Varování ZZS, PČR a HZS

Složky IZS se veřejně distancují od televizních pořadů FTV Prima "Linka 112" a „Policie v akci“

5. prosince 2018 16:22 , aktualizace 18:59

Hasiči Záchranáři

UPOZORNĚNÍ: Níže uvedená varování jsou výhradně přesně citované tiskové zprávy jednotlivých mluvčích všech základních složek IZS!


Pořad Linka 112 nejen zcela odporuje realitě, ale informace, které poskytuje, mohou být nebezpečné

Prohlášení generálního ředitelství HZS ČR k pořadu TV Prima Linka 112:
     
V pondělí 3. prosince televize Prima odvysílala 1. díl pořadu s názvem Linka 112. Na základě velkého ohlasu laické i odborné veřejnosti Hasičský záchranný sbor ČR prohlašuje, že na uvedeném pořadu nespolupracuje s TV Prima. Nejedná se o pořad, který by Hasičský záchranný sbor ČR spoluvytvářel či garantoval.
     Faktické informace o lince 112 a rady jak správně na tuto linku telefonovat naleznete na webových stránkách Hasičského záchranného sboru ČR.

Společná tisková zpráva ZZS ČR:
     Zdravotnické záchranné služby celé ČR se důrazně distancují od televizního pořadu Linka 112, který vysílá stanice FTV Prima. Na produkci tohoto pořadu se žádná ze záchranných služeb v České republice nepodílí a s jeho tvůrci nespolupracuje.
     Způsob, jakým popisuje fungování linky 112 zcela zásadně odporuje realitě a v divákovi vzbuzuje představu o jakýchsi "univerzálních superoperátorkách", které po přijetí tísňové výzvy vydávají pokyn k zásahu záchranářům, hasičům a policistům. Práce operátorů jednotlivých složek IZS je na vysoké odborné úrovni a od jednotlivých pracovníků vyžaduje hluboké a detailní znalosti problematiky svého oboru. Nejen z tohoto důvodu je nemožné, aby jeden operátor byl schopen realizovat operační řízení všech základních složek IZS.
     Z profesionálního hlediska se neztotožňujeme s prezentovanými postupy, které jsou v některých případech i v rozporu s platnými doporučeními. Především ale chceme apelovat na veřejnost ohledně volání na tísňovou linku. V případech, kdy máte podezření, že vás nebo někoho druhého postihly zdravotní komplikace, a to i v situaci, kdy si tím nejste jistí, volejte vždy přímo na linku 155.
     Na rozdíl od linky 112 se zde spojíte s profesionálním zdravotníkem, který k vám v případě potřeby vyšle posádku záchranné služby a telefonicky poskytne i účinné rady pro laickou první pomoc. Role zdravotnického operačního střediska je v tomto ohledu nezastupitelná. Hovor není přepojován (jako je tomu v případě linky 112), ušetříte tak drahocenné vteřiny, které hrají při záchranně lidských životů zásadní roli.

Obdobné varování u pořadu Policie v akci kdysi vydala i Policie ČR

Reakce na seriál „Policie v akci“

Policie ČR na seriálu vysílaném FTV Primou žádným způsobem nespolupracovala
     S ohledem na celou řadu dotazů k nově vysílanému seriálu s názvem „Policie v akci“, který se na obrazovkách FTV Prima poprvé objevil v pondělí 9. října 2017, uvádíme, že Policie ČR se na tvorbě seriálu žádným způsobem nepodílela. Zároveň bychom chtěli uvést, že kvitujeme záměr producentů seznámit veřejnost s každodenní a mnohdy nelehkou policejní prací, nicméně v tomto formátu „reality show“ jej nemůžeme akceptovat. Stejně tak se neztotožňujeme s postupy herců - policistů, které nejsou v souladu s právními předpisy, ani s běžnou praxí, a často jsou uměle vyhrocené.

Foto: FTV Prima