Možnost inzerce na webu Krimi - Plzeň I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

S lesním požárem bojovalo 12 jednotek hasičů a byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Vzhledem k tomu, že šlo o velmi těžko přístupný terén, přiletěl i vrtulník Policie ČR s bambi vakem

pondělí 29. května 22:08 , aktualizace úterý 30. května 08:12

Hasiči


     Včera odpoledne před pátou hodinou došlo k lesnímu požáru v údolí Javornice ležícím mezi Kožlany a Zvíkovcem. Toto údolí a v něm protékající potok je zároveň i hranicí Plzeňského a Středočeského kraje.

     Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu.     

     Na místě se postupně sešlo 12 jednotek profesionálních i dobrovolných jednotek hasičů ze širokého okolí.

     Při příjezdu hasičů do údolí se oheň šířil po horní části svahu na straně Plzeňského kraje a již zásáhl prostor přibližně 150 x 200 metrů. Vzhledem k tomu, že hrozilo jeho rychlé rozšíření do lesů po obou stranách údolí a zároveň šlo o velmi těžko přístupný terén, na pomoc přiletěl i vrtulník Policie ČR s bambi vakem.

      Po několika hodinách se hasičům podařilo požár lokalizovat a pak i uhasit.

Hasiči každoročně na začátku léta varují

     Příčinou lesního požáru může být blesk, tedy přírodní jev, ale v naprosté většině se jedná o lidskou nedbalost jako odhozený nedopalek cigarety nebo nerespektování zákazu zakládání ohňů v lese či následně jejich nedostatečné uhašení. Příčinou požáru se může stát i obyčejné pohozené sklo, které za slunečného počasí může zafungovat jako lupa.

     Lesní požáry se hasičům obtížně likvidují, protože k nim zpravidla dojde v těžce přístupném terénu, kde nelze plně využít hasičskou techniku a jsou velmi nebezpečné kvůli své schopnosti šířit se velkou rychlostí. Navíc chování ohně v lese je mnohdy nevyzpytatelné a požár se může šířit například i pod zemí a je pak velmi obtížné odhadnout, kde se znovu vynoří.

     Zásahy na lesních požárech jsou proto časově velmi náročné a vyžádají si povolání většího množství jednotek požární ochrany. Likvidace lesních požárů si vyžaduje rovněž značné množství vody, kterou je třeba často velice komplikovaně k místu požáru dostat. Náklady na likvidaci lesních požárů jsou tedy značně vysoké.

Foto: Hasiči

D.S.D. METAL plus

Požární ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.