Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Video

Malé Vánoční varování

Zvýšenému riziku požárů v průběhu Vánočních svátků lze předejít - nechceme psát i o Vás

15. prosince 2018 13:01 , aktualizace 15:39

Hasiči


     Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, které velice snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody.
    Každý rok dochází během vánočních svátků k požárům od hořících svíček, zejména těch umístěných na adventních věncích. Ty po sobě mnohdy zanechají v obydlích spoušť a lidé při nich někdy utrpí i vážná zranění. 

NĚKOLIK VÁNOČNÍCH PRAVIDEL

Svíčky a elektrické osvětlení

     Měli bychom mít na paměti, že hořící svíčka je otevřený oheň a podle toho bychom s ní měli i zacházet. Zapálené svíčky by měly být umístěny na stabilní, nehořlavé podložce, v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Nikdy svíčky nedávejte k oknům, do průvanu, blízko záclon nebo do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií. Nenechávejte je ani na poličce nebo skříni. Zapálené svíčky nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát.
     Velkou pozornost věnujte už tomu, jaký adventní věnec kupujete. Na trhu se objevují adventní věnce, které jsou z hlediska vzniku požáru velice nebezpečné, například jsou vyrobeny ze suchých dřevěných pilin, bez podkladových misek a podobně. Adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě není bezpečné je zapalovat.
     Správně vybírejte i svíčky na věnec. Klasické svíčky nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. Existují speciální adventní svíčky k umístění na věnec přímo určené.

     I v případě, že na rozsvícení vánočního stromečku používáme elektrická světýlka, nesmíme zapomenout na dodržení základních bezpečnostních pravidel. Požár vánočního stromku může způsobit i elektrický zkrat. Kupovat bychom měli výrobky nejlépe v běžné prodejní síti, opatřené českým návodem k použití a s příslušnými certifikáty.

Vaření a pečení

     Vánoce jsou také obdobím pečení a vaření. Otevřený plamen plynového sporáku nesmíme nechat bez dozoru. Musíme dbát opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou. 
     Na rozdíl od jiných hořlavých látek, jako je třeba benzín, jsou jedlé tuky a oleje při teplotě vzplanutí od 300 - 3800°C ještě kapalné. Tento extrémně vysoký teplotní potenciál se mnohem hůř zchladí a nebezpečí opětného vzplanutí je u nich mnohem vyšší.
     Každá normální vodní kapka, která se ponoří do tohoto vřícího tuku, zvětší rázem svůj objem 1700 krát, tzn. exploduje a rozhodí hořící tuk do celého prostoru. 
     Velmi dobrou účinnost proti požárům jedlých tuku a olejů vykazují vodní hasicí přístroje se speciálními aditivy, jejichž chemická reakce s olejem vytváří ochranný film. Směs voda - aditivum vytváří krycí povrch na hořící tukové ploše, něco jako omeletu. Vzniklá vrstva brání přístupu vzdušného kyslíku a uhasí oheň velmi rychle, v řádu vteřin. Tato vrstva je kompaktní a nevzniká nebezpečí opětného vzplanutí. Při hašení není třeba použít zvláštní techniku hašení. Pro ochranu zasahující osoby je však předepsán minimální odstup cca 2 metry.

Vytápění

     Mnoho požárů v domácnostech v zimním období vzniká také kvůli neopatrnému zacházení s topidly a nedbalosti v péči o komíny. Užívejte výhradně topiva pro dané topidlo určené, nezapalujte pomocí vysoce hořlavých látek (např. benzínu) a netopte např. odpady, plasty apod. Neumisťujte do blízkosti topidel žádné hořlavé látky - žhavé částice odlétající z topidla mohou velice snadno zapálit dřevo či papír, uskladněný v blízkosti kamen. Komíny si nechte pravidelně čistit a kontrolovat. Popel ukládejte na bezpečné místo.

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POŽÁRU?

Když přece jen dojde k požáru, snažte se v prvé řadě zachovat klid a nepodlehnout panice. Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek.

     Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření. Využijte hasicí přístroje, hydrant na chodbě, kusy látek (z neumělých vláken) apod., dávejte si přitom pozor, aby vám oheň nezatarasil únikovou cestu. Pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny. Pokud dojde např. k požáru vánočního stromku s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit. A pamatujte, zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem.

Pamatujte, že lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte požár zlikvidovat za každou cenu sami.

     Požár co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112. Při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňte také důležité okolnosti které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Důsledně se řiďte se pokyny operátora tísňové linky.

Pokud se v hořícím objektu nachází více osob, varujte je a snažte se jim pomoci (zejména dětem, starým a nemohoucím osobám).

     Při pohybu v zakouřeném prostoru si dávejte pozor, abyste se nenadýchali toxických zplodin hoření, držte se při zemi a dýchací cesty si chraňte navlhčenou rouškou z textilie, stačí například kapesník.
     Hořící objekt co nejrychleji opusťte a přesuňte se do bezpečné vzdálenosti. Buďte připraveni poskytnout pomoc zasahujícím hasičům.

Co doporučují hasiči?

 Zabezpečte si byt - hasičák, sprej, hlásiče kouře

    "Zabezpečení bytu je samozřejmě trochu složitější. Doporučujeme instalaci autonomních hlásičů kouře, v ideálním případě v kombinaci s hlásičem oxidu uhelnatého. U každého typu hlásiče by měl být od výrobce přiložen nákres, zobrazující ideální umístění v domácnosti. Tyto hlásiče mohou pomoci podchytit problém již v počátku a zabránit tak vážnějším škodám nebo ohrožení zdraví.
     Dále je samozřejmě vhodné byt vybavit alespoň jedním hasicím přístrojem. Pro novostavby je předepsán jeden hasicí přístroj na 200 metrů čtverečních plochy, ale doporučujeme minimálně jeden na bytovou jednotku. Mělo by se jednat o hasicí přístroj minimálně s hasící schopností 34A.
     Umístění hasicího přístroje by mělo být na dostupném místě, přičemž maximální výška madla přístroje by měla být 150 cm od země a přístroj by měl být zajištěn proti pádu. Samozřejmostí by pak měly být pravidelné revize hasicích přístrojů.
     Na drobnosti například v kuchyni pak doporučujeme pořízení tzv. hasicího spreje," pokračoval mluvčí.

Zabezpečte si auto - hasičák a rozbíječ skla

     "Z našich zkušeností můžu do vozidla doporučit jako nutný základ dvoukilový práškový hasicí přístroj pro hašení požárů třídy A, B a C, tedy pro hašení požárů pevných, kapalných i plynných látek. Je dobré při výběru brát zřetel i na číselný údaj uvedený před písmenem jednotlivých tříd požáru, kdy čím vyšší číslo, tím vyšší hasící schopnost náplně. Hasicí přístroj musí být ve voze bezpodmínečně velmi dobře připevněn, aby se v případě nehody nestal volně poletujícím projektilem, schopným způsobit vážná zranění posádky.
     Také doporučuji mít v autě na přístupném místě prostředek pro rozbíjení oken, ideálně kombinovaný s řezačem pásů. Nejlépe se osvědčil přívěšek na klíče od auta, protože zatímco ostatní nástroje mohou v případě havárie snadno vypadnout z dosahu řidiče, pravděpodobnost, že by vypadly klíčky ze zapalování je relativně velmi malá. Zároveň při použití tohoto nástroje stačí k rozbití okna pouze vyvinout tlak v jednom z rohů skla. V případě převrácení nebo deformace vozu totiž nemusí být pro nápřah, potřebný pro rozbití okna třeba záchranným kladívkem, dostatečný prostor.
     Tyto dvě základní věci mohou pomoci nejen při požáru vašeho vozu, ale i v případě, že budete u požáru nebo nehody vozu někoho jiného," 
uvedl mluvčí hasičů.

Kde nakoupit?

     Specialisté v prodejně D.S.D. METAL plus s.r.o. nám doporučení hasičů potvrdili a uvedli, že veškeré doporučené prostředky mají samozřejmě na skladě.
     K vybavení vozu doporučili například hasicí přístroj CHAMPION 2 a ResQMe™ Tool rozbíječ skla a řezač pásů ze svého sortimentu.
     K vybavení domácnosti doporučili velký výběr hlásičů, hasicí přístroj SCOUT 6 Bavaria a do kuchyně hasicí prostředek HOME FIREMAN, jehož nespornou výhodou je schopnost hašení požárů třídy F, tedy jedlých tuků. 

     Veškerý tento sortiment lze zakoupit na e-shopu, nebo v kamenných prodejnách na adresách:

  • Karlova 7, Plzeň
  • T.G. Masaryka 113, Sušice
  • Kout na Šumavě 1, Kout na Šumavě 

V rámci Vánočních svátků pro Vás firma D.S.D. METAL plus s.r.o. do konce roku připravila desetiprocentní slevu na hasicí přístroj SCOUT 6 Bavaria!

Foto: KP a HZS
Video: VUT a THW

D.S.D. METAL plus

Požární ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.