Video

Pozor, měniči opět podvádějí v Plzni

Policie varuje: "V posledním týdnu evidujeme nárůst počtu podvodů při rozměňování"

pátek 7. srpna 11:55 , aktualizace 12:18

Podvodníci

Partner článku – Mraknet

     "Plzeňští policisté zaznamenali za poslední týden několik případů, které se týkají starého známého triku při rozměňování bankovek s větší nominální hodnotou za menší.
     Již ve třech případech se tímto způsobem podvodníci obohatili o částky ve výši tisíc až tři tisíce korun. Pachatel či pachatelé si vybírají obchody s menší fluktuací osob, aby mohli odvést pozornost obsluhy při samotném rozměňování bankovek,"
varuje mluvčí plzeňských policistů.

V čem přesně podvod spočívá?

     Jak takový podvod při rozměňování může vypadat jsme již dříve popsali na případu, který se odehrál v Plzni na Americké třídě. 
     Muž si nejprve zakoupil drobnost nízké hodnoty, za kterou zaplatil dvoutisícovou bankovkou, na kterou si nechal vrátit. Pak z kapes vyndal velké množství bankovek a obsluhu požádal o výměnu peněz. Nejprve za sedm pětistovek požadoval 3000 korun. Obsluha muže upozornila, že mylně dává více a rozložila pětisetkorunové bankovky na pultu, aby byla jasně vidět hodnota. To se ale muži nelíbilo a začal máchat rukama, ve kterých držel další bankovky. Obsluha mu tedy vyměnila pětistovky za tři tisíce, muž ale ihned na pult položil čtyři tisícovky a požadoval dvě dvoutisícovky. Současně s tím sebral přebývající pětisetkorunu z předchozí transakce ovšem společně s ostatními pětisetkorunami. V tu chvíli již zmatená obsluha muži vyměnila tisícikoruny za dvoutisícovky a muž rychle odešel.

     Pokud jste počítali s námi, je Vám v tuto chvíli již jasné, že podvodník obsluhu připravil o tři tisíce korun, ale je třeba si uvědomit, že počítáme v klidu u počítače, zatímco prodavačka ve spěchu a stresu, který podvodník svým chováním cíleně umocňuje a zřejmě k tomu používá i komplice. Podle všeho totiž do hry patří i druhý muž, který z podniku nakonec odešel bez objednávky, ten totiž kolegu prodavačky po celou dobu rozptyloval nesmyslnými dotazy na nabízené zboží.

     Podle tiskové mluvčí policie je pravděpodobné, že stejný trik mohou pachatelé zkoušet i v jiných městech Plzeňského kraje. Proto policisté apelují na prodejce, stánkaře, obsluhy benzinových čerpacích stanic a obchodníky s drobným zbožím, aby byli při podobném jednání velmi obezřetní a nenechali se zmást. 

     Scénář těchto podvodů je vždy podobný. Nákup věcí malé hodnoty, platba bankovkou větší nominální hodnoty, převážně 2 000 Kč nebo 5 000 Kč, a při vrácení peněz dojde ke zmatečnému rozměňování bankovek, kdy se pachatel zaměří zejména na komunikaci s ochotnou prodavačkou a z obchodu odchází obohacen. 

     Policisté žádají další případné poškozené, aby se neváhali obrátit na nejbližší obvodní oddělení Policie České republiky nebo zavolali na tísňovou linku 158.

Video ze staršího případu

     Pro představu jak nenápadně měniči umí s penězi manipulovat přikládáme video staršího případu, kdy Bulhar okradl pumpařku při směně Eur za koruny a také popis jednoho z používaných triků.


Foto ilustrační z podobného případu 

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.