nejhorší situace byla na Tachovsku a Domažlicku. V Blížejově došlo dokonce k záplavám, při kterých byly zatopeny ulice a vytopen domov seniorů i několik domů. V některých bytech bylo podle svědků vody po kolena.

     Pernou noc měli samozřejmě hasiči, kteří vyjížděli hlavně čerpat vodu ze zatopených budov a odstraňovat popadané stromy. Celkem vyjížděli od večera do rána k více než sedmdesáti událostem tohoto typu a služba na jednotlivých stanicích musela být posílena.

     Jedinou dobrou zprávou je, že podle mluvčí záchranářů nedošlo v souvislosti s povodněmi ke zranění žádné osoby.

Naposledy jsme o povodních v kraji, kdy musel být nasazen dokonce i vrtulník záchranářů, informovali v článku:

Povodně, záplavy i sesuvy půdy
     V neděli 2. června v půl jedné odpoledne došlo na železniční trati 191 vedoucí z Plzně do Strakonic, v úseku mezi Plzní a Starým Plzencem, k sesuvu podmáčeného svahu do kolejiště.

     Provoz na uvedené trati je zastaven, na místě na zprovoznění trati pracují drážní hasiči a zaměstnanci Správy železnic.

     Pro cestující mezi stanicemi Plzeň hlavní nádraží - Nezvěstice byla vypravena náhradní autobusová doprava.

     Bohužel nejde o jediné místo, kde kvůli vydatným dešťům došlo k sesuvu půdy. Například v sobotu v Šemnicích na Karlovarsku za odbočkou na Sedlečko další takový zcela uzavřel silnici.


     Od pátku až do neděle mají za sebou profesionální i dobrovolní hasiči v Plzeňském a Karlovarském kraji více než dvě stovky zásahů spojených právě s vodou, ať ve formě povodní, rozlitých toků, ucpaných kanalizací či výše zmíněných sesuvů půdy.
     Další uzavírka komunikace je také mezi Plzní a Losinou, kde voda z polí zcela zatopila kruhový objezd.

     Mapa Českého hydrometeorologického ústavu ukazuje, že nejhorší situace z celé České republiky je právě v Plzeňském kraji.

Takto to v tuto chvíli vypadá ve Štěnovicích

     V půl druhé odpoledne zde rozvodněná řeka uvěznila muže narozeného v roce 1989 uprostřed toku.

     "Vzhledem k tomu, že nebylo možno se k muži dostat jiným způsobem, musel být aktivován vrtulník LZS s lezcem, který muže vyzvedl muže pomocí podvěsu. Záchranáři na místě muže po vyzvednutí zkontrolovali, krom nižší teploty neutrpěl žádná zranění a mohl zůstat v péči rodiny doma," uvedla nám mluvčí záchranářů.
Další fotografie od hasičů:

D.S.D. METAL plus

Požární ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.