Pozor "buchna", ale i tunel pro brouky

Pane, zničil jste nám tunel pro brouky!

úterý 14. května 13:44 , aktualizace 19:03

Partner článku – Mraknet

     V poslední době nám přišlo několik mailů týkající se množství nalezených použitých injekčních stříkaček, tedy buchen, jak jim feťáci s oblibou říkají. Zde jsou dva z mailů: 

"Dobrý den do redakce,
     chtěla jsem Vás poprosit, zda byste nezveřejnili článek na téma nebezpečného odpadu po narkomanech. Minulý týden jsme šly s kamarádkou k Prazdroji, když najednou z křoví vyběhl malý chlapec. S kamarádkou jsme se zasmály, ale smích nás velmi rychle přešel. Podívaly jsme se do otvoru v křoví, odkud chlapec vyběhl, a tam ležela použitá injekční stříkačka. Bohužel to nebylo poprvé, co jsme něco takového viděly.
     S příchodem hezkého počasí se to samozřejmě stává mnohem častěji. Nejhorší je, že se s tím setkáte i v blízkosti dětských hřišť či škol.
Proto bych tedy byla ráda, kdybyste zveřejnili článek, ve kterém upozorníte veřejnost na tuto problematiku a poradíte, jak v takové situaci postupovat.
      Dělat, že to nevidím, není řešení!
                                                                        Díky Nikol."

     Druhý případ se týká Nýřan, které se nacházejí nedaleko od Plzně. I tam už problém s odpadem po narkomanech dorazil:
"Dobrý den,
     chci se zeptat, co dělat při nálezu použitých stříkaček po narkomanech. S kamarádkou chodíme skoro každé odpoledne na procházku a na tzv. Humboldtce se poslední dobou shromažďují vskutku prapodivné bytosti. To by ale nevadilo, kdyby se tam však vedle betonové zídky, kde jsme vždy odpočívaly, neválelo hned několik použitých stříkaček. Je to celkem nedávno, co jsme to tam našly.
                                                               Předem moc děkuji za odpověď." 

     S těmito dotazy jsme se obrátili na městskou policii, kde nám prostřednictvím jejich tiskové mluvčí ochotně odpověděli, co při takovémto nálezu dělat. Vzhledem k tomu, že stříkačky pocházejí z 99% od toxikomanů a obsahují nejen zbytky drog, ale i stopové množství krve narkomana, je zde riziko nákazy některou z nemocí, které se v této komunitě hojně vyskytují. Tomuto riziku jsou vystaveny především děti.
     Odstraňování povalujících se jehel se věnují strážníci, proto prostřednictvím tísňové linky 156 přivolejte městskou policii. Strážníci jsou vybaveni ochrannými pomůckami a speciálními boxy na infekční odpad, čímž zajistí jeho odborný sběr i následnou likvidaci. Pokud použitou jehlu naleznete, rozhodně není vhodné ji zvedat nebo s ní jakkoliv manipulovat.

Dětská hřiště chrání veterán kriminálky

     Muž, který je nyní zřejmě největším znalcem plzeňských dětských hřišť a pískovišť, je bývalý policejní podplukovník a šéf plzeňské kriminálky, Josef Chyba, který denně s detektorem kovů čistí tyto prostory. Ten nám již kdysi s radostí odpověděl na několik našich dotazů týkajících se jeho práce s detektorem kovů. 

Jak ses k této práci dostal? 
     „Co doma, mám se nudit?“ odpověděl nám se smíchem, proč tuhle práci dělá: „S detektorem kovů jsem pracoval celá léta, byl to můj koníček – a takhle alespoň mohou mít maminky jistotu, že se jim prcek na hřišti nezraní.“

Co nacházíš nejčastěji?
     „Teď už toho moc není, nejčastěji jsou to víčka od nápojů ve skle, očka od otvírání plechovek s nápoji, různé dráty, hřebíky a šrouby, samozřejmě často zahrabané hračky, formičky, lopatičky a podobné. Když hračky vyhrabu, nechávám je na kraji hřiště, aby si s nimi zase děti mohly hrát. Ostatní likviduji.
     Co mě mrzí, jsou nedopalky od cigaret, těch se sice moje práce s detektorem netýká, ale vždycky se je pokusím vysbírat také. Nechápu, proč je lidé musí házet zrovna do pískovišť.“

Zmínil jsi detektor kovů, co používáš?
     „Vybavili mě výborným přístrojem Makro Racer 2 a jsem s ním spokojený, je skvělý.“

Co byl tvůj nejzajímavější nález?
     „To jsem čistil hřiště ve Skvrňanech, které už jsem měl předtím hotové a detektor mi ukázal, že tam je velký kovový předmět, což mě překvapilo, protože tam nemělo být nic. Začal jsem kopat a při tom mě velmi zaujatě pozorovaly malé děti.¨
     Vykopal jsem kus železné trubky a přemýšlel jsem, kde se tam sakra vzala, když ke mně přišel takový malý, naštvaný prcek a rozhořčeně mi sdělil, že jsem jim právě zničil tunel pro brouky, který si tam před chvílí pracně vybudovali.


 

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.