Foto

Turisté na Šumavě dohánějí strážce k šílenství

Hasičům i strážcům Šumavského národního parku dnes došla trpělivost

sobota 9. ledna 20:12 , aktualizace 21:15

Partner článku – Vochoc Trade, s.r.o.

     Hasičům i strážcům Šumavského národního parku dnes došla trpělivost s neukázněnými turisty. Jednak začali rozdávat tučné pokuty turistům, kteří se klouzají po zamrzlé hladině Čertova jezera u Železné Rudy a sankce se pohybovaly až do výše pěti tisíc korun. Pokutu také dostal muž, který na území národního parku vypouštěl dron, což je zde samozřejmě zakázané.
     Na řádění turistů na Šumavě již ochránci parku upozorňovali celý minulý týden, podle nich má chování stovek nezodpovědných lidí velice špatný vliv na unikátní přírodu ledovcových jezer a ruší chráněné živočichy v citlivém ekosystému.
     Strážci mají bohužel ale zkušenost i s vandalstvím, o "zábavě" spočívající v házení kamenů na fotopasti monitorující živočichy informovali v minulém týdnu.

Vzkaz hasičů ze Železné Rudy:

     "Nebudeme řešit to, jaké jsou zákazy a nařízení, my se zaměříme se na bezpečnost.
     V prvním případě je to několik tun hokejistů na zamrzlém rybníčku Na Žabákách, který tak výrazně praská a zaplavuje se vodou. Rodiče, trenéři, přemýšleli jste nad tím, jaké je zachraňovat ne jednoho, dva, ale desítky tonoucích? My ano a máme z toho celkem vrásky!
     Za druhé, na místo se potřebujeme dostat auty, kde máme výbavu a to se díky takovému parkování nepodaří ani se šestikolkou, natož s terénním autem či cisternou. Nejde o to, že bychom na místo nedoběhli, to sice dokážeme, ale se značným zdržením a omezeným vybavením na záchranu.
     Jak dlouho myslíte, že dokáže tonoucí plavat nebo se udržet nad hladinou v mrznoucí vodě než přijede pomoc? Stěží pár minut. Víte jak hluboké je Černé jezero? Až čtyřicet metrů a jedná se o I. zónu Národního parku se zákazem vstupu, čtyři kilometry od silnice a v zimě je tam nemožné zajet s technikou.   
     Přemýšlejte, než nám tady tu přírodu začnete ničit, i tom, že pokud se tam pod někým proboří led, tak to už nebude práce pro nás, ale spíš pro potápěče."
                                   Text Hasiči Železná Ruda

      Mimo výše uvedeného, tedy řádění turistů na Čertově jezeře či kamenování fotopastí, se záchranáři potýkají i s obrovským nepořádkem, který po sobě turisté zanechávají. Jde o výkaly, nedopalky či obaly od svačin či i vulgarity návštěvníků. "Debilní ochranáři, celý jste to tady zničili," byla jedna z těch slušnějších nadávek, které se minulý týden snášely na hlavu strážce národního parku od lidí na Čertově jezeře, když je upozorňoval na zákaz vstupu na zamrzlou hladinu.


 Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!