Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Policie šetří úmrtí dvou seniorů

Starší pár se možná otrávil oxidem uhelnatým, kdo ale rozházel jejich věci?

29. března 2019 17:02 , aktualizace 17:02

Smrt

     V úterý 12. března v podvečer byl v domě 196 v ulici K Chlumu v Dýšině nalezen synem starší pár, již nejevící známky života. Osmaosmdesátiletý muž měl podle informací z místa ležet nahý na zemi a jeho dvaaosmdesátiletá družka byla nalezena v posteli. Protože oběma seniorům již nebylo pomoci na místo vyjel koroner a policisté. Ti si poté vyžádali měření koncentrací potenciálně nebezpečných plynů ze strany hasičů.
     "V objektu jsme naměřili zvýšené hodnoty oxidu uhelnatého v koncentracích 100-300 ppm," řekl nám tiskový mluvčí hasičů.
     Podle sousedů, kteří pár viděli naposledy o víkendu, byl ale v bytě rozházený nábytek a nepořádek, jako kdyby někdo něco hledal.
     Příčinou úmrtí obou seniorů se zabývá kriminální policie a v obou případech byla nařízena soudní pitva. 
     "Příčina a okolnosti jsou předmětem, dalšího vyšetřování, další podrobnosti v současné chvíli uvádět nebudeme," sdělila nám tisková mluvčí policie.
     Dům, ve kterém se tragédie odehrála tak zatím zůstává zapečetěn.

Tichý zabiják

     Oxid uhelnatý (CO), se uvolňuje při spalování paliv. Je jedovatý, neviditelný, bez zápachu a proto je velmi obtížně zjistitelný lidskými smysly. Váže se na hemoglobin v krvi místo kyslíku a vzniká karboxyhemoglobin. Dochází postupně k bolestem hlavy, slabosti, zvracení, poruchám vědomí, křečím, zástavě dechu a oběhu.
     Zatím nejhorší případ byl 29. listopadu 2014, kdy se unikajícím oxidem uhelnatým otrávilo v Plzni dokonce 25 lidí najednou a to včetně dětí.
     Hromadná otrava plynem byla tehdy kolem 22,30 nahlášena na operační středisko plzeňské policie. Na udané místo do Plynární ulice vyjelo hned několik hlídek policie a také zde zasahovalo několik jednotek hasičů i záchranářů. V jednom z bytů pravděpodobně došlo k poruše karmy a unikající oxid uhelnatý se rozšířil po celém domě.
     Během evakuace osob se plynu nadýchali i dva policisté, kteří následně museli být hospitalizováni. Celkem se oxidem uhelnatým přiotrávilo 25 osob včetně dětí a z nich muselo být 13 hospitalizováno ve Fakultní nemocnici Lochotín.

Video z případu otravy dvou dětí v Plzni v loňském roce


Život vám zachrání doslova pár korun

     Opakovaně radíme, jak se před tímto nebezpečím chránit. První radou je stálé větrání, to však v mnoha případech není dost dobře možné.
     Lepším způsobem je elektronická signalizace detekující Oxid uhelnatý, kterou s úspěchem používají právě i záchranáři. V minulých případech jsme se obrátili na našeho partnera D.S.D. Metal plus, firmu, která se zabývá hlavně požární ochranou.
     Na pultě před námi se po našem dotazu okamžitě objevilo několik přístrojů, schopných oxid uhelnatý detekovat a uživatele varovat. Od těch nejjednodušších až po modely vyšší třídy, schopné kromě oxidu uhelnatého indikovat i jiné nebezpečné a hořlavé plyny.
     Výhodou těchto zařízení je kombinovaný provoz na baterie i síťové napájení a hlavně jejich přenosnost. Zařízení je tak možné vzít i na dovolenou do pronajaté chaty nebo například do karavanu, kde se hodí schopnost kombinovaných zařízení detekovat například unikající propan-butan.