Foto Video

Nalezená puma je dle všeho zápalná 500LB

Pozor, ve Skvrňanech je nalezena letecká puma - stále aktualizujeme

29. května 2019 11:59 , aktualizace čtvrtek 30. května 02:22

Partner článku – Vochoc Trade, s.r.o.


21,04 Letecká puma opouští Plzeň, myslíme, že se nikomu stýskat nebude! Děkujeme všem složkám IZS, zejména pak pyrotechnikům, děkujeme všem lidem, kteří se bez reptání evakuovali a nestěžovali záchranným složkám práci, a v neposlední řadě děkujeme i mluvčím PČR a HZS, s kterými jsme připravovali informace pro Vás čtenáře.

20,15 Pyrotechnik úspěšně odstranil z letecké pumy zapalovače, čímž ji deaktivoval. Nyní probíhá nakládání a puma bude odvezena. Následně bude učiněno opatření k návratu občanů do svých domovu.

20,10 Akce ukončena, policejním pyrotechnikům se podařilo leteckou pumu deaktivovat. Patří jim veliké poděkování a blahopřání.

19,44 Město Plzeň zajistilo pro evakuované občany do center jídlo a pití.

19,30 Momentálně je zastavena i vlaková doprava, pyrotechnici zahájili deaktivaci pumy, držte jim prosím palce!

19,20 Evakuace probíhá, evakuuje se i malá část Škodovky

18,53 Policie informuje: Evakuace probíhá z důvodu bezpečnosti obyvatel. Ve chvíli kdy bude evakuace dokončena, budou teprve pyrotechnici pyrotechnické služby Policie ČR s leteckou pumpu manipulovat a začnou odstraňovat zapalovače, kterými je puma osazena.

18,44 Dle policie se evakuace bude týkat asi dvaceti tisíc lidí


18,16 Další evakuační centrum je zřízeno v Depo 2015. Dle mluvčího hasičů je v případě potřeby město připraveno navýšit kapacity evakuačních center.

18,09 Spuštěny varovné sirény, na místo míří nákladní vozy s pytli s pískem 

18,05 V oblasti jsou v tuto chvíli všechny dostupné prostředky a síly složek IZS. Příslušníci PČR, MP a HZS již nyní obchází domy a vyzývají občany k evakuaci. Situaci ze vzduchu monitoruje vrtulník. 

Bylo zřízeno 5 evakuačních center:15 ZŠ, 33 ZŠ dopravní učiliště Křimice, Sokolovna a Depo 2015.
Řízená evakuace bude probíhat také prostřednictvím hlášení rozhlasem. Žadáme všechny občany, aby uposlechli výzev a pokynů policistů a evakuovali danou oblast.
                                                                         Za PČR por. Fialová

18,00 Evakuační autobusy budou za chvíli přistaveny na stanoviště Domažlická, čerpací stanice ONO a křižovatka Vejprnická x Tylova x Domažlická

17,53 Mluvčí hasičů uvedl, že na místě je celkem 11 jednotek hasičů a spolupracují s policií na evakuaci obyvatelstva ve vyznačeném perimetru. Ti, kteří odmítají evakuaci, jsou zaevidováni policií.

17,28 Na místo jsou povolány autobusy Dopravních podniku, které budou použity jako evakuační.

Aktuální Informace jsou v ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ Z MÍSTA:

ONLINE: Nález letecké pumy - evakuace části Skvrňan

ONLINE: Nález letecké pumy - evakuace části Skvrňan

29. 05. 2019, 15:52, aktualizace 30. 05. 2019, 02:09

Pyrotechnik nařídil kompletní evakuaci kilometrového okruhu!

16,50 Policisté prosí všechny obyvatele v okruhu kilometru, by opustili prostor. Bližší informace vám dají hlídky nebo hasiči, kteří se pohybují venku. Policisté vydali mapu prostoru, který by měl být evakuovaný.

15,45 Bohužel deaktivace pumy se nedaří a pyrotechnik nařídil evakuaci okruhu 1 kilometr od pumy. Evakuaci zahajují policisté, strážníci a hasiči, prosíme, uposlechněte jejich výzev!
Upozorňujeme řidiče, že v okruhu bude uzavřena i doprava. Objížďka povede přes Křimickou a Domažlickou ulici. Na místo dorazili i hasiči, je přistaven evakuační autobus. Pokud máme možnost, opusťte prostor kilometr od místa nálezu sami.

15,45 Bohužel deaktivaci pumy není zatím možno bezpečně provést a pyrotechnik tak nařídil evakuaci okruhu 1 kilometr od pumy. Evakuaci zahajují policisté, strážníci a hasiči, prosíme, uposlechněte jejich výzev!

14,00 Do Plzně míří specialista z Teplic, nalezená puma je již identifikována a dle všeho jde o 500 LB zápalnou pumu, která by měla obsahovat zhruba 220 kg zápalné směsi obsahující především fosfor. Pyrotechnici se zhruba v půl čtvrté pokusí pumu rozebrat, v té době bude Vejprnická třída uzavřena.

13,00 Aktualizujeme, pyrotechnik dorazil a právě pracuje na deaktivaci pumy, puma je momentálně očištěna a čeká se na příjezd dalšího specialisty. Nebezpečný okruh je zmenšen na jeden kilometr od místa nálezu pumy.

Původní článek

     Dnes dopoledne byla ve Skvrňanech během výkopových prací ve sportovním areálu atletického stadionu města Plzně vedle Lidlu, nalezena letecká puma z období druhé světové války.

     Dle našich informací měl zhruba metrovou pumu nabrat lžící bagrista a nechtěně s ní tak pohnout. 
     Bagrista vše ohlásil policii, operační důstojník na místo okamžitě vyslal hlídky policie i strážníků a ty nyní uzavírají rozsáhlý prostor, ze kterého evakuují veškeré civilní osoby.
     Na místo je samozřejmě povolán policejní pyrotechnik z Příbrami. Policie zatím neuvedla, o jakou konkrétně jde pumu. Pokud ale půjde o stejnou pumu jako v loňském roce, tedy 500 liberní leteckou pumu, která obsahuje 227 kilogramů výbušniny, v případě výbuchu hrozí poškození budov v okruhu až tří kilometrů. Aktualizujeme, v tomto případě je bezpečností okruh stanoven na jeden kilometr.
     Policisté zatím evakuovali stovky studentů z blízkých škol a obyvatele nejbližších domů. Není vyloučeno, že ochranný perimetr bude ještě rozšířen a budou evakuování i další obyvatelé.
     Je možné, že policie bude muset zastavit i dopravu na Vejprnické třídě.

     Jsme na místě a stále aktualizujeme.

Foto z místa

O podobném nálezu jsme psali v loňském roce:

Nález letecké pumy z druhé světové války ochromil část Plzně

Nález letecké pumy z druhé světové války ochromil část Plzně

06. 05. 2017, 16:41, aktualizace 07. 05. 2017, 14:37

Ve vlakovém kolejišti na Doubravce byla dnes nalezena letecká puma z druhé světové války


Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!