Foto Video

Tři sta šedesát tisíc pro střelce z Vochova - ten je ale chce dát potřebným

„Všem těm skvělým lidem dlužím strašně moc, je to naprosto neuvěřitelné!“

úterý 4. května 17:36 , aktualizace 17:37

Zbraně

Partner článku – Alfa Tactical

     Příběh Honzy B., který ve středu 24. března musel ve Vochově v sebeobraně použít zbraň proti útočníkovi, sledují desetitisíce lidí a drtivá většina z nich mu fandí, čemuž se samozřejmě nelze divit. Opakovaně na nás naléháte, ať o případu dále informujeme, což je trochu problém, protože vyšetřování případů, kdy dojde ke smrti člověka, bývá dlouhé. Přesto ale nějaké novinky máme.

Pro připomenutí, co se vlastně stalo?

     Bezproblémová rodina Honzy bydlí v bývalém drážním domku, do kterého po druhé hodině ráno vnikl oknem cizí muž. Honza ho s legálně drženou zbraní vyzval, aby dům opustil, muž ale dál postupoval proti němu a tak Honza v obavě o život svůj i své ženy vystřelil.
     Střela muže zasáhla do hrudníku, zřejmě náraz o kost jí vychýlil a z těla pak vyšla zadní částí ramene. Postřelený pachatel ještě stačil vyběhnout na zahradu, kde zůstal ležet u cestičky. Honza okamžitě přivolal záchrannou službu a sám začal poskytovat silně krvácejícímu muži první pomoc, přičemž ho telefonicky instruovala operátorka záchranné služby. Honza o život muže bojoval dvanáct minut, než dorazili první záchranáři a resuscitaci převzali. Bohužel zranění bylo fatální a lékař musel u sedmatřicetiletého muže konstatovat smrt. Policisté uzavřeli široké okolí a na místo dorazili kriminalisté i koroner. 
     Druhý den se ukázalo, že Honzovy obavy o život byly zcela oprávněné, zastřeleným byl totiž Jaroslav V. v minulosti odsouzený za velice brutální vraždu sedmašedesátiletého seniora.


Minulost zastřeleného muže

     Jaroslav V. byl v minulosti odsouzen za vraždu k výjimečnému trestu šestnácti a půl roku odnětí svobody. V dubnu 2003 totiž ubodal sedmašedesátiletého seniora v Chodově na Sokolovsku a sebral mu necelé čtyři stovky, které pak utratil za drogy. Znalci tenkrát u soudu uvedli, že jde o silně narušenou osobnost a své jednání může znovu opakovat. 
     Jaroslav V. u soudu uvedl, že začal jako čichač Toluenu, také kouřil marihuanu a nakonec přešel na pervitin. Seniora znal osobně a u soudu přiznal, že byl ten večer pod vlivem pervitinu a marihuany, důchodce mu nabídl nocleh a uvařil mu jídlo. Pak prý měl halucinace, potřeboval dávku a proto důchodce mnohonásobně pobodal ho hrudníku a krku, poté ho dusil polštářem a nakonec mu přes hlavu přetáhl igelitový pytlík a utáhl ho drátem. Podle soudních znalců se však ukázalo, že se senior udusil krví z probodnutého jazyka a když ho vrah dusil polštářem a igelitem, byl už po smrti.

Pistole proti sekeře

     Použitou pistoli ČZ vz 75 ráže 9 mm držel Honza legálně, pořídil si ji asi před pětadvaceti lety jako dárek k narozeninám a mimo občas na střelnici ji až do osudné noci nikdy nepoužil. Útočník byl vybaven sekerou, kterou krátce před tím použil k vloupání.

Vyšetřování

      Mluvčí policie nám dnes uvedla, že v šetření případu nejsou zatím žádné změny. Tedy stále platí, že policie Honzu nestíhá, že ho z ničeho neobvinila a pouze případ střelby šetří, což samozřejmě musí učinit u každé násilné smrti. Podle našich informací jsou v případu nařízeny znalecké expertízy, což je kámen úrazu, znalců je málo a na expertízy se tak běžně čeká i několik měsíců.
     Každopádně pokud expertízy potvrdí verzi, že šlo o nutnou obranu, nebude Honza z ničeho obviněn, vše pro něj skončí a samozřejmě mu bude vrácena i zbraň, kterou použil. 

Pomoc pro Honzu

     Jak jsme již uvedli v předchozích článcích, Honzovi přicházely nabídky pomoci z celé republiky. S tou největší přišel Jan Šafařík, zakladatel a hlavní instruktor Paladin Academy, který pro Honzu zřídil transparentní účet, na kterém se vybralo celkem 363 265 korun. Účet je nyní již uzavřen, první část peněz si Honza převzal 30. března osobně u nás v redakci a zbytek mu pak přišel na účet v minulých dnech.

Poděkování

     Honza by chtěl našim prostřednictvím opět moc poděkovat všem slušným lidem za obrovskou podporu, které se mu stále dostává. Dle jeho vlastních slov ho sbírka velice překvapila a moc potěšila, ale platí to, co uvedl již minule: „Všem těm lidem dlužím strašně moc, to co pro mě udělali je naprosto neuvěřitelné! Peníze použiji pouze na úhrady mého právního zastoupení, navíc z nich nepoužiji ani korunu. Všechny peníze, které zbydou pak dám na nový transparentní účet, který bude k dispozici pro další lidi, kteří se budou nuceni bránit před útokem jiné osoby a také budou potřebovat pomoc právníka."


Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.