Foto

Royal Rangers zachraňovali na horách ženu

Z původně kratičkého výletu se málem nevrátila, promrzlé Němce hrozila smrt

čtvrtek 2. ledna 16:31 , aktualizace 18:37

Horská služba Záchrana života

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Na Nový rok odpoledne se malá procházka málem stala osudnou ženě z Německa. Žena bydlí v bavorské příhraniční vesnici a kolem jedné odpoledne se rozhodla zajít pěšky přes les do sousední vesnice, kde měla v autoopravně své vozidlo, se kterým se pak hodlala vrátit zpět. Vzhledem k tomu, že nešlo o velkou vzdálenost, žena vyrazila lehce oblečená a bez mobilního telefonu.
     Bohužel žena sešla z cesty, v lese zabloudila a nevědomky přešla hranici až k nám do Česka. Po čtyřech hodinách bloudění byla žena již velmi unavená a co hůř, také silně podchlazená, protože teplota zde byla kolem mínus deseti stupňů. Vážným problémem také bylo, že se začalo stmívat.
     Po páté odpoledne žena uviděla světlo a v lese u Zlatého potoka nalezla bivakující turisty. Bohužel žena podcenila svou situaci, neřekla turistům, že potřebuje pomoc, ale pouze se jich zeptala, kterým směrem se má vydat zpátky do Německa. Její pokus ve tmě najít v lese cestu samozřejmě skončil nezdarem, další dvě hodiny bloudila a její situace začala být kritická. Nejenže neměla vhodné oblečení, ale její boty se promáčely, ještě více se podchladila, byla již dezorientovaná a navíc velice unavená. Vážně tak hrozilo, že v lese posadí, usne a zmrzne.
     Zoufalé ženě se naštěstí podařilo alespoň najít cestu zpět k turistům a již je požádat o pomoc.

     V Českém a Slavkovském lese již asi sedm let činnost horské služby zajišťuje Záchranná služba Royal Rangers, která zde má dvě stanoviště. Právě operační středisko Royal Rangers přijalo telefonickou žádost o pomoc zbloudilé Němce od turistů a na místo okamžitě vyjeli záchranáři ze stanoviště Havran.
     Vzhledem k tomu, že se turisté se ženou nacházeli mimo komunikaci v neprůchodném terénu, museli je záchranáři asi půl hodiny hledat. Následně ženu převzali, zajistili jí teplotní komfort pomocí dek, teplých nápojů a speciálních chemických ohřívačů a transportovali jí do bezpečí.
     Žena záchranářům vysvětlila, co se vlastně stalo, ti se ujistili, že krom podchlazení není zraněná a nepotřebuje tedy další lékařskou péči. Rangeři tedy ženu převezli na státní hranici, kde si jí vyzvedla její vděčná rodina.

Foto: Royal Rangers

 


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.