Foto Video

S pistolí v ruce vběhl do školy a řval Allah Akbar!

U mladíka byly následně nalezeny i nože a nyní je stíhán za dva trestné činy

8. listopadu 2016 15:04 , aktualizace 15:20

Zbraně

     K naprosto idiotskému jednání došlo ve Střední škole v Kralovicích. Mělo jít pouze o vtip, který ale mladému chlapci může doslova pokazit celý život.

     K čemu přesně došlo nám popsala v mailu jedna z žákyň: „Chtěla bych vás informovat o tom, co se stalo u nás na Střední škole v Kralovicích na náměstí Osvobození ve středu minulý týden. Jeden z žáků, Jiří M., si do školy přinesl pistoli a několik nožů. Během vyučování byl schovaný na záchodě a když začala hodina, vběhl do třídy s pistolí v ruce. Křičel Allah Akbar, mířil na všechny kolem sebe a jak jsem slyšela, chtěl i vystřelit, ale prý se ozvalo jenom cvaknutí. Paní učitelka K. na něj křičela, že s ní má jít hned do ředitelny a odvedla ho tam. Potom do školy přijelo hodně policajtů a Jirku sebrali. 
     Další den jsem se dozvěděla, že z toho má opravdu veliký průšvih, prý ho dokonce i zavřeli do cely a policie u nich doma dělala domovní prohlídku.“

     Dle našeho zjištění byla zajištěná zbraň naštěstí pouze airsoftová, tedy volně prodejná od 18 let, ale jde o přesnou napodobeninu skutečné zbraně, pouhým okem nejen pro laika, ale i pro odborníka nerozpoznatelnou. 

     Podobný vtip v dnešní vypjaté době je opravdu doslova hazard ze životem a celý incident bude mít pro aktéra velmi vážné následky. Také je nutné si uvědomit, že tato zbraň z hlediska zákona o zbraních není hračkou, ale zbraní kategorie D a pro držitele z tohoto zákona jasně vyplývají povinnosti.
     Sami si zde můžete srovnat airsoftovou a skutečnou zbraň.

Trest

     Nejen, že škola uvažuje o vyloučení, ale hlavně policisté případ šetří jako trestné činy výtržnictví a nebezpečné vyhrožování dokonce v druhém odstavci, protože pachatel se svého jednání dopustil se zbraní v ruce, a tedy mu hrozí až tři roky, respektive trest poloviční, protože se jedná o mladistvého.

     Na názor jsme se zeptali i našich partnerů z advokátní kanceláře Cink a partneři, jak se jako obhájci dívají na tento případ: „S ohledem na skutečnost, že se jedná o nezletilého v daném případě patrně nebude ukládán nepodmíněný trest, byť by v podstatě dané jednání bylo možno postihnout i uložením trestu odnětí svobody nepodmíněně v rozsahu až tří let, respektive poloviční. 

     S ohledem na to, že dotyčný je nezletilý a je účelem zákona tyto osoby spíše vychovávat než trestat, dá se očekávat, že bude přijato jiné opatření a v případě, že mu bude uložen trest odnětí svobody, bude uložen podmíněně. 
     Nicméně, v každém případě se jedná o závažné jednaní a dá se očekávat, že to bude mít dohru u soudu.“

Jak se policie připravuje na možné „střelce ve škole“

     Ve středu 26.října proběhlo v Dobřanech na základní škole taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému s názvem AMOK.