Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Tito lidé přišli o 1.625.000 korun, nebuďte jako oni!

Policie opakovaně varuje: "Během pár dní evidujeme velké množství podvodů v online prostředí!"

úterý 16. ledna 10:20 , aktualizace 11:16

Podvodníci Policie

Partner článku – Toyota Dolák


     Přes mnohá varování policisté napříč celým Plzeňským krajem stále přijímají trestní oznámení týkající se podvodů v online prostředí. Zde je několik případů z posledních dní, z nichž každý je proveden trochu jinak, ale výsledek je vždy stejný, důvěřiví lidé přišli o svoje peníze.

Váš účet byl napaden
   
 Jednoho z poškozených kontaktoval telefonicky údajný kybertechnik z České národní banky a sdělil mu, že jeho bankovní účet byl napaden a že by měl ze svého internetového bankovnictví přeposlat své úspory na bezpečný účet banky. Podle instrukcí falešného bankéře a následně i jeho nadřízeného přeposlal muž v několika částkách na údajně bezpečné účty téměř devět set tisíc korun.  

Miluji tě a přijedu za tebou!
     Ž
ena si přes sociální síť dopisovala s cizincem, se kterým si domluvili schůzku. Nápadník jí však řekl, že aby se s ní mohl sejít, musel najmout soukromého pilota, který požadoval zaplatit několik tisíc dolarů, takže by je potřeboval půjčit a na schůzce jí je vrátí. Žena podvodníkovi poslala více než 400 tisíc korun, samozřejmě se ale nedočkala ani schůzky, ani vrácení peněz.

SMS z pošty
     Dalšímu muži přišly SMS zprávy jejichž odesílatelem měla být pošta a které ho informovaly o tom, že jeho balíček bude z důvodů problémů vrácen do přepravního centra. Ve zprávách bylo také uvedeno, že chce-li balíček znovu odeslat, musí otevřít odkaz ve zprávě. V odkazu pak byl muž instruován k vyplnění údajů k platební kartě. Následně byla z jeho bankovního účtu provedena transakce, při které přišel o 25 tisíc korun.  

Prodáváte? Tak vyplňte...
     Jiný muž nabízel k prodeji na internetovém portálu boty. Neznámý pachatel na jeho inzerát reagoval, že má zájem o zakoupení těchto bot, a zaslal mu e-mail, který vypadal jako od dopravní služby, kde po kliknutí na odkaz vyplnil přihlašovací údaje do svého bankovnictví. Z účtu mu pak odešly dvě platby ve výši 10 tisíc korun a 15 tisíc korun.

Prodáváte? Tak vyplňte... II.
     Další z poškozených prodával na internetu koloběžku. Na inzerát reagoval kupující, požádal prodejce o zaslání jména, adresy a číslo účtu. Poté mu poslal odkaz na dopravní službu, kam zadal přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a dále kódy z  autorizačních SMS zpráv. Poté z jeho účtu bylo odesláno několik plateb v celkové výši 275 tisíc korun.

     "V souvislosti s těmito případy znovu apelujeme na občany, aby byli obezřetní a chránili svoje finanční prostředky. Nenechte se zlákat vidinou zbohatnutí nebo romantického vztahu. Neposílejte žádné peníze cizincům, které osobně neznáte. Nedávejte ani nezadávejte nikomu přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, údaje k platební kartě, autorizační kódy ani hesla," varuje znovu tisková mluvčí policie.


     My jsme ve spolupráci s policií již v minulosti připravili základní bezpečnostní doporučení, jak se obětí podobných podvodů nestat:

Pozor na podvodníky na internetu

      Policisté přijímají desítky podobných oznámení o podvodech a neoprávněných přístupech k počítačovým systémům a nosičům informací. Případy se týkají zejména odcizení finančních prostředků z bankovních účtů, jejichž majitelé využívají elektronické bankovnictví.

     Často se jedná o krádež identity například pomocí tzv. phishingu, tedy podvodných technik využívaných k získávání citlivých údajů například hesel, čísel kreditních karet, rodného čísla a podobně, kdy komunikace napodobuje nebo předstírá například, že jde o technickou podporu banky, nebo poskytovatele služeb.

     Pachatelé se také často vydávají za jiné osoby a vystupují jako přátelé ze sociálních sítí, nebo například pracovníci banky. Mnohdy si zjišťují čísla mobilních telefonů na stránkách uživatelů sociálních sítí, kde je vlastníci zveřejňují, aniž by si uvědomili, že může být jejich telefon zdrojem získání peněz pro podvodníky.

     Pachatel se ve většině případech vydává za pracovníka peněžního ústavu, tvrdí, že je účet dotyčného napaden a je třeba okamžitě udělat nové zabezpečení. Následuje vylákání údajů k účtu, platební kartě, telefonu či internetovému bankovnictví, a také žádost o potvrzovací kódy.

     Následně  dochází k okamžitým převodům peněz, většinou na zahraniční účty. Dohledání pachatele je v těchto případech velmi obtížné a v případech, kdy lidé sdělí své údaje třetí osobě, banka zamítne reklamační řízení, jelikož porušili vzájemné ustanovení z obchodní smlouvy s bankou.

     K vylákání peněz dochází i jinak, když se uživatel například přes odkaz v mailu „proklikne“ na nastražené falešné stránky, které vypadají jako přihlašovací stránka služby či bankovnictví a zde vyplní údaje, které tak získá pachatel. Vždy se přesvědčte, že se nacházíte na správných stránkách peněžního ústavu. 

     Byly zaznamenány i případy zasílání dotazníků k zamezení dalších podvodů, které vypadaly jako zaslané bankou a byly i podepsané, kde bylo vyžadováno vyplnění bankovního spojení, PIN kódu i osobních údajů. Pokud podobný dotazník vyplníte, může samozřejmě dojít ke zneužití vaší platební karty nebo účtu.  

     Číslo účtu a údaje platební karty mohou podvodníci zachytit také v nezajištěných sítích wifi.

Policie radí:

  • V žádném případě nikomu, ani svým profilovým přátelům, nesdělujte čísla mobilních telefonů ani čísla platebních karet nebo kódy pro potvrzení plateb.
  • Banka nikdy nezasílá zprávy, ve kterých by klienta žádala o jeho přihlašovací údaje nebo číslo karty. 
  • V případě telefonického kontaktu, pokud si nejste jisti, že skutečně mluvíte se zástupcem banky, ukončete hovor a kontaktujte banku osobně.
  • Pro případ ztráty platební karty či podezření na podvodné jednání mějte uložený ověřený kontakt na banku.
  • Pokud obdržíte do své e-mailové schránky zprávy od neznámého adresáta či nevyžádané zprávy, nikdy neotvírejte přílohy těchto zpráv. V přílohách se může nacházet spustitelný soubor, který může obsahovat škodlivý vir či malware, který infikuje váš počítač. Podobné viry odhalí jen některé antivirové programy.

     Policie také eviduje případy, kdy se ozve zájemce o zboží, ale žádá po prodávajícím zaplatit dopravu s tím, že kupující zašle peníze za zboží i dopravu následně. Poté ale podvodníci vymýšlí výmluvy, že došlo k zachycení zboží na celnici, je třeba zaplatit celní poplatek, pojištění a podobně a platbě se vyhýbají. To vše jsou samozřejmě smyšlené legendy a je velice pravděpodobné, že přijdete jak o prodávané zboží, tak o platbu.
     Neposílejte peníze, jste-li v pozici prodávajícího.

     Velice často také podvodníci nabízejí na inzertních portálech zboží, za které požadují předem platbu na účet. Po jejím obdržení ale přestanou komunikovat a kupujícímu zaplacené zboží nezašlou.

     Snahou o podvod jsou také různé nabídky rychlého zbohatnutí, v žádném případě nereagujte na reklamy nabízející zázračné investování. Kdo nerozumí finanční problematice, měl by se obrátit na prověřeného investičního poradce a nespoléhat na neznámou osobu z internetu.


Toyota Dolák

V současné době je společnost TOYOTA Dolák jediným autorizovaným partnerem značky TOYOTA v jihočeském a plzeňském kraji a také od Příbrami až po Prahu. Naším cílem je mít spokojené zákazníky, kteří k nám cítí důvěru a vědí, za jaké služby u nás platí. Jsme rádi, že se nám tento cíl daří naplňovat.