Foto

"Šak na ty blbý zákazy vyzrajeme!"

"Na padesát jsme připraveni, pětasedmdesát taky ještě zvládneme, ve stovce nastupují už i gynekologové a od sto padesáti výše resuscitují zubaři..."

sobota 28. března 18:38 , aktualizace 19:14

Partner článku – Prestol Holding

     Valné většině z nás, tedy alespoň těm rozumnějším, už dochází, že pandemie nového koronaviru není až taková legrace, jak jsme si mysleli. Doba, kdy se "znalci" holedbali, že jde jen o "chřipčičku", už nenávratně skončila. Nikdo neví jak bude vše pokračovat a jak vše nakonec dopadne pro celý svět i naši zemi.
     Že u nás vše teprve začíná, je naprosto jasné z těchto čísel. V úterý jsme zveřejnili článek Aktuální stavy nakažených v Plzeňském kraji, který automaticky monitoruje aktuální počty nakažených v našem kraji. V úterý to bylo 22 lidí, ve středu 46, v pátek 71 a dnes jsme již na stovce. My však žijeme stále v bohorovném klidu: "Zrovna nás se to přece netýká, a kdyby jo, v nemocnici to nějak zvládnou, tolik lidí na to přece neumírá, ne?"

     Jak je to doopravdy, nejlépe vystihuje věta, kterou vyslovil lékař plzeňské fakultní nemocnice, který v současné pečuje o těch zatím naštěstí jen několik pacientů, kteří mají zvláště těžký průběh nemoci COVID-19.

     "Na padesát jsme připraveni, pětasedmdesát taky ještě zvládneme, ve stovce nastupují už i gynekologové a od sto padesáti výše resuscitují zubaři..."


     Bohužel je ještě ale stále dost našich spoluobčanů, kteří nechápou, co vše se na nás může ještě přivalit, pokud nezačneme dodržovat příkazy vlády a nezačneme se skutečně všichni chovat skutečně zodpovědně.
     Teplé počasí dnes vyhnalo mnoho lidí ven. Pokud by šli na procházku do parku či do lesa, bylo by samozřejmě vše v pořádku. Lidé se ale scházejí před hospodami, které by měly vydávat okénky jídla a pivo maximálně s sebou, ale oni si zde ve skupinkách užívají točené a v klidu klábosí. Další party se zase scházejí v parcích nebo před večerkami s lahváči, petlahvemi či krabicovým vínem a večer zase začínají mejdany v bytech, klubovnách či garážích

     Hlídky policie i strážníků od dopoledne řeší jeden takový případ za druhým. Nejde ale jen o popíjení, policisté dnes dopoledne dokonce vyjížděli na rozjezdovou dráhu bývalé letiště u Plzně Lhoty i k případu, kdy si zde jistá firma uspořádala zábavnou akci s auty. "Vyjížděli jsme na oznámení, že se na rozjezdové dráze pohybuje více lidí a aut. Vyrazili jsme na místo, akci ukončili, vše zdokumentovali a celým případem se nadále zabýváme," uvedla nám k tomuto mluvčí policie.

Co na současné opatření říká specialista?

     Myslím si, že jsou adekvátní současné situaci. Často se lidé ptají, jak se mají chránit a jaký mám názor na ústenky nebo roušky, asi je jedno, jak tomu budeme říkat. Ani odborníci z celého světa nemají jednoznačný názor. Každopádně za sebe si myslím, že jejich používání je zcela na místě. Nový koronavirus se šíří kapénkami vzduchem a také několik hodin přežívá v aerosolu ve vzduchu. 

     Co se týká zákazu shromažďování, tak je jasně prokázané, že ve větších skupinách dochází k přenosu kapénkami, přímým kontaktem, ale i že po někom například na něco sáhnu, proto je důležité dodržovat vládní nařízení a mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví. Je nutné si uvědomit, že nový koronavirus přežívá desítky hodin na různých površích a předmětech, a proto je dodržování všech nařízení zásadní.
     Často si myjte ruce, používejte dezinfekci, dle možností také nasazujte rukavice. Nesahejte si zbytečně na obličej. Nepodávejte si s nikým ruku, zapomeňte na tak moderní přátelské líbání na tváře. Ostatně si myslím, že to hodně pomohlo k roznesení nákazy v některých zemích západní a jižní Evropy, kde je tento způsob zdravení velice běžný.
     V době nouzového stavu by měli občané stát poslouchat bezpodmínečně, aby bylo možné dosáhnout cíle jeho vyhlášení.

Je naše zdravotnictví připraveno?

     Myslím si, že my zdravotníci v první linii jsme připraveni. Potřebujeme jen dostatek léků, vybavení, materiálu, a především kvalitních ochranných pomůcek. Tady je jasná úloha hráčů v systému, tedy Ministerstva zdravotnictví, managementů nemocnic, krajských úřadů a všech orgánů krizového řízení.
     Díky exekutivou přijatým opatřením rostou počty nakažených pomalu a zatím si odvažuji říct, že systém to zvládne. Jak jsem již uvedl výše, máme dostatek lůžek. Jen na to mysleme, až zase nějaký úředník na Ministerstvu zdravotnictví bude tvrdit, že máme zbytečně moc nemocnic a v nich až moc akutních lůžek. Od sametové revoluce se zrušilo několik lůžkových infekčních oddělení. Snad už to nebude po této pandemii pokračovat.
     Dost nám pomáhá velká tradice kvalitní hygienické služby, což je jeden z mála pozitivních odkazů minulého režimu, a máme mnoho věhlasných epidemiologů v čele s profesorem Prymulou, kterého naštěstí politici poslouchají.

Jak dlouho to celé bude trvat?

     No odvážím se říct, že ještě přibližně měsíc porostou počty nakažených osob. U nás, doufám, zvládneme epidemii rychle, ale trochu se obávám okolí. Na můj vkus jsou třeba Němci až moc klidní a různá opatření přijímají pozdě, neochotně, roušky považují za přehnané. Uvidíme, co se tedy bude dít dál u nás i v okolních zemích. Existují matematické modely na šíření epidemií a pandemií, ale jak s oblibou říkám: Viry moc matematické modely a statistiky nestudují a nečtou.

     Hlavně zůstaňte, prosím, s námi zdravotníky. Ani netušíte, jak důležitá je pro nás v této situaci vaše podpora. Už i mezi námi zdravotníky jsou nakažení. Nový koronavirus si nevybírá.

                                                      MUDr. Ing. Robin Šín, MBA
předseda Sekce medicíny katastrof Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof ČLS JEP


Prestol Holding

revitalizace panelových domů • rodinné a bytové domy • monolitické železobetonové konstrukce • developerská činnost