Foto

Požár vozu autoškoly

Tak na tuhle hodinu žák i učitel asi nikdy nezapomenou

9. října 2019 17:04 , aktualizace 17:34

Hasiči

Partner článku – D.S.D. METAL plus


     Na dnešní jízdu v autoškole asi dlouho nezapomene ani žák, ani učitel.
     Podle informací z místa události jel po čtvrté hodině odpoledne žák s vozem Peugeot 106 po Klatovské třídě směrem na Bory, když se z motorového prostoru vozu začalo kouřit. Učitel tedy žáka nechal zastavit a vystoupit, s tím, že s vozem radši odjede sám. V zápětí však z vozu začaly šlehat plameny a tak řidič z kufru pohotově vyndal dva kanystry, ale pak se trochu nepochopitelně rozhodl z hlavní třídy zacouvat do ulice Zikmunda Wintra, tedy bohužel k jiným zaparkovaným vozům. Zde se pak již oheň rozhořel naplno.
     Na místo okamžitě vyjeli hasiči, při jejich příjezdu však již byl požár v plném rozsahu a zásah navíc komplikoval benzín unikající z Peugeotu.
     Policisté uzavřeli ulici Zikmunda Wintra, hasiči zahájili hasební práce a zároveň likvidovali uniklý benzín pomocí sorbentu. Požár se v krátké době podařilo uhasit, žár ale stačil poškodit vozy Saab a Seat parkující v ulici. Řidič utrpěl lehké zranění ruky. 
     V současné chvíli je průjezd ulicí Zikmunda Wintra stále uzavřen.

Co doporučují hasiči?

Zabezpečte si auto - hasičák a rozbíječ skla

     "Z našich zkušeností můžu do vozidla doporučit jako nutný základ dvoukilový práškový hasicí přístroj pro hašení požárů třídy A, B a C, tedy pro hašení požárů pevných, kapalných i plynných látek. Je dobré při výběru brát zřetel i na číselný údaj uvedený před písmenem jednotlivých tříd požáru, kdy čím vyšší číslo, tím vyšší hasící schopnost náplně. Hasicí přístroj musí být ve voze bezpodmínečně velmi dobře připevněn, aby se v případě nehody nestal volně poletujícím projektilem, schopným způsobit vážná zranění posádky.
     Také doporučuji mít v autě na přístupném místě prostředek pro rozbíjení oken, ideálně kombinovaný s řezačem pásů. Nejlépe se osvědčil přívěšek na klíče od auta, protože zatímco ostatní nástroje mohou v případě havárie snadno vypadnout z dosahu řidiče, pravděpodobnost, že by vypadly klíčky ze zapalování je relativně velmi malá. Zároveň při použití tohoto nástroje stačí k rozbití okna pouze vyvinout tlak v jednom z rohů skla. V případě převrácení nebo deformace vozu totiž nemusí být pro nápřah, potřebný pro rozbití okna třeba záchranným kladívkem, dostatečný prostor.
     Tyto dvě základní věci mohou pomoci nejen při požáru vašeho vozu, ale i v případě, že budete u požáru nebo nehody vozu někoho jiného," 
uvedl mluvčí hasičů.

 Zabezpečte si byt - hasičák, sprej, hlásiče kouře

    "Zabezpečení bytu je samozřejmě trochu složitější. Doporučujeme instalaci autonomních hlásičů kouře, v ideálním případě v kombinaci s hlásičem oxidu uhelnatého. U každého typu hlásiče by měl být od výrobce přiložen nákres, zobrazující ideální umístění v domácnosti. Tyto hlásiče mohou pomoci podchytit problém již v počátku a zabránit tak vážnějším škodám nebo ohrožení zdraví.
     Dále je samozřejmě vhodné byt vybavit alespoň jedním hasicím přístrojem. Pro novostavby je předepsán jeden hasicí přístroj na 200 metrů čtverečních plochy, ale doporučujeme minimálně jeden na bytovou jednotku. Mělo by se jednat o hasicí přístroj minimálně s hasící schopností 34A.
     Umístění hasicího přístroje by mělo být na dostupném místě, přičemž maximální výška madla přístroje by měla být 150 cm od země a přístroj by měl být zajištěn proti pádu. Samozřejmostí by pak měly být pravidelné revize hasicích přístrojů.
     Na drobnosti například v kuchyni pak doporučujeme pořízení tzv. hasicího spreje," pokračoval mluvčí.

Kde nakoupit?

     Specialisté v prodejně D.S.D. METAL plus s.r.o. nám doporučení hasičů potvrdili a uvedli, že veškeré doporučené prostředky mají samozřejmě na skladě.
     K vybavení vozu doporučili například hasicí přístroj CHAMPION 2 a ResQMe™ Tool rozbíječ skla a řezač pásů ze svého sortimentu.
     K vybavení domácnosti doporučili velký výběr hlásičů, hasicí přístroj SCOUT 6 Bavaria a do kuchyně hasicí prostředek HOME FIREMAN, jehož nespornou výhodou je schopnost hašení požárů třídy F, tedy jedlých tuků. 

     Veškerý tento sortiment lze zakoupit na e-shopu, nebo v kamenných prodejnách na adresách:

  • Karlova 7, Plzeň
  • T.G. Masaryka 113, Sušice
  • Kout na Šumavě 1, Kout na Šumavě 


 


D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.