Již jsou známy výsledky pitvy vězně Petra K.

Vězeň, který uhořel v cele, kouřil balené cigarety a ty nemají samozhasínací funkci

pátek 2. října 11:31 , aktualizace 11:56

Smrt

     V pondělí 21. září jsme jako první informovali o tragické smrti vězně ve Věznici Plzeň na Borech a nyní je již známa skutečná příčina jeho smrti.

     Psali jsme, že k požáru v cele, na které byl čtyřiačtyřicetiletý Petr K. umístěn sám, došlo před jedenáctou hodinou večer a muž uhořel v posteli. Požár zjistil dozorce, který samozřejmě přivolal záchranáře a sám ihned zahájil první pomoc.
     Do věznice vyrazili jak záchranáři, tak i hasiči, ale vězni se již bohužel pomoci nedalo. Mluvčí záchranné služby uvedla, že lékařka po příjezdu záchranářů na místo nalezla na lůžku muže, ohořelého na osmdesáti procentech těla. Podle jejího prvotního odhadu měl popáleniny třetího stupně.

     Policie má již výsledky pitvy a tisková mluvčí policie nám dnes uvedla: „Příčinou smrti byla akutní otrava oxidem uhelnatým, veškeré další okolnosti případu jsou v prověřování". Dále jsme zjistili, že se na cele našly důkazy, že si Petr K. cigarety ručně balil. Balené cigarety na rozdíl od profesionálně vyráběných nemají samozhasínací funkci, která je od listopadu roku 2011 u průmyslově vyráběných cigaret již povinná (Lower Ignition Propensity – LIP).   

     Zatím tedy vše stále nasvědčuje již uváděné teorii, že Petr K. i přes zákaz kouřil na lůžku, usnul, od balené cigarety začaly doutnat lůžkoviny a muž se tak ve spaní nadýchal zplodin hoření, které jsou jedovaté. Když tedy došlo k samotnému zahoření postele, byl vězeň již mrtvý či v bezvědomí. Požár nebyl nijak velký, v cele vyjma matrace a lůžkovin totiž nejsou jiné hořlavé předměty.

     "V práci jsem nebyl, takže o tomto případu moc nevím. Na samotce byl, protože byl nově příchozí, to se dělá teď v době koronaviru běžně. Nové dáváme na pár dní na samotku, tím zajistíme, že se nám sem nákaza nezatáhne," vysvětlil nám náš zdroj.

     Samozřejmě jsme chtěli i vyjádření vedení Věznice Plzeň, ale to se k celé události odmítlo vyjádřit s tím, že věc je v šetření Policie ČR. 

     Petr K.  před rokem v Plzni opilý protestoval proti průvodu gayů a leseb Pilsen Pride v tričku s vyobrazením nacisty Rudolfa Hesse. Podle obžaloby se tím Petr K. dopustil výtržnictví a podpory hnutí směřujících k potlačení práv a svobod a Krajský soud v Plzni ho za to odsoudil k trestu šesti měsíců odnětí svobody nepodmíněně ve věznici s ostrahou.


     Za výtržnictví byl Petr K. odsouzen již před šestadvaceti lety, kdy s několika dalšími po vykopnutí dveří vnikli do domu na severním Plzeňsku, ve kterém žil Rom a přitom vykřikovali urážky.
     Loňského trestného činu se pak dopustil v době, kdy byl v podmínce za zanedbání povinné výživy a měl nařízeno i 300 hodin veřejně prospěšných prací.