Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Pátrání

Pomozte při pátrání po dvou uprchlých vězních

Oba muži utekli z nestřeženého pracoviště věznice v Plzni v Univerzitní ulici

Autor: Jana Holá čtvrtek 9. května 12:30 , aktualizace 13:06

Pátrání

Partner článku – Toyota Dolák


     Policisté v současné době pátrají po dvou vězních, kteří utekli v úterý 7. května z nestřeženého pracoviště v Plzni v Univerzitní ulici.

     Oba hledaní muži jsou ve výkonu trestu odnětí svobody za majetkovou trestnou činnost a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V době útěku z nestřeženého pracoviště na sobě měli šedo-černé vězeňské pracovní oblečení. 

Jaroslav Gujda

Datum narození 23.9.1985
Pátrání vyhlášeno 7.5.2024
Bydliště - okres Karviná
Státní příslušnost Česká republika

     Jaroslav Gujda je hubené postavy, vysoké 174 cm, má hnědé oči a krátké rovné vlasy černé barvy střižené takzvaně na ježka. Má tetování na obou předloktích, pravém rameni, hrudníku i vzadu na krku.

Milan Maňák

Datum narození 17.4.1983
Pátrání vyhlášeno 7.5.2024
Bydliště - okres Děčín
Státní příslušnost Česká republika

     Milan Maňák je střední postavy, vysoké 183 cm. Má modré oči, hnědé vlasy v současné době střižené dohola a nosí bradku.

     V případě jakýchkoliv informací k hledaným osobám volejte na linku 158 nebo se obraťte na nejbližší policejní služebnu.

Proč mohli tito vězni pracovat na nestřeženém pracovišti a co je za jejich útěk čeká?

    Málokdo ví, že zákon o výkonu trestu odnětí svobody dokonce přímo ukládá odsouzenému povinnost pracovat, pochopitelně dovoluje-li mu to jeho zdravotní stav. Problém ovšem je, že práce pro vězně je obecně velmi málo. Ne, že by nebyla, jenže náklady na jejich případný transport s eskortou na pracoviště a jejich střežení na místě by daleko převýšily zisk, který by tam prací vytvořili.

    Jedním z možných řešení tohoto problému jsou nestřežená pracoviště mimo věznici. Na tuto práci jsou zpravidla vybíráni vězni s nízkým, maximálně středním stupněm zabezpečení a pochopitelně jde o vězně, kteří již před sebou nemají dlouhé tresty a neměli by být nebezpeční.
    Cesta k povolení pracovat mimo věznici je ale dlouhá. Po prvotním výběru odsouzení předstupují před odbornou komisi, která vyhodnotí, zda může vězeň dostat důvěru a bude mu povolena práce na nestřeženém pracovišti mimo věznici, kde budou pouze pod dohledem příslušného mistra pracoviště. Nakonec ještě musí mít každý takovýto vězeň osobní souhlas ředitele věznice.

    Pokud ale vězeň přes to všechno důvěru věznice zklame a z pracoviště uteče, přichází laicky řečeno "velikej průser". Nejenže bude obviněn z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, souzen a jeho trest se minimálně o několik měsíců ne-li let prodlouží, ale ponese si i přímé následky ve věznici. Cejch útěkáře se s ním ponese po zbytek jeho pobytu ve věznici a věřte, že to tam nic příjemného není. Mimo jiné může zapomenout na případné podmínečné propuštění, vycházky mimo věznici, přerušení trestu a mnoho dalších možností, které vězni mají podle zákona mají. Samozřejmě také bude v rámci vnitřní diferenciace věznice přeřazen do té nejnižší skupiny a tím přichází i o výhody, které mají ostatní odsouzení zařazení do vyšších skupin.Toyota Dolák

V současné době je společnost TOYOTA Dolák jediným autorizovaným partnerem značky TOYOTA v jihočeském a plzeňském kraji a také od Příbrami až po Prahu. Naším cílem je mít spokojené zákazníky, kteří k nám cítí důvěru a vědí, za jaké služby u nás platí. Jsme rádi, že se nám tento cíl daří naplňovat.