Foto

Aktuálně od "našich" hasičů z Moravy + další hasiči vyrážejí tentokrát směr Stebno

Stále aktualizujeme, přinášíme rady, jak se zapojit i naopak, čím moc nepomůžete

26. června 2021 18:00 , aktualizace sobota 3. července 19:26

Hasiči Počasí Záchranáři

Partner článku – Workpress Aviation

      Stále se na nás obracejí desítky lidi nebo organizací s dotazy, jak je možné pomoci obyvatelům tornádem zasažených obcí na Moravě. Omlouváme se, ale není v našich silách vám všem jednotlivě odpovídat!

Základní pravidlo: "Nejezděte bez domluvy!"

     Chcete vyrazit pomáhat? Krizový štáb opakovaně prosí všechny dobrovolníky, kteří chtějí nabídnou své síly, případně humanitární materiál, aby vyčkali a informovali se na lince 800 129 921. Komunikace uvnitř zasažených obcí a v blízkém okolí jsou přetížené a záchranné složky je potřebují udržet průjezdné.
     Policisté se také potýkají s "tornádovou turistikou", tedy s lidmi, kteří se chtějí pouze podívat a pořídit si fotografie. Z tohoto důvodů policie přestala do obcí pouštět jiná vozidla než složek IZS a místních obyvatel.

Aktuálně:

- Czech SAR Team má již plnou kapacitu a proto ruší nedělní sbírku
- Nové sběrné místo připravili hasiči ze Strašic ve spolupráci s hasiči města Zbiroh. Potřebují zakrývací plachy větších rozměrů, stavební hřebíky a spojovací materiál, lopaty, košťata, kbelíky, kladiva a další stavební materiál tohoto druhu. Dále jsou potřeba kanystry na pohonné hmoty pro elektrocentrály a prodlužovací kabely. Tento materiál můžete odevzdat na hasičskou zbrojnici v obci Strašice čp. 649 v neděli a v pondělí od 17 do 19 hodin
- Ve středu 30. června budou od 18 h na Náplavce v Plzni probíhat koncerty v rámci akce Pilsner Busking fest. Vybrané peníze budou věnovány na podporu postižené Moravy i s dalším příspěvkem od kapel
- Náš (tedy západočeský) kontingent hasičů již dorazil na místo a tvrdě pracuje. Děkujeme za fotky, která nám hasiči zaslali:

- Dnes také, krátce po čtvrté hodině odpoledne, vyrazil další odřad HZS Plzeňského kraje. Tentokrát směr obec Stebno v Ústeckém kraji, kterou též postihlo tornádo. Součástí odřadu jsou tři kontejnerové nosiče ze stanic Klatovy, Rokycany a Tachov. 

Původní článek

Hasiči a záchranáři

      "Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje dnes odpoledne vysílá konvoj směr Morava. Technika a personál bude připraven na zásah minimálně na 5 dní. Složení techniky budou kontejnerové automobily, nakladače, ženijní technika, vyprošťovací technika, autobus, 2x CAS a automobilový jeřáb. Součástí odřadu by měli být i členové dobrovolných jednotek JSDH Nyřany a Stříbro, z profesionálních jednotek vyjíždí příslušníci HZS Klatovy, Košutka, Tachov a Domažlice," uvedl dnes dopoledne tiskový mluvčí hasičů.

      "Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje zareagovala bezprostředně po zprávě o hrozivých následcích bouře na Moravě a ve 22:26 nabídla Zdravotnickému operačnímu středisku ZZS JMK okamžité vyslání jedné výjezdové skupiny RLP a jedné výjezdové skupiny RZP přímo ze služby. Dále jsme nabídli do 30 min výjezd speciálu pro HPO a vozidla pro transport většího počtu osob. Zejména vzhledem k vzdálenosti nebyla zatím součinnost ze strany ZZS JMK vyžádána. V současné době jednáme o možnosti výpomoci skupiny našich SPIS interventů v místě neštěstí," uvedli záchranáři.

Sbírku připravuje Červený kříž i Czech SAR Team

       Pomoci mohou samozřejmě i občané, kteří se obecním úřadům v zasažených oblastech mohou hlásit jako dobrovolníci. Organizovány jsou i sbírky finanční a materiální pomoci. "V současné chvíli připravujeme k transportu do zasažených oblastí zásilku oblečení a základních potřeb ze zásob, které máme ve skladech," uvedla nám vedoucí Oblastního spolku Českého červeného kříže Plzeň-město a Rokycany s tím, že kromě této první zásilky bude organizována materiální sbírka mezi občany a v současné době se jen čeká na upřesnění pracovníků Českého červeného kříže z Moravy, co přesně je a bude potřeba, aby byly kapacity transportu využity s maximální efektivitou.

      Materiální sbírku organizuje také Czech SAR Team ve společenském sále Restaurace Sokolovna Bolevec v Ledecké ulici v Plzni, kam mohou dárci od deseti hodin dopoledne v sobotu do osmi večer a v neděli do tří odpoledne přinášet vše potřebné a s transportem první části této sbírky na Moravu se počítá v neděli.
     Přinést můžete vše, co uznáte za vhodné, pokud by to ale měly být potraviny, pak pouze trvanlivé. Zejména se bude hodit:

  • nářadí na odklízení sutin a trosek (včetně OOPP)
  • desinfekční a úklidové prostředky
  • oblečení včetně dětského
  • dětské hračky a věci denní potřeby

     Czech SAR tým žádá dárce, aby nenosili peníze, nejedná se o finanční sbírku, ani například nábytek. Kontaktní osobou pro tuto sbírku je David Vaňha, na kterého můžete směřovat případné dotazy na telefonním čísle +420 733 136 678.
     Vybraná materiální pomoc bude směřována do nejvíce postižených lokalit, tedy na Hodonínsko a Břeclavsko.

     Český červený kříž také prostřednictvím své Chrudimské pobočky vyhlásil i finanční sbírku, kterou lze postižené ze zasažených oblastí podpořit prostřednictvím sbírkového účtu ČČK 333999/2700 pod variabilním symbolem 2101.

Sbírka i v Nýřanech

     Místní iniciativa ve spolupráci s městem Nýřany a hasiči Nýřany vyhlásila sbírku na pomoc obcím postižených přírodní katastrofou. Sbírka se týká prostředků humanitární povahy na odstraňování následků živelné pohromy, jedná se tedy o technické prostředky, náradí, lopaty, košťata, kbelíky, desinfekci, úklidové prostředky, kolečka a vozíky na vyvážení materiálu, elektrické nástroje, prodlužovací kabely, deky a obdobné.
     Věci prosíme přineste na adresu Hasičská stanice Nýřany Šůlova 1150 v těchto termínech:
- pátek od 15 do 19 hodin
- sobota od 9 do 19 hodin
- neděle od 9 do 19 hodin

Další sbírky organizují dobrovolní hasiči

    Nejen hasiči z Nýřan, přidávají se další dobrovolní hasiči. Celý víkend vždy od 15 do 19 hodin je možné potřebné věci přinést i do hasičských zbrojnic v Heřmanově Huti, Vejprnicích, Líních, Zbůchu, Blatnici a Rochlově.

Policie ČR

     Policisté z Plzeňského kraje již také nabídli pomoc lidem a kolegům v zasažených oblastech. "Jsme schopni aktuálně reagovat a poskytnout naše síly a prostředky, a to především policisty z pořádkové jednotky nebo krizové interventy. V případě potřeby však můžeme pomoci i dalšími požadovanými posilami. Jsme v kontaktu s našimi kolegy z jiných policejních útvarů i složkami IZS. Jestliže bude zapotřebí veřejnost v zasažených regionech  podpořit i materiálně, rádi pomůžeme i touto formou," uvedla nám dnes mluvčí policistů.

Město Plzeň dá milion korun

     Město Plzeň je připraveno poskytnout ze svého rozpočtu milion korun na pomoc oblastem postiženým ničivým tornádem. Primátor města Plzně Martin Baxa v souvislosti s tím svolává na 8. července mimořádné jednání zastupitelstva, které poskytnutí finanční pomoci projedná.


 


Workpress Aviation

Dynamická česká výrobní společnost se zaměřením na letecký průmysl.