Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Pohotově zachránil řidiče v převrácené sanitce

Pepa "Sršeň" Šiler obdržel za své hrdinství ocenění "Gentleman silnic"

31. května 2021 13:18 , aktualizace 13:24

Nehody Záchranáři Záchrana života

     Loni v srpnu jsme informovali o havárii sanitního vozu mezi Soběsuky a Neurazy na Plzeňsku, kde v úterý 11. srpna nezvládl řidič sanitky na mokré vozovce řízení a skončil mimo ni. Převrácená sanitka navíc zůstala ležet na boku pod úrovní silnice a podvozkem k ní, takže pro vozidla jedoucí ze Soběsuk byla téměř neviditelná.

      Naštěstí touto trasou projížděl Josef Šiler, kaskadér, testovací jezdec, instruktor a majitel motoškoly, který má od mládí přezdívku Pepa Sršeň. "Jel jsem zrovna z práce a když jsem tou zatáčkou projížděl, všiml jsem si stop po smyku auta končících na krajnici. Žádné auto sem neviděl, ale když jsem ze zatáčky vyjel, nedalo mi to a podíval sem se do zrcátka. Až v tu chvíli jsem tu ještě svítící sanitku na boku viděl pod svahem, takže jsem okamžitě zastavil, zacouval k ní a běžel zjistit co se stalo," popsal nám Pepa a pokračoval: "První co jsem viděl byl řidič v bezvědomí, takže jsem hned volal přes aplikaci Záchranka pomoc. Při tom jsem se podíval ještě dozadu, kde byl další člověk, ten ale komunikoval a byl v pořádku. S operátorkou tísňové linky jsem tedy řešil, jak zabezpečit řidiče a ona zároveň na mou přesnou polohu vysílala záchranné složky."

     Pepa nám popsal, že chvíli po něm na místě zastavil ještě německý řidič, se kterým se jim podařilo otevřít dveře sanitky a dokonce probrat řidiče, který s nimi začal komunikovat, z vozu se jim ho ale dostat nepodařilo.
     "Byl to obrovskej chlap a nohy měl zkroucené pod přístrojovou deskou, nemohli jsme s ním hnout, tak jsme s ním mluvili, aby znovu neomdlel. Pak dorazily záchranné složky a začaly se o něj perfektně starat," popisoval dál Pepa. 
    Pro vyproštění řidiče museli hasiči vyříznout čelní sklo dodávky a poté se ho již mohli ujmout záchranáři ze Zdravotnické záchranné služby a Letecké záchranné služby, jejichž vozy a vrtulník na místo v krátké době dorazil.   
     "V úterý sedmnáct minut po třinácté hodině byla posádka Kryštofa 07 vyzvána k zásahu na Jižní Plzeňsko k převrácené převozové sanitě. Letečtí zdravotníci z místa nehody transportovali zraněného řidiče do Fakultní Plzeň. 
     Děkujeme za spolupráci kolegům z pozemních zdravotnických posádek, hasičům a svědkovi. I díky jemu mohl být pacient v krátké době od nehody vyšetřen v nemocnici," popsali tehdy zásah letečtí záchranáři. "Devětatřicetiletý muž utrpěl pohmožděniny hrudníku a byl leteckou cestou transportován na akutní zónu fakultní nemocnice," doplnila tisková mluvčí záchranářů s tím, že pacient, kterého sanita převážela z vyšetření naštěstí zranění neutrpěl a byl předán po kontrole lékařem předán do jiného převozového sanitního vozu, kterým byl transportován domů.  

     Pepa byl za svůj pohotový obětavý čin nyní oceněn titulem Gentleman silnic. "Zkušenost, a hlavně pohotovost pana Šilera byla základem úspěchu této záchranné akce," uvedla tisková mluvčí policie. "Naštěstí osud přihrál mužům v sanitce na pomoc právě Josefa Šilera. S chladnou hlavou celou situaci vyřešil a ocenění si plným právem zaslouží," dodala ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková.  
      Ocenění předali Josefu Šilerovi v pátek 28. května v Plzni zástupci projektu i Policie ČR. "Jsme rádi, že jsou lidé, kteří mají na silnicích takový přehled," říká zástupce vedoucího územního odboru Plzeň – venkov plk. Mgr. Petr Kabát o zachránci, který v minulosti cvičil jízdu na motorce i policisty. 

Gentleman silnic doporučuje aplikaci Záchranka 

      Záchranka je oficiální mobilní aplikace Zdravotnické záchranné služby České republiky, Horské služby České republiky a Vodní záchranné služby Českého červeného kříže. Slouží ke kontaktování záchranářů, k učení první pomoci a k lokalizaci míst neštěstí. Funguje od roku 2016, vznikla ve spolupráci uživatelů a záchranářů jako studentský nápad Filipa Maleňáka. Aplikace má přes milion uživatelů, každý den přes ni zavolá pomoc kolem 50 lidí a na základě volání z této aplikace vyjeli záchranáři k více než 35 tisícům případů. 
     U zrodu aplikace Záchranka stála právě Generali Česká pojišťovna. "Byli jsme součástí úplného začátku aplikace a jsme rádi, že ji nejen naši Gentlemani silnic používají," řekla tisková mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková.
     I oceněný Pape Šiler si aplikaci pochvaluje: "Je to má druhá zkušenost s touto aplikací, kdy v prvním případě pomohla k záchraně kamaráda a nyní při havárii sanitky. Nejzásadnější je přesná lokalizace místa a také profesionální přístup na lince," popsal. 


Autosalon Dajbych

Plzeňský specialista na terénní vozy a jejich úpravy. Značky Toyota, INEOS Grenadier a Isuzu. Prodej off-road příslušenství ARB. Náš tým má největší zkušenosti v ČR, terénním vozům rozumíme a umíme je upravit přímo na míru pro nadšence, firmy i složky IZS. Jsme profesionálové ve 4x4.