Foto

Dva experti s téměř čtyřmi promile

S opilci na ulicích se potýkají policisté i strážníci

20. října 2020 15:13 , aktualizace 15:19

Alkohol Městská policie Záchytka

     I přes platný zákaz požívání alkoholu na veřejnosti se policisté a strážníci stále velice často musí zabývat opilci na ulicích měst i obcí.

     V neděli po desáté hodině večer nalezla hlídka radnických policistů při hlídkové službě v ulici náměstí Kašpara Šternberka v Radnicích osobu, která ležela na zemi v prostoru autobusové zastávky. Policisté díky osobní znalosti zjistili, že se jedná o devětatřicetiletého muže z Radnicka. Ten byl obklopen láhvemi od alkoholu i velkým množstvím cigaretových nedopalků a byl silně cítit alkoholem. Muž nebyl schopen komunikace s hlídkou, pouze opakovaně policisty zdravil, dotazoval se jich, co na místě dělají a stěžoval si, že mu je zima. Dorozumět se s policisty nebylo v jeho silách, ale zvládl se podrobit dechové zkoušce, jejíž výsledek vysvětlil jeho stav.
     "Na displeji přístroje se ukázala hodnota téměř čtyři promile alkoholu v dechu. S ohledem na mužův stav byla na místo přivolána lékařská pomoc a zdravotníci si muže převzali do své péče," uvedla tisková mluvčí policie.
     Mužovo jednání radničtí policisté kvalifikovali jako přestupek proti veřejnému pořádku.

Zákaz pití alkoholu na veřejnosti museli včera po poledni řešit i strážníci v centru Plzně.

     V prostorách tržnice U Práce byl přistižen při konzumaci alkoholu čtyřiačtyřicetiletý muž. O zákazu věděl, ale domníval se, že na daném místě to neplatí a odmítal záležitost řešit. Strážníci muži nedopitou láhev s vínem odebrali a celou věc postoupí k dořešení správnímu orgánu. 

     Obdobný obrázek se naskytl jiné hlídce ve stejnou dobu na náměstí T.G. Masaryka. Trojice bezdomovců popíjela na schodech do budovy Obchodní akademie. Muži si mezi sebou podávali plastovou láhev s vínem a nahlas o sobě dávali vědět okolí. Na upozornění strážníků, že se na veřejnosti alkohol konzumovat nesmí, vůbec nereagovali a vesele popíjeli dál.
     "Všichni tři muži byli vyzváni k provedení dechové zkoušky a každý z nich nadýchal přes tři promile. U devětatřicetiletého muže ukázal přístroj na měření hladiny alkoholu nejvyšší hodnotu, a to 3,75 promile," popsala mluvčí strážníků s tím, že trojice  odmítala připustit, že by se něčeho dopustila.
     Nedopitá láhev vína byla mužům po předchozí marné výzvě odejmuta. Dále se bude záležitostí zabývat správní orgán.

     O dvě hodiny později se ale setkali strážníci s muži znovu. Dva z nich tentokrát z láhve popíjeli víno na pomníku „Díky, Ameriko!“ a oba se opili tak, že se nebyli schopni bez pomoci postavit na nohy. Když byli strážníky vyzváni, aby jim vydali věc spojenou s podezřením z přestupku, tak jeden z nich zareagoval slovy: "To to radši vyleju sám,‘‘ a následně víno vylil na zem. Další cesta dvojice pak vedla na záchytku a po vystřízlivění s nimi bude dořešeno přestupkové jednání, kterého se dopustili.

Foto MP