Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Při úniku oxidu uhličitého byli zraněni dva hasiči

V oblaku nebezpečného plynu uvázlo několik osob, které museli hasiči zachránit

Autor: Petr Novák pátek 1. března 14:54 , aktualizace 15:00

Hasiči


     Včera jsme informovali o rozsáhlém úniku oxidu uhličitého v průmyslovém areálu v Chebu. Hasiči nyní uvolnili další informace k této události.

     "Únik oxidu uhličitého z cisterny nahlásil na tísňovou linku ve čtvrtek dopoledne řidič vozidla, které přijelo do chebské průmyslové zóny do jednoho z podniků. Hasiči na místě zjistili, že z ventilu cisterny stále uniká malé množství plynu a začali spolupracovat s techniky z přepravní společnosti, která do podniku cisternu vyslala," uvedl k události tiskový mluvčí hasičů.


     V průběhu řešení události ale došlo k náhlému velmi masivnímu úniku plynu, takže bylo nutné okamžitě evakuovat všechny pracovníky podniku JSP International s.r.o., a zvažovalo se i evakuovat i pracovníky ze všech ostatních podniků v okolí v průmyslové zóně.

     "Během krátké chvíle unikl z cisterny veškerý náklad a k dalšímu úniku tak již neodcházelo. Proto se okolní firmy pouze vyrozuměly o probíhajícím zásahu. V areálu podniku, kde k úniku došlo, byla do výšky metru a půl souvislá vrstva oxidu uhličitého, který je těžší než vzduch a drží se tak u země.
     Všichni zasahující hasiči i s technikou odjeli mimo areál, dovnitř se vrátila pouze průzkumná skupina, která zjišťovala stav přímo u cisterny, a především záchranná skupina složená z chebských drážních hasičů, kteří s pomocí vyváděcích masek zachránili z areálu dva řidiče nákladního auta, kteří se před plynem schovávali v kabině vozidla a bylo nutné je z prostředí nedýchatelného oxidu uhličitého zachránit. Stejným způsobem hasiči zachránili zaměstnance podniku ze vstupního prostoru, který byl rovněž zcela zasažený uniklou látkou,"
popsal náročný zásah mluvčí hasičů.

     Vrstva plynu se začala postupně rozpouštět, hasiči provedli průzkum v prostorách kanceláří a výrobních hal podniku, nebyly zde nalezeny žádné osoby, stejně tak nebyly žádné osoby nalezeny v ostatních zaparkovaných vozidlech v areálu.
     "Měření v okolních výrobních objektech vyloučilo, že by se oxid dostal mimo areál zasaženého podniku. Po úplném rozpuštění plynu se k cisterně vrátili technici, aby zjistili, co přesně se stalo a zda nedošlo i k poškození stáčení stanice, kam měl být plyn z cisterny stočený. V průběhu zásahu se zranily dva hasiči, byli zasaženi statickou elektřinou, která vzniká při proudění plynu z cisterny. Oba hasiče převezla na vyšetření do nemocnice přivolaná záchranná služba," doplnil mluvčí hasičů.

     Okolnostmi a příčinou události se dále zabývají kriminalisté.

Foto HZS

D.S.D. METAL plus

Požární ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.