Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Pozor na lišky, kontakt s ní vás může i zabít

Sedm z deseti lišek je roznašečem velmi nebezpečné nemoci

11. srpna 2018 17:17 , aktualizace neděle 12. srpna 10:46

Zvířata

     Nedávno byla v Plzni na Lochotíně nalezena přejetá liška, nálezce ji zvedl holou rukou a dal ji do igelitové tašky s tím, že jí chce doma odříznout ocas a použít ho jako ozdobu na klobouk.
     Muži v jeho záměru zabránil kolemjdoucí policista v civilu a zároveň myslivec. Nálezci přes jeho prvotní protesty lišku sebral a možná mu tak i zachránil život.
     Policista nás pak požádal o vydání varování veřejnosti o riziku spojeném právě s liškami nejen v Plzni, ale i ve všech městech. Informace jsme prověřili jak u lékaře infekčního oddělení FN Plzeň, tak na Záchranné stanici živočichů a bohužel riziko nákazy bylo při takovém jednání obrovské. Kdyby muž lišku přinesl domů, ohrozil by celou svou rodinu.

Žijí ve městech a 7 z 10 je nakažených

    Většina lišek je nositelem tasemnice Echinococcus multilocularis, liškám tato tasemnice nevadí, ale je velice nebezpečná člověku, protože její larvy způsobují Alveolární echinokokózu. Toto onemocnění se dostává do popředí zájmu parazitologů a lékařů, protože počty nakažených rok od roku stoupají. Zatímco v Česku jde zatím pouze o maximálně desítku případů ročně, například v Rakousku jsou nakažených již stovky a situaci tam označují jako vážnou.
     "Lišky se bohužel již zabydlely ve městech a v noci je běžně potkáte i v centru velkoměst, kde se živí kolem popelnic," uvedl nám dnes Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů. "Můžu potvrdit, že při kontaktu s liškou, respektive s jejími výkaly, je riziko nakažení Alveolární echinokokózu opravdu vysoké.
     V Plzni tuto hrozbu nepodceňujeme a každá nalezená liška, ať živá či mrtvá se na přítomnost této tasemnice laboratorně zkoumá. Výsledky jsou alarmující, sedm z deseti lišek je roznašečem této velmi nebezpečné nemoci!
     Pokud se tedy s liškou ve městě setkáte, na sedmdesát procent je nakažená a pravděpodobně bude mít ještě další nemoci, častý je například svrab. Ve městech totiž na odpadcích přežívají i těžce nemocné kusy, které by v přírodě neměly šanci ulovit potravu,"
vysvětlil ještě podrobně Karel.

Neléčené onemocnění může končit i smrtí

     Vajíčka této tasemnice obsahuje liščí trus nebo i její kožešina. Když liščí výkal uschne, vajíčka roznáší po okolí vítr a ony pak čekají na nového hostitele. Bohužel vajíčka odolávají běžným povětrnostním vlivům a dokonce i teplotám pod bodem mrazu.
     Když se vajíčko dostane do lidského těla, vylíhne se zde tasemnice velká kolem dvou až čtyř milimetrů a krví se dostane do jater, kde začne vytvářet malou dutinku, jež se postupně zvětšuje, ojediněle se tasemnice dostane také do plic, ledvin či mozku a opět likviduje tyto orgány.
     Zákeřnost této nemoci je v tom, že z počátku o ní nevíte. Tasemnice pak celé roky vyžírá čím dál větší část jater, aniž byste měli jakékoli příznaky. Většinou se na nemoc přijde až v pozdním stadiu, kdy se musí chirurgicky odstranit všechny zasažené části orgánu, ale poškození je často tak velké, že pacient musí na transplantaci. Neléčená infekce končí často fatálně do několika let.

V lese se bát nemusíte, riziko čeká před vaším domem

     Některá média chybně uvádějí, že riziko nákazy je při sběru a konzumací lesních plodů, zejména borůvek. To je podle odborníků hloupost, jak jsme již uvedli, lišky žijí ve městech s námi a nakazíte se spíše ve městě při sezení na trávníku než utržením borůvky v lese. Lišky prolézají kolem popelnic a kontejnerů, šmejdí po dvorech či venkovních skladech obchodů nebo prolézají zahrádky a hledají hlodavce již nejen na periferiích měst. Riziko může být i váš pes, který se pohyboval v místě, kde před tím byla liška a vajíčka vám domů přinese v kožichu.

     Jedinou prevencí je běžná hygiena, mytí rukou, omytí zeleniny z vašich zahrádek a samozřejmě nedotýkat se jakékoli lišky, samozřejmě ani mrtvé a při nalezení kadáveru zavolat odborníka na likvidaci (v Plzni městská policie, v jiných městech zajišťuje obec).


Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!