Foto Video

Sokol z Líní překonal světový rekord - GRATULUJEME!

W-3A Sokol s číslem 0718 nalétal více než 5000 letových hodin

14. června 2018 12:19 , aktualizace 13:50

Záchranáři

Partner článku – Autosalon Dajbych


     O zásazích vrtulníků Letecké záchranné služby Kryštof 07, což je označení vrtulníku letecké záchranné služby v Plzeňském kraji, sídlící na Letišti Plzeň-Líně, informujeme poměrně často. Většinou v rámci vážných dopravních nehod i dalších případů, kdy je vážně ohrožen lidský život.
      Proto dnes velice rádi píšeme o světovém rekordu, kterého dosáhl jeden z vrtulníků z této základny, konkrétně stroj s označením 0718. 

     Vrtulníky W-3A Sokol slouží v Armádě České republiky od roku 1997 kdy proběhlo i jejich první rozsáhlé nasazení, kdy se ukázaly jejich vynikající vlastnosti při záchranných a pátracích operací v rámci povodní na Moravě. U AČR slouží 10 těchto vynikajících strojů, z toho 6 je vybaveno zástavbou pro potřeby Letecké záchranné služby. Celkový nálet všech strojů přesahuje 40000 letových hodin, z toho 27300 letových hodin nalétaly vrtulníky LZS, které za 20 let přepravily více než 11600 pacientů.

     Posádka vrtulníku letecké záchranné služby je pětičlenná pilot, kopilot, palubní inženýr, lékař a sestra.

     Když je potřeba další specialista - letecký záchranář, vrtulník si ho prostě nabere dle potřeby cestou k případu. Lezci - letečtí záchranáři jsou dislokováni na hasičských základnách v Plzni na Košutce a v Přešticích a jde o hasiče s nadstandardním výcvikem vykonávajícího zde běžnou službu.
     Vrtulníky Sokol má obrovskou výhodu, na rozdíl od jiných v Česku používaných vrtulníků na palubu mohou vzít dokonce dva pacienty, přičemž jeden je transportován na lůžku a druhý se ve vakuové matraci vejde do chodbičky.
     Od od převzetí výzvy ke vzletu musí být vrtulník ve vzduchu do tří minut. Vrtulníky Sokol létají průměrnou rychlostí 240 kilometrů za hodinu a dolet na většinu míst v operační oblasti trvá do 20 minut.

     Služba letecké záchranné služby v Líních je nepřetržitá a do dnešního dne zde bylo uskutečněno 10588 vzletů a přepraveno 10728 pacientů. Zhruba čtvrtina letových hodin se uskutečnila v noci. Vrtulníky z této základny nalétaly 8767 hodin, z toho 2008 hodin v noci.

    Vrtulníky Sokol slouží na LZS od 1. května 1998 a jsou tedy bez větších závad používány již dvacet let. Nejedná se ale v žádném případě o zastaralé stroje, naopak, i díky špičkové práci techniků, jsou to bezproblémové stroje, které si kvůli skvělým vlastnostem, vysokému výkonu a stoprocentní spolehlivosti pochvalují všichni piloti.

     W3-A Sokol s výrobním číslem 37.07.18 a označením 0718 patří u Letecké záchranné služby k těm nejpoužívanějším.
     Právě díky spolehlivosti tohoto typu vrtulníku, ochotě výrobce dodávat přednostně náhradní díly a hlavně díky perfektnímu přístupu sehraného týmu technického personálu se včera tento stroj stal prvním vrtulníkem na světě, který přesáhl hranici 5000 letových hodin, přesněji nalétal pro potřeby Letecké záchranné služby a při plnění dalších úkolů AČR 5009 hodin.
    "Se Sokoly jsme maximálně spokojeni. Každou generální opravou se tyto vrtulníky zlepšují tak, aby odpovídaly požadavkům moderního leteckého provozu," uvedl nám plukovník gen. štábu MUDr. Zdeněk Pašek, náčelník Odboru Letecké záchranné služby a urgentní medicíny AČR - Líně.

FOTO: Michal VoskaAutosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.