Foto

Policista zachránil zkolabovanému muži život

Více než deset minut se zachránci střídali v resuscitaci

14. listopadu 2019 12:33 , aktualizace 12:33

Záchrana života

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Obrovskou dávku všímavosti a lidskosti předvedl ve čtvrtek 3. října praporčík Petr Slivoně, policista Obvodního oddělení policie v Plané, když se krátce po desáté hodině dopoledne vracel z prováděného šetření na plánské oddělení.
     Když s policejním autem vjížděl do křižovatky Plzeňské ulice a ulice Dukelských hrdinů všiml si osobního vozu Renault Thalia, které stálo částečně v křižovatce a ostatním projíždějícím vozidlům tvořilo překážku. Řidič vozidla sice působil, jako by v autě něco hledal, ale policistovi se na celé situaci přeci jen něco nezdálo.
     Praporčík Slivoně se proto v blízkosti autobusového nádraží s vozidlem otočil, zastavil za stojícím autem a šel se přesvědčit, zda řidič nepotřebuje s něčím pomoci.
     V tu chvíli uviděl v prostoru vozidla staršího muže v nepřirozené pozici, muž byl přepadlý k pravé straně přes bezpečnostní pás. Petru Slivoněmu bylo okamžitě jasné, že není něco v pořádku. Otevřel dveře vozidla, a když řidič na hlasové podněty nereagoval, zkusil nahmatat tep.
     Protože byl tep nepravidelný a slábnoucí, bylo policistovi jasné, že senior potřebuje neodkladně první pomoc a že každá vteřina může hrát zásadní roli v záchraně lidského života. Policista proto bezvládného muže vyprostil ven, skrze linku tísňového volání 155 zavolal rychlou záchrannou službu a začal okamžitě poskytovat první pomoc včetně srdeční masáže.
     Po chvíli se o dění u autobusového nádraží začali zajímat další lidé, kteří z blízké polikliniky přivolali lékaře a zdravotní sestru. Ti více než 10 minut v poskytování první pomoci a masáži srdce s policistou střídavě pokračovali až do příjezdu rychlé záchranné služby, která si seniora převzala do péče.
     "Pětasedmdesátiletý muž byl následně ve vážném stavu letecky transportován do nemocnice. Jak je policistům známo, muž se v tuto chvíli již zotavuje, a tak mu přejí hodně zdraví a co nejrychlejší návrat domů," uvedla k případu tisková mluvčí policie.


 


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.