Foto Video

Ředitel Borské věznice Vlk zajímavě vyřešil problém ubytovacích kapacit

Do práce poslal vězně, ať si cimry sami postaví

12. ledna 2017 10:34, aktualizace čtvrtek 12. ledna 15:26


     Věznice praskají ve švech a peníze na nové ubytovací kapacity nejsou, tak by se dal zjednodušeně shrnout problém současného vězeňství. V plzeňské věznici to velmi zajímavě a hlavně funkčně vyřešil ředitel věznice Petr Vlk. "Chcete bydlet?" položil otázku a do práce poslal čtyřicítku vězňů, kteří sami vybudovali 55 nových ubytovacích míst.
     Ve středu 11. ledna tak mohl být za účasti vedení věznice i Vězeňské služby a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána slavnostně otevřen nový oddíl Věznice Plzeň. 
     K rozšíření došlo díky ředitelovu nápadu na rekonstrukci prostor momentálně nevyužívané lůžkové části zdravotnického střediska. Kapacita věznice se tím zvýší ze současných 1 152 na 1 207, tedy o 55 míst při standardním ubytování 4 metry čtvereční na osobu. Při případném ubytování 3 metry na osobu nabízí nový oddíl dokonce 77 míst.

     „Vzhledem k přeplněnosti ve věznicích musíme rychle řešit rozšiřování ubytovacích kapacit. Intenzivně hledáme vhodné objekty v rámci České republiky a jednotlivé věznice se také snaží rozšiřovat kapacity v rámci možností jejich objektů, příkladem toho je právě plzeňská věznice, kde z málo využitých prostor vznikla ubytovací část,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

     V nově vzniklém oddíle budou ubytováni odsouzení, kteří jsou zařazeni ve věznici s ostrahou a pracovně jsou zařazeni na pracovištích uvnitř věznice. Tím vzniklou kapacitu pak vedení věznice využije pro odsouzené, zařazené do věznice s dozorem, kteří naopak budou zaměstnáni na pracovištích mimo věznici.

     „Bohužel se dostáváme do stavu, který jsme zažívali před amnestií v roce 2013, kdy počet vězněných osob byl téměř 23 tisíc. K dnešnímu dni je v českých věznicích 22 517 vězněných osob a přeplněnost se pohybuje okolo 108%. Každé navýšení kapacit v rámci objektů věznic je pro nás v současné době důležité,“ vysvětli potřebu navyšování kapacity věznic generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal. 

     Nový oddíl ve věznici na Borech je standardně vybaven společnou koupelnou, kulturní místností a stavebně oddělenou kuřárnou. Je zde také kancelář pro dva vychovatele, speciálního pedagoga a je samozřejmě zajištěna nepřetržitá dozorčí služba.

     Náklady na rekonstrukci této části věznice činily bezmála 1 milión korun. Na opravách se podílelo 42 odsouzených, kteří celkem odpracovali 3 106 hodin. Zajistili výmalbu, opravu oken, výrobu katrů a zabezpečení oken, elektroinstalaci a úklid. Díky této svépomoci ušetřila věznice cca 150 tisíc korun. Další práce pak zajistily odborné firmy.