Foto Video

Tajná přihrádka skrývala překvapení

Muž nalezl pistole Mauser 1914 ráže 7,65 mm a Mars ráže 6,35 mm

pátek 11. června 13:44 , aktualizace 14:34

Zbraně

Partner článku – Alfa Tactical

       Včera v deset hodin dopoledne se na Obvodní oddělení policie v Nýřanech dostavil muž odevzdat dvě nalezené dvě zbraně, konkrétně pistole Mauser 1914 ráže 7,65 mm a Mars ráže 6,35 mm, obě z meziválečného období. "Muž policistům uvedl, že je nalezl na chatě a zřejmě patřily dřívějším majitelům objektu. Zbraně nalezl bez nábojů, zabalené v naolejovaných látkách a byly uloženy v dřevěné truhle. Truhla byla umístěna v maskované přihrádce za zásuvkou ve staré skříni," popsala tisková mluvčí policie.

     Zbraňová amnestie, na kterou všichni sběratelé zbraní nebo třeba osoby, kterým doma po zemřelém dědečkovi zůstala stará puška, vždy netrpělivě čekají, protože si při ní mohou svou zbraň bez sebemenšího problému zlegalizovat a stávají se tak jejím majitelem.

Jak zbraňová amnestie funguje jsme popsali například v článku:

Zbrojní amnestie začíná

     V sobotu 30. ledna vstupuje v platnost novela zákona o zbraních, která opět přináší i takzvanou zbrojní či zbraňovou amnestii, přesněji ale řečeno „Zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování“
     Všichni sběratelé zbraní nebo třeba osoby, kterým doma po zemřelém dědečkovi zůstala stará puška, na toto velmi čekají, protože si teď mohou svou zbraň bez sebemenšího problému zlegalizovat.
     Hlavním cílem tohoto opatření je snížit počet nelegálně držených zbraní mezi lidmi, kteří je mohou nejen odevzdat bez postihu, ale dokonce i je legalizovat. Majitelé nelegálně držených zbraní mají totiž možnost získat bez postihu všechny potřebné doklady ke své zbrani a nebo se jí prostě jen legálně zbavit.

Jak na to?

      Máte doma takovou zbraň? Kdykoli po 1. únoru jí vybitou a zkontrolovanou zabalíte tak, aby nebylo vidět že jde o zbraň a přinesete na jakékoli obvodní oddělení Policie ČR.
      Policisté zbraň od Vás převezmou a nebudou se ptát na její původ. Vy dostanete „Potvrzení o převzetí zbraně do úschovy“ a zbraň bude podrobena balistické expertize k vyloučení podezření, že s touto zbraní byl spáchán trestný čin nebo přestupek. Zkoumá se také, je-li vůbec funkční, zda zbraň nebyla odcizena nebo jestli ji někdo nehledá. Budou-li výsledky šetření negativní budete považován za vlastníka.
      Následně v šestiměsíční lhůtě můžete požádat o vydání příslušných dokladů opravňujících Vás k držení této zbraně nebo hlavní části zbraně, tedy zbrojní průkaz a průkaz zbraně nebo si ji můžete nechat odborně znehodnotit. Po vyřízení dokladů si již legální zbraň vezmete zpět.

Proč zbraň odevzdat?

  • Nelegálním držením zbraně riskujete vězení a nemožnost mít zbrojní průkaz na několik let.
  • Zvýší se cena zbraně. Neregistrovanou zbraň od Vás koupí maximálně osoba, která s ní půjde udělat poštu. Většinou ho ale pak chytnou a v rámci snahy o snížení trestu Vás při prvním výslechu udá, že jste mu zbraň prodal. Skončíte pak spolu v jedné cele.
  • Ve zbrani máte uložené peníze, kdykoli ji můžete prodat, ale viz výše – jen legální.
  • Nemáte zbrojní průkaz a zbraň chcete prodat? Odevzdejte ji a řekněte to policistům, oni zařídí, že zbraň místo Vás vyzvedne licencovaný obchodník se zbraněmi a zařídí její prodej.

     Akce „Zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování“, bude probíhat až do 31. července 2021. Zbraňová amnestie v minulosti probíhala v letech - 1996, 2003, 2009 a 2014.

 Foto PČR


Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.