Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

"Nešťastný incident mezi dvěma puberťáky a Rimmer z Červeného trpaslíka," tak přirovnal znásilnění a pokus o vraždu obhájce

Soud s Viktorem Veselovskyym jde do finiše, obviněný by akceptoval 11 let, státní zástupce požaduje 18

Autor: Petr Novák čtvrtek 18. dubna 12:58 , aktualizace 13:48

Cizinci Napadení Sexuální deviant Vazba Vražda

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Stále pečlivě sledujeme jeden z nejzávažnějších případů, ke kterému došlo v loňském roce v Plzni, a za který je od 18. března u Krajského soudu v Plzni souzen Ukrajinec Viktor Veselovskyy.

     Dnes u Krajského soudu v Plzni závěrečnými řečmi pokračoval soud s Viktorem Veselovskyym, který je obviněn z pohlavního zneužití, znásilnění a vraždy ve stadiu pokusu, kterých se podle obžaloby dopustil na teprve patnáctileté dívce. Za vraždu ve třetím odstavci mladíkovi hrozí trest odnětí svobody na 15 až 20 let, nebo dokonce výjimečný trest.

     Zatímco státní zástupce navrhuje pro devatenáctiletého Ukrajince osmnáctiletý trest ve věznici s ostrahou, jeho obhájce sdělil, že Veselovskyymu přijde adekvátních maximálně jedenáct let.

     Veselovskyy, který v průběhu řízení opakovaně měnil svou výpověď soudu přiznal pohlavní zneužití, kdy věděl, že dívce ještě nebylo patnáct let, když s ní dříve spal. Vinu na znásilnění ale naprosto popřel a ani k vraždě se nedoznal zcela. I sex osudného dne byl podle něj zcela dobrovolný a k vraždě jen přiznal, že dívce nožem způsobil zranění. 
     Útok nožem pak zdůvodňoval tím, že na něj měla dívka po dobrovolném sexu zaútočit, polít ho Savem, které měl v batohu, fackovat ho a nadávat mu do špinavých Ukrajinců. Před soudem nad činem projevil lítost, dívce vzkázal, že jí přeje šťastný život a aby na něj brzy zapomněla a své rodině vyjádřil omluvu, že zklamal.

    Jeho obhájce pak ve snaze dosáhnout co nejnižšího trestu celou projednávanou událost označil za nešťastný incident mezi dvěma puberťáky a Veselovskyyho, který je podle něj stále dítětem, přirovnal k postavě Arnolda Rimmera ze seriálu Červený trpaslík, přičemž poukazoval na to, že jde o hodného člověka, který se ale snaží být před kamarády za frajera a jedná podle toho, nikoli však ve zlém úmyslu.

    Podle soudních znalkyň z oboru psychologie je Veselovskyy, nebezpečný pro společnost a míra jeho nebezpečnosti je velmi vysoká. Obě lékařky se shodly, že mladík má sklony k násilí a k útočnému sadismu.

    Státní zástupce poukázal na to, že Veselovskyy svůj čin plánoval a přišel na něj vybaven všemi prostředky. V době činu se byl schopen ovládat a netrpí žádnou duševní poruchou.
    Zmocněnkyně napadené dívky připomněla, že dívka stále trpí postraumatickou stresovou poruchou a musí brát léky. "Bojí se lidí, když potká někoho, kdo je mu podobný, musí hned vystoupit z veřejné dopravy, má noční můry, flashbacky," zdůrazňovala pak zmocněnkyně poškozené ve své závěrečné řeči.

    Rozsudek v tomto široce sledovaném případu by měl padnout příští středu.


Původní článek o tomto případu:

Pátek 22. března

     Od pátečních ranních hodin pokračovalo líčení s Viktorem Veselovskyym, které pokračuje výpovědmi soudních znalkyň z oboru psychologie, psychiatrie a soudního znalce z oboru lékařství. Vypovídali také rodiče Veselovskyyho, jeho snoubenka a přátelé.

     Podle soudních znalkyň je Veselovskyy velmi nebezpečný pro společnost s ohledem na jeho chladnou agresivitu, patologicky strukturovaná osobnost s disociálními rysy a chudým emočním prožíváním. Veselovskyy je podle nich nedostatečně socializovaný a je až osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že se u něj vyvine sexuální deviace, konkrétně sadismus. Již nyní ho fascinuje násilí, které praktikuje i při sexu.
     Veselovskyy je podle nich silně zaměřen jen na vlastní potřeby a jejich ukojení, ostatní lidé ho v podstatě nezajímají.
     Znalkyně se shodly, že by bylo vhodné Veselovskyyho odborně sledovat minimálně do padesáti let věku a co nejdříve začít s jeho léčbou.

     Podle znalce z oboru soudního lékařství dívka kromě dvou bodnořezných ran na krku měla i zranění a rány na přirození i dalších místech těla. Napadená dívka měla podle něj obrovské štěstí, že ani jedna z ran na krku nezasáhla důležité tepny ani průdušnici.

     Veselskyyho rodiče dnes oba shodně uvedli, že jejich syn byl od mládí fascinován zbraněmi a hlavně noži, které nosil domů a oni mu je vyhazovali. Podle otce je Viktor Veselovskyy nedůvěryhodný a nespolehlivý. Tomu by odpovídaly i časté změny v jeho výpovědi i to, že jeho výpověď o dění před osudným večerem se neshoduje s výpověďmi jeho snoubenky i kamaráda.

     Podle Veselovskyyho byl sex dobrovolný a dívku zranil, když se bránil. Konflikt měl podle něj začít při orálním sexu, který iniciovala dívka. "Řekl jsem jí, že myslím na jinou holku. Začala mi nadávat, že jsem magor, a měla narážky na moji ukrajinskou národnost. Pak mi vzala z batohu flašku se Savem, otevřela ji a chrstla to na mě. Já jsem jí tu lahev vytrhl z ruky a dostal od ní facku. Tak jsem vytáhl nůž, a když se ke mně přiblížila, švihl jsem ji někam do oblasti krku. Zařvala a v tu chvíli jsem si uvědomil, že je asi zraněná. Ona sama mi řekla, že jsem ji říznul. Chtěl jsem odejít, ale ona mě odmítala pustit, tak jsem zase máchl nožem a trefil ji. Zhroutila se a zůstala ležet na zemi,“ popsal sám Veselovskyy s tím, že poté zpanikařil, seděl vedle dívky ve tmě a až po hodině se rozhodl, že musí tělo zakrýt.


Čtvrtek 21. března

Ve čtvrtek soud pokračoval výpovědí napadené dívky. S ohledem na věk poškozené a okolnosti případu byla z jednání vyloučena veřejnost.


     Ve své pondělní výpovědi uvedl Veselovskyy, že se s nyní patnáctiletou dívkou seznámil v roce 2022 na jaře a o jejím nízkém věku věděl. Krátce po seznámení se jejich vztah stal intimním a dále dobrovolně sexuálním, ale začal krachovat na podzim téhož roku, když Veselovskyy dle svého tvrzení objevil, že dívka užívá drogy. 
     Společně se pak rozhodli přeformulovat svůj vztah na přátelství a Veselovskyy odjel na Ukrajinu za babičkou, okolí však vyprávěl, že jede bojovat jako voják do ukrajinsko ruské války. Na jaře 2023 se Veselovskyy vrátil zpět do České republiky a začal nový vztah s dívkou jinou, přestože v té době stále udržoval kontakt s poškozenou.

    Veselovskyy v mnoha detailech svou původní výpověď z 11. srpna 2023 u soudu změnil. Hlavní rozpory byly v časech seznámení se s dívkou a jejich intimního sblížení. Další rozpory pak soud zaznamenal ve Veselovskyyho výpovědi k tomu, jak se před činem připravoval.
    Původně totiž Veselovskyy uvedl, že předměty, jako je SAVO, zalamovací nůž a odpadkové pytle, které měl v batohu, obdržel v práci. U soudu ale tvrdil, že toho odpoledne šel s novou přítelkyní a kamarádem nakoupit tyto věci do Hornbachu. O chvíli později pak přiznal, že některé věci nakoupil ve večerce u jeho domu. Tento rozpor soudu zdůvodnil tím, že se nechtěl nákupem ve večerce ztrapnit.

    K samotnému činu Veselovskyy nejprve uvedl, že vinu necítí. Přiznal, že s dívkou měl pohlavní styk, ačkoli věděl, že jí je teprve čtrnáct a pohlavní zneužití tak bylo nesporné.
    Poté popsal, že celý incident eskaloval z hádky o vztahu s napadenou dívkou, a přiznal se, že ji zranil. "Bodnul jsem a seknul," popisoval a rukama názorně předváděl, jak použil vojenský víceúčelový nůž, který měl po celou dobu v kapse a běžně ho tak nosil. "Nechtěla mě pustit, stála mi v cestě, proto jsem to udělal," pokračoval Veselovskyy ve své výpovědi a uvedl, že dívka se po útoku zhroutila k zemi. Pak u ní byl ještě asi hodinu, než se rozhodl, co bude dělat. "Věděl jsem, co jsem udělal, a že se ji musím zbavit." 
    
Veselovskyy poté popsal, že bezvládné dívce spoutal ruce a nohy lepící páskou, odlamovacím nožem z ní odřezal oblečení, tělo zabalil do pytlů na odpadky a nalil dovnitř Savo. Pak dívku za nohy odtáhl o několik metrů dál, shodil ze srázu a přetáhl přes kmen spadlého stromu, kde ji přikryl mechem, hlínou a větvemi. Prý to tak viděl ve filmech.
    "Byla celá studená. Myslel jsem, že je mrtvá. Nechal jsem ji tam a pak nasedl na trolejbus, tramvaj a dojel domů. Odtamtud jsem zavolal kolegovi, že do práce nepojedu. Pak jsem vzal její telefon, který jsem měl v batohu, vyndal z něj SIM kartu a telefon resetoval na tovární nastavení, abych zamazal stopy a šel jsem spát," popisoval další dění Veselovskyy. 

     Podle svědků u soudu, společných známých poškozené a Veselovskyyho, mladík ve společnosti často tvrdil, že je starší, než skutečně byl, tvrdil, že je mu pětadvacet let a o svých návštěvách na Ukrajině u babičky vykládal, že tam jezdí válčit.

     Soud bude pokračovat zítra výpovědmi rodičů obžalovaného mladíka a finální verdikt by měl padnout v pondělí 25. března. Případ samozřejmě budeme i dále sledovat.


Článek z pondělí, kdy Veselovskyy stanul před soudem poprvé:

"Chceš umřít rychle a nebo pomalu a v bolestech?" lidská zrůda Viktor Veselovskyy dnes stanul před soudem

     Před Krajským soudem v Plzni v pondělí ráno stanul devatenáctiletý Ukrajinec Viktor Veselovskyy obžalovaný v jednom z nejsledovanějších případů poslední doby, tedy znásilnění teprve patnáctileté dívky v Lobzích v Plzni.
     O tomto extrémně odporném případu, který zcela pochopitelně velmi pobouřil veřejnost, jsme informovali již v srpnu loňského roku a samozřejmě ho dále pečlivě sledujeme.


     Viktor Veselovskyy žije v České republice již pět let. Rodiče se usadili v Českých Budějovicích, zatímco on s bratrem žil v Plzni na ubytovně a pracoval pro pracovní agenturu.

     Podle obžaloby měl Veselovskyy s dívkou několikrát pohlavní styk ještě před dovršením jejích patnácti let věku, což dnes sám před soudem přiznal, když uvedl, že s dívkou chodil od jejích třinácti let a o jejím věku věděl.
     Poté se rozešli před jeho cestou na Ukrajinu za babičkou, což Veselovskyy před soudem zdůvodnil tím, že dívka začala brát drogy. Po návratu z Ukrajiny si Veselskyy našel jinou dívku, se kterou je nyní zasnoubený, ale s poškozenou se dále občas setkávali.

     Osudného dne, tedy 8. srpna loňského roku, pak dívku vylákal k Lobezské střelnici a vše nasvědčuje tomu, že se předem připravil na to, se jí zbavit. "Obžalovaný měl sebou v batohu mimo jiné lepicí pásku, igelitové pytle, zalamovací nůž, další nůž a lahev roztoku SAVO," popsal dnes u soudu státní zástupce.

     Ten poté podrobně popsal i dění na místě: "Obžalovaný měl s poškozenou změnit směr trasy a následně ji spoutat lepicí páskou, povalit ji na zem, stáhnout jí spodek oblečení a vykonat na ní soulož. Poté ji měl obléknout a odvést k nedalekému lesíku, kde ji měl pod pohrůžkou přinutit k felaci jeho penisu, což poškozená provedla.
     Poté měl tuto posadit na plot a způsobit jí na přední ploše krku řeznou ránu o velikosti 5 cm, přičemž jí měl sdělit, že „než vykrvácí, bude to trvat dva dny, takže má na výběr mezi rychlou a nebolestivou smrtí, nebo dlouhou a bolestivou“, a jelikož dávala najevo, že nechce ani jednu z možností, měl ji obžalovaný bodnout nožem do krku, načež poškozená padla k zemi a předstírala, že je mrtvá.
     Obžalovaný ve snaze zabránit svému odhalení měl poškozenou svléknout, zabalit jí do pytle, nalít na její tělo SAVO a shodit ji ze srázu do lesního porostu, kde ji měl zakrýt kůrou a větvemi a z místa odejít."

     Státní zástupce pro Viktora Veselovskyyho za trestné činy pohlavní zneužití, znásilnění a vražda ve stadiu pokusu navrhl trest osmnáct let ve věznici s ostrahou.

     Viktor Veselovskyy dnes před soudem přiznal pohlavní zneužití nezletilé dívky, znásilnění ale popřel a tvrdil, že schůzku navrhla dívka a sex byl dobrovolný. Ani k pokusu o vraždu dívky se Veselskyy zcela nepřiznal.O celém případu jsme podrobně informovali v článku:      

Viktor Veselovskyy se pokusil extrémně brutálním způsobem zavraždit dívku

     V noci z úterý na středu 9. srpna 2023 byla v lesním porostu mezi střelnicí v Lobzích, Rolnickým náměstím a ulicí Na Hraně velice brutálně znásilněna teprve patnáctiletá dívka. Podle našich informací se měla krvácející dívka s vážným bodným zraněním dopotácet ke kamarádce domů, odkud jí byla přivolána pomoc.

     Na místo samozřejmě vyjeli záchranáři i policisté a následně bylo zjištěno, že útočník dívku nejen znásilnil, ale i okradl. Poté, zřejmě v přesvědčení, že je mrtvá, zabalil pachatel tělo dívky do igelitového pytle a shodil ze srázu. 
     Zatímco záchranáři dívku transportovali do nemocnice, policisté uzavřeli prostor kolem místa činu a byl povolán technik k zajištění maximálního možného množství kriminalistických stop.

     "Podle zatím zjištěných informací mladý muž dívku vylákal na procházku kolem řeky s tím, že cestou odnese věci známému. Jelikož se dívka s mladíkem nějakou dobu znala, souhlasila. Po chvíli muž nečekaně změnil směr a zabočil do nedalekého lesíku. Tam dívce svázal ruce, přelepil ústa a znásilnil ji. Následně jí způsobil ještě řezné zranění a vyhrožoval jí smrtí. Poté ji zabalil do pytle, shodil ze srázu do lesa a odešel," popsala děsivé okamžiky tisková mluvčí policie a pokračovala: "Dívce, která předstírala smrt, čímž si zřejmě zachránila život, se podařilo z místa dostat a zavolat Zdravotnickou záchrannou službu, která o situaci ihned vyrozuměla policii."

Dopadení pachatele

     Případ si samozřejmě převzali krajští kriminalisté, kteří se zabývají těmi nejzávažnějšími zločiny, a po pachateli začali usilovně pátrat.

     Vypátrat se ho podařilo po několika hodinách, kdy byl zadržen a umístěn do policejní cely. Mladík, podle našich informací se skutečně potvrdilo, že šlo o Ukrajince, byl poté obviněn z několika trestných činů.

     "Kriminalisté zahájili trestní stíhání teprve osmnáctiletého muže, kterého dnes odpoledne obvinili ze spáchání trestného činu vraždy ve stádiu pokusu a trestného činu znásilnění," uvedla nám tisková mluvčí policie 10. srpna, s tím že policie podá státnímu zástupci spolu se spisovým materiálem podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. 

Kdo tento hrůzný čin spáchal?

     Podle našich informací je pachatelem Ukrajinec Viktor Veselovskyy narozený v roce 2004, který v České republice žije již několik let a s policii již oplétačky v minulosti měl, konkrétně za krádeže.

Vazba

     V pátek 11. srpna před jednou hodinou odpoledne přivezla policejní eskorta obviněného Viktora Veselovskyyho k soudu, kde probíhalo vazební řízení.
      Dle očekávání soud Veselovskyyho do vazby vzal, takže ho eskorta rovnou převezla do Věznice Plzeň, kde si počká na soud.

     Krajský státní zástupce ve středu 21. února ke Krajskému soudu v Plzni podal obžalobu pro zvláště závažné zločiny pohlavní zneužití, znásilnění a vraždu ve stádiu pokusu, za které v případě prokázání viny hrozí pachateli trest odnětí svobody na patnáct až dvacet let nebo dokonce trest výjimečný. Tuto informaci nám o den později potvrdil přímo státní zástupce Jiří Richtr.


Foto, video:  pátrání v místě znásilnění zdroj PČR, vazba KP

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.