Cyklista na Šumavě nepřežil pád z kola

Po resuscitaci byl muž transportován vrtulníkem, bohužel v nemocnici zemřel

20. července 2018 14:03

Horská služba Záchrana života

Partner článku – Autosalon Dajbych

Aktualizace:  „I přes veškerou pomoc záchranářů cyklista svým těžkým zraněním v nemocnici podlehl,“ informovala dnes policejní mluvčí

     Ve středu odpoledne došlo na Šumavě při sjezdu z Bučiny na Knížecí pláně k pádu muže ve středním věku z horského kola a muž utrpěl velmi těžká zranění.
     „Výzva k zásahu nám přišla od dispečinku linky 155 Jihočeského kraje kolem půl čtvrté. Sdělili nám, že na místo posílají vůz Rychlé zdravotnické pomoci z Vimperku a vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Bechyně,“ uvedl k výjezdu Václav Kouba, zasahující člen Horské služby Šumava s tím, že sám byl na místě nehody během pěti minut po ohlášení.
     Cyklista si pádem přivodil kromě velmi těžkých poranění i ztrátu vědomí. „Svědkové nehody ihned začali s laickou resuscitací, takže jsem zraněného převzal, poskytl muži kyslík a s pomocí automatického defibrilátoru pokračoval v pokusech obnovit životní funkce. Po deseti minutách dorazila sanitka a krátce poté i lékař a ti se již dál muži věnovali,“ řekl Václav Kouba.
     Vrtulník LZS pak přistál na louce asi tři sta metrů od místa nehody a záchranáři zraněného muže šetrně přepravili na palubu. „Posádka jej pak transportovala k dalšímu ošetření do českobudějovické nemocnice,“ doplnil Václav Kouba a dodal, že místo, na kterém k pádu došlo, je po silných přívalových lijácích pro neopatrné cyklisty ne zcela bezpečné, protože je povrch cest vymletý vodou.
     „V současné době jsou na stezkách pod Bučinou, a nejen tam, sprejem a na cedulích nakresleny výrazné vykřičníky, aby cyklisty varovaly před nebezpečím. Všechna exponovaná místa jsou náležitě označena a na stránkách Národního parku Šumava najdou návštěvníci hor varování, aby na těchto místech jezdili velice opatrně,“ varoval důrazně cyklisty Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Upozornil, že právě pod Bučinou nyní dochází k častým pádům.

Foto: Ilustrační, díky Patriku

Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.