Aktuálně Foto

Řidiče kamionů obvinili a cizince odvážejí z Plzně

Zajištěné migranty dnes transportují z Plzně do zařízení pro zajištění cizinců

neděle 18. února 15:46 , aktualizace 19:44

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     Kriminalisté Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje dnes zahájili trestní stíhání řidičů kamionů a jejich spolujezdců ve věku 26 let, 26 let, 29 let a 37 let, kteří převáželi ukryté cizince v kamionech. Zítra soud rozhodne o jejich vzetí do vazby.
     Muži jsou obviněni ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. V případě uznání viny jim za tento čin může v pravomocném rozhodnutí hrozit až pětiletý trest odnětí svobody.

    Na oddělení cizinecké policie v Plzni na Slovanech do dneška probíhala mimo jiné také identifikace zajištěných migrantů, dle našich informací pocházejí ze zemí blízkého východu, dle zatím nepotvrzeného zdroje z Iráku.
     V současné době mají policisté ověřenou jejich identitu a v průběhu dnešního dne bude probíhat jejich převoz do zařízení pro zajištění cizinců. Rodiny s dětmi poputují do zařízení v Bělé Jezové.

V pátek jsme psali

     V noci na dnešek kolem osmé hodiny byly na dálnici D5 zadrženy dva kamiony jedoucí na hraniční přechod Rozvadov. V obou návěsech se mezi nákladem ukrývala dohromady necelá padesátka nelegálních migrantů.

     V kamionech se tísnily mezi nákladem nového, ještě zabaleného nábytku celé rodiny běženců. První kamion zadrželi policisté u Ostrova u Stříbra a druhý pak nedaleko Plzně u tunelu Valík. V prvním kamionu u Stříbra se tísnilo osmadvacet osob, z toho devět dětí. Tento kamion policie odklonila do uzavřeného prostoru patřícího dálniční policii a zde nechala migranty přestoupit do autobusu.
     Sem museli vyrazit i záchranáři, protože jednomu dítěti se udělalo špatně.

      Druhý kamion s rumunskými registračními značkami policisté zastavili na čerpací stanici Benzina nedaleko Šlovic. Na místě kamion zajistili policisté, na pomoc přijely další hlídky a přiletěl i policejní vrtulník.
     Následně policisté museli vynosit část nákladu nábytku a pak se teprve dostali k vyděšeným migrantům. Zde policisté našli sedm osob, z čehož byly čtyři děti.

     Řidiči kamionů a jejich spolujezdci ve věku 26 let, 26 let, 29 let a 37 let byli zadrženi na místě a v současné době je s nimi vedeno trestní řízení v souvislosti s podezřením ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.
     Oba kamiony mířily z Rumunska přes Maďarsko a Slovensko do Německa. Policejní mluvčí uvedla, že akce se zdařila i díky výborné spolupráci s německými kolegy.
      "Zajištění migranti byli převezeni přistavenými autobusy na oddělení cizinecké policie k dalšímu opatření. V současné době mimo jiné zjišťujeme v rámci Evropské unie, zda lidé nejsou vedeni jako žadatelé o azyl v jiném členském státě. A to za účelem zjištění, zda by v rámci dublinského systému a jeho nařízení bylo možné navrácení do příslušného státu, kde je cizinec žadatelem o azyl. Další možností je postup podle readmisní dohody se Slovenskou republikou, neboť kamiony přijely do České republiky ze Slovenska. Po provedení všech potřebných úkonů budou zajištěné osoby pravděpodobně převezeny do zařízení pro zajištění cizinců," doplnila mluvčí policie.


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.