Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Policisté již ví, kdo zničil sochu Hurvínka

Poničené sousoší bylo odvezeno k opravě a pachatelé jsou známí

20. září 2023 17:40 , aktualizace 17:48

Policie Vandalství


     O případu z noci ze soboty na neděli 10. září, kdy došlo k vandalskému útoku na sousoší Spejbla a Hurvínka v Plzni na náměstí Republiky, jsme již informovali, a protože vás tento případ velmi zajímá, samozřejmě ho dále sledujeme. 

     Tento týden v pondělí bylo celé sousoší naloženo specializovanou firmou a převezeno k opravě, která by měla být dokončena během měsíce. Poté by známé sousoší mělo být znovu umístěno na původní místo.

     Podle Romana Jurečka z nadačního fondu Plzeň sobě, který sousoší nechal na náměstí Republiky v červenci 2020 nainstalovat, musel pachatel k utržení hlavy sochy vyvinout ohromnou sílu. „Když jsem se o tomto neuvěřitelném vandalství dozvěděl, zanechalo to ve mě prázdnotu. Nerozumím tomu, nechápu to. Proč to někdo mohl udělat?“ sdělil nám Roman Jurečko během demontáže sousoší a přidal se k výzvě policie, aby se pachatel sám přihlásil.


Pachatelé se sami přiznali

     Podle našich informací policie již ví, kdo byl pachatelem i proč sousoší poškodil a má se jednat o členy jednoho plzeňského sportovního oddílu.
     Na konkrétní dotaz nám mluvčí policie dnes potvrdila, že po zveřejnění výzvy v médiích se skutečně skupinka několika osob přihlásila a k jednání se přiznala. Vzhledem k tomu, že dvě z osob jsou mladší 18 let, policisté však nebudou poskytovat více informací.


O případu jsme informovali v článku:

Socha Hurvínka na náměstí Republiky v Plzni přišla o hlavu

     Mnoho Plzeňanů zaujal případ z noci ze soboty na neděli, kdy zatím neznámý pachatel nebo pachatelé poškodili známé sousoší Spejbla a Hurvínka na náměstí Republiky v Plzni. O tomto vandalství jsme již včera informovali a policie dnes uvolnila další podrobnosti.

     Podle mluvčí policie došlo k poškození v sobotu krátce před jedenáctou hodinou v noci a na místo byla ihned po oznámení vyslána hlídka policistů.
     "Policisté zjistili, že u sochy měla stát skupina několika mužů, měla být slyšet velká rána a Hurvínkova hlava se pak kutálela po zemi. Jeden z mužů se měl pokusit Hurvínkovi hlavu nasadit zpět na tělo a všichni poté utekli.
     Policisté provedli ohledání místa činu, zajistili stopy, mezi jinými i hlavu Hurvínka. Škoda dosud nebyla vyčíslena. Ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví," uvedla tisková mluvčí policie s tím, že policisté mají k dispozici kamerový záznam, který v současné době vyhodnocují.

     Svědci tohoto nepochopitelného vandalismu či dokonce pachatel či pachatelé se mezitím mohou sami přihlásit na obvodním oddělení Plzeň střed.

     K případu se na sociálních sítích vyjádřil již i primátor Plzně Roman Zarzycký, čin označil za barbarství a pachatele za pořádného pitomce, s čímž nezbývá nic jiného, než souhlasit. 

     Bronzová socha patří Nadačnímu fondu Plzeň sobě, který ji nechal zhotovit, a vytvořila ji kanadská sochařka českého původu Lea Vivot.


 

Klimahome

Specialista na klimatizace a tepelná čerpadla. O klienty se postaráme od A do Z: poradíme s výběrem, zaměříme, připravíme kalkulaci projektu na míru, profesionálně nainstalujeme a postaráme se o záruční i pozáruční servis. Dokážeme pomoci i se zajištěním financování a vyřízením dotace.