Podvody s byty v Plzni

Pozor, podvodníci si již přišli na desítky tisíc korun

26. srpna 2019 11:22 , aktualizace 11:52

Podvodníci

     Na naší redakci se obrátil jeden ze čtenářů s tím, že zřejmě narazil na podvodný inzerát na pronájem bytu.
     Podle něj se jednou za čas na internetových portálech objevuje nabídka pronájmu bytu v Šafaříkových sadech, která je podezřelá velice nízkou cenou. Náš čtenář majitele bytu kontaktoval, a jak se ukázalo, údajný majitel bytu není z České republiky, což už šlo poznat z jeho samotné češtiny.
     Sám se našemu čtenáři představil jako devětačtyřicetiletý Theodoros Kouyialis, který žije s rodinou v Nikósii na Kypru. V právě nabízeném bytě prý bydlela jeho dcera, která si ale našla práci manažerky v USA, a tak se rozhodli byt pronajímat někomu jinému.

Mail podvodníka:

"Ahoj,
     V následujících slovech vám vysvetlím, moji situaci. Bydlím s rodinou v Nikósii na Kypru. Zdedil jsem tento byt pred pár lety od tety. Dcera tam žila behem studia, ale nyní má nové zamestnání jako manažerka , v USA na dalších 5 let a v této situaci jsme se rozhodli pronajmout byt, protože nikdo z mé rodiny nežije v Ceské republice.
     Dovolte mi, abych vám rekl neco o mne. Mám 49 let a já jsem se vzal pred 26 lety.  Mám dve deti a pracuji jako stavební inženýr.
     Byt lze pronajmout dlouhodobe nebo krátkodobe.
     Pokud máte zájem o pronájem bytu, budeme využívat realitní spolecnost, která bude zajištovat platbu a dorucení klícu a smlouvy.

     Dejte mi vedet, co si o tom myslíte? a v dalším sdelení vám mohu vysvetlit celý proces.
                             Dekuji

PS : Prijmete prosím omluvu, pokud tento text není správne napsaná. Tento text byl preložen z anglictiny pomocí Google Prekladac. Doufám, že chápete mou ceštinu.  Radeji mi odpovedet v anglictine."

    V dalším mailu pak údajný majitel vysvětluje, že do České republiky přiletěl nemůže nebo spíše nechce, protože zde byl prý před týdnem kvůli prohlídce, ale rodina, která měla na prohlídku dorazit, se neukázala a ani nezvedala telefon. Vzhledem k tomu, že údajný majitel bytu tak utratil zbytečně peníze za letenky, taxi apod., trvá nyní na vyřízení celé transakce prostřednictvím Airbnb.

Mail podvodníka:

"Ahoj,
     Rozhodl jsem se použít realitní kancelár, protože bychom vám chteli ríci, co se stalo minulý týden, špatný príbeh. Minulý týden jsme byli v Ceské republice, protože jsme se museli setkat s rodinou, která si chtela pronajmout byt, ale kdy dorazili jsme tam, tato rodina na telefon nikdy neodpovedela. Jak si dokážete predstavit, ztratili jsme spoustu penez (letenka, taxi ... atd.).
     Pro tuto dobu jsem se rozhodl použít Airbnb (www.airbnb.com), protože jsem s nimi mel v minulosti dobré zkušenosti. Pomocí služby Airbnb nemusíte za své služby platit žádné poplatky.
     Airbnb je jednou z nejvetších realitních kancelárí na svete a nabízí možnost pronájmu bytu, dlouhodobe i krátkodobe. V našem prípade využijeme jejich služeb k dlouhodobému pronájmu. Víte, jak fungují pro dlouhodobý pronájem? nebo mi mužete dovolit, abych vám vysvetlil tento proces?            
                                                      Dekuji"

     Oba emaily zaslané z adresy Theodoros Kouyialis <theodoros.kouyialis@gmail.com> publikujeme bez redakčních úprav.

Podvod
     Jedná se samozřejmě o podvod, který se šíří celou Českou republikou. Podvodníci využívají fotografií bytů z různých realitních kanceláří, po důvěřivých zájemcích požadují kauci a první nájem, tedy často částku několika tisíc korun, které mají zaslat na bankovní účet vedený ve Španělsku nebo Itálii.
     Slíbené klíče a doklady ale k důvěřivcům nikdy nedorazí.

     O takřka totožném případu jsme informovali již začátkem roku a víme o několika dalších případech.

Policie varuje, dávejte si pozor na nízké ceny pronájmů

Policie varuje, dávejte si pozor na nízké ceny pronájmů

22. 02. 2019, 09:51, aktualizace 22. 02. 2019, 09:52

Podvodníci nabízejí k pronájmu nemovitosti bez vědomí majitelů

Policie radí: 

  • Podezřele nízké ceny pronajímaných bytů jsou předpokladem k podvodnému jednání.
  • Každý občan si může na katastru nemovitostí zjistit majitele předmětné nemovitosti a ověřit si, zda skutečně nemovitost pronajímá.
  • Inzerent komunikuje z e-mailových adres s podobnými názvy, jako mají známé společnosti. Ve všech případech se jednalo o mezinárodní firmy, které se zabývají ubytováním po celém světě a používají rezervační systémy.
  • Nabízené podvodné pronájmy nemovitostí jsou inzerovány na různých portálech i v oblastech, kde občané nabízejí použité věci a zboží.
  • Komunikace s podvodníky probíhá jen formou e-mailu. Dorozumívají se anglicky a k osobním schůzkám nikdy nedochází.
  • Prověřte si osobu nebo společnost a neuhrazujte finanční prostředky předem – zjišťováno zneužívání důvěřivých občanů.
  • Pachatelé používají smyšlená i nepravdivá jména, neexistující telefonní čísla nebo i jména osob, jejichž osobní údaje někdo zneužívá bez jejich vědomí a souhlasu.
  • Pokud jsou uvedené účty vedeny v zahraničí – před odesláním požadované finanční částky buďte obezřetní!!!