Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

POZOR! - Článek o únosu Veroniky Hovorkové z dětského hřiště je podvod

Varování, informace o únosu dítěte v Domažlicích je lživá

Autor: mn čtvrtek 1. února 14:14 , aktualizace pondělí 5. února 09:40

Podvodníci

     Po sociálních sítích se začal velice rychle šířit příspěvek o únosu osmileté Veroniky Hovorkové z dětského hřiště v Domažlicích, ke kterému mělo údajně dojít v posledních dnech. Během krátké doby příspěvek bohužel již sdílely stovky lidí.

     Odkaz v příspěvku pak vede na falešnou stránku facebooku a Novinky.cz, a slouží pouze k tomu, aby čtenář zadal podvodníkem požadované údaje. 

Pozor, jedná se o podvod! 

      Po upozornění čtenářů jsme případ samozřejmě prověřili a můžeme veřejnost uklidnit, k žádnému únosu dítěte v Domažlicích nedošlo. Ačkoli je při bližším prozkoumání příspěvku zcela zřejmé, že se jedná o lži, vše jsme samozřejmě ověřili i u policie. „Uvedené informace o únosu holčičky se nezakládají na pravdě. K uvedenému případu v Domažlicích nedošlo,“ uvedla nám mluvčí policie s tím, že šířením této podvodné zprávy se policie samozřejmě zabývá.

     Jedná o stejný podvod, o jakém jsme informovali již v roce 2022, kdy se na sociálních sítích začal se stejnou fotografií šířit příběh o údajném únosu osmileté Julie S. z nákupního centra v Plzni.

      My opět můžeme potvrdit, že se opět jedná o podvod, a to konkrétně o takzvaný phishing, o kterém jsme již informovali mnohokrát.
      Když si totiž čtenář chce rozkliknout odkaz s videem v příspěvku, aby viděl údajného únosce, je stránkou vyzván k ověření věku přihlášením se na svůj Facebookový účet. Následně je přesměrován na "přihlašovací stránku Facebooku" kam by měl zadat své přihlašovací údaje.

      Již zběžný pohled na adresu stránky ale odhalí, že stránka jen kopíruje vzhled Facebooku a slouží pouze k tomu, aby čtenářem zadané údaje uložila pro potřeby autora. Ten je následně může využít k neoprávněnému přístupu k Facebookovému účtu, a tak krom přístupu k soukromým konverzacím a šíření škodlivých odkazů mezi kontakty tohoto účtu například i ke zneužití platebních karet, které mají někteří uživatelé s Facebookem propojené.

      Při bližším zkoumání článku je pak již zcela jasné, že je celá věc vymyšlená. Fotografie údajně unesené dívky v Domažlicích pochází z případu únosu osmileté Salem Sabatky, ke kterému došlo v roce 2019 v Texasu. 

Doporučení:

     V rámci bezpečnosti svých dat na článek neklikejte, nesdílejte ho a v žádném případě nevyplňujte své přihlašovací údaje na stránky, na které odkazuje!

Foto za současného případu i z případu v roce 2022

 


Le Fleur

Děláme moderní svatby, akce a další oslavy. Zajistíme vám květinovou výzdobu, ale také doplňky a další dekorace. Dodáváme kytky do kaváren, pokojovky do firem a rozvážíme vázané květiny a drobné dárky po Plzni a okolí. Vytvoříme pro vás také smuteční vazbu.