Foto

Pořádně velký roj a "vrahové včeliček"

Když jste v ohrožení, i tohle je práce hasičů

19. května 2017 12:05, aktualizace pátek 19. května 12:21

Hasiči

Partner článku – D.S.D. METAL plus

      S nastupujícím létem přibývá výjezdů hasičů k včelím rojům. Jak je to s výjezdy hasičů v tomto případě, mám vysvětlila mluvčí hasičů: „Hasiči tu primárně nejsou od toho, aby řešili problém jakéhokoli obtížného hmyzu, ale v případě ohrožení zdraví nebo života osob samozřejmě vyjedou a hmyz zlikvidují.
     Pokud se roj včel někde pouze usadí a nikoho neohrožuje, není to důvod k zákroku hasičů. Výjimku by samozřejmě tvořily například školy, školky nebo místa s vysokým pohybem lidí, kde by mohly být včely vydrážděné a procházející ohrozit.“

     Opravdu veliký roj se před pár dny usadil ve Velkém Malahově na dvoře za domem na ořechu a začal ohrožovat zde bydlící malé děti. O roj se tak postarali místní dobrovolní hasiči.

Foto: Hasiči

Vrahové včeliček

     V loňském roce jsme samozřejmě několikrát informovali o výjezdu hasičů k případu včelího roje a jeho následné likvidaci a v jednom případě jsme se setkali s komentářem samozvané ochránkyně přírody, která nám dost vulgárně vysvětlila mimo jiné, že „hasiči jsou obyčejní vrahové včeliček“ a že ona by je dala „nějakému včelaři, který by se o ně určitě ještě rád postaral“. Paní jsme sice odepsali, že dle našich informací takto hasiči postupovat musí, ale paní byla stále přesvědčena, že postup hasičů byl špatný a my je pouze kryjeme. Slíbili jsme tedy, že zjistíme více.

     „Roj včel, který se někde usadí, se nazývá roj neznámého původu. Pokud se vám usadí třeba na zahradě, nepanikařte. Včely nemají v plánu vás napadnout, včely v roji jsou obvykle mírné, protože mají plné žaludky medu. Roj včel je pouze dočasný problém, který může trvat několik hodin nebo dní, včely pak odletí samy.
     Bojovat proti včelám svépomocí je zbytečné a nebezpečné. Zaútočíte-li na roj třeba koštětem, proudem vody nebo podobně, rychle zjistíte, že i mírná a najedená včela dokáže bolestivě bodnout. Pokud vám roj nijak nepřekáží, můžete jej nechat prostě být. Pokud vám roj vadí, kontaktujte nejbližšího včelaře ve vašem okolí, který vám pomůže a poradí.
     Pokud se takový roj odchytne, musí se zlikvidovat, protože může roznášet nemoci jako je viróza s kleštíkem včelím, mor včelího plodu a další. Na venkově jsou výjimečně včelaři, který takový roj převezmou, ale jen proto, že zjistí komu v okolí uletěl, ve městech je to ale vyloučené,“ velmi podrobně nám vysvětlil námi oslovený včelař a odborník na tuto problematiku.

     „Roje neznámého původu mohou být nositeli nemocí včetně nebezpečné nákazy moru včelího plodu. Proto je nařízeno roje neznámého původu utratit a zakopat,“ potvrdila jeho slova Státní veterinární správa.

D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.