Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

V Čechách se množí problémy chovu nebezpečných zvířat

Pomoci by měla novela zákona o ochraně zvířat proti týrání

4. října 2018 20:20 , aktualizace 20:43

Zvířata


     V poslední době se v naší republice množí případy problémů, způsobených neodborným a často i ilegálním chovem exotických a nebezpečných zvířat. Jen za posledních několik měsíců policisté řešili jak případ ilegálního obchodu s částmi exotických zvířat ve vietnamské tržnici v Praze, tak třeba útěk lva a dvou tygrů z Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku nebo opakovaný útěk pumy ve Zvoli u Prahy.
     Nejaktuálnějším případem je pak od úterka probíhající pátrání po Mambě zelené, která v Praze uštkla chovatelku a nyní se nachází neznámo kde.

     Na možné řešení problematiky chovu exotických a nebezpečných zvířat jsme se zeptali senátora Mgr. Chaloupka, milovníka a ochránce přírody, který se dlouhodobě zabývá natáčením televizních pořadů pro děti, ve kterých zachycuje osudy zvířat. Pracoval i v Plzeňské zoologické zahradě a o zvířatech publikoval několik knih.

     Senátor nám vysvětlil, že se touto problematikou zabývá a sám navrhl pomoc s připravovaným zákonem, který by měl stanovit podmínky pro chov zvířat z hlediska rozměrů, vybavení, zabezpečení, krmení mnoha dalších aspektů. 
     Jednou z nejdůležitějších částí připravovaného zákona by pak měla povinná evidence zvířat a jednotný registr nehospodářských zvířat. Ten senátor Chaloupek zmínil již v reportáži o množírnách psů.
     "Povinnou registrací v centrální evidenci psů a později i dalších zájmových zvířat by byl řešen nejen výše uvedený problém, ale i problematika tzv. nekontrolovaného množení zvířat bez průkazu původu, „množíren“, a aktuální nepřehledná situace, kdy si majitelé zájmových zvířat evidují svá zvířata v několika soukromých registrech, které jsou technicky zastaralé, nesplňují standardy bezpečné práce s daty a primárně přinášejí prospěch spíše výrobcům mikročipů, nikoliv majitelům zvířat a už vůbec ne státu či místní samosprávě.
     Kromě monitorignu chovu psů a později i dalších zájmových zvířat v ČR by centrální evidence měla jednoznačný přínos pro místní samosprávu, ať již v případech nálezu bezprizorných či majitelem opuštěných zvířat, u nichž by byla snazší identifikace zvířete a dohledatelnost majitele,"
řekl nám tehdy senátor. 
     Tento nový zákon by podle něj pomohl řešit i problematiku exotických a nebezpečných zvířat.