Video

Akce AVARUS: Kila kokainu zadržena a gang zásobující celé Plzeňsko je rozprášen!

Kriminalistům se podařila největší rána drogovému podsvětí za několik let, přišlo o miliony korun!

12. října 2016 12:36

Akce AVARUS právě skončila a my byli u poslední fáze této operace, když policisté prováděli více než 25 domovních prohlídek. O rozsáhlosti případu svědčí i to, že pouze v domě v ulici U Radbuzy prohlídku zahajovali policisté kolem druhé odpoledne a končili ji teprve ve dvě ráno. Na místě pracovaly téměř dvě desítky policistů a nasazen byl i pes se specializovaným výcvikem na vyhledávání drog.

Na zahájení prohlídky přivezli policisté z OHS mladou, pobledlou dívku v poutech a místní lidé ji poznali: „Ty lidi jsme zde vídávali zhruba poslední měsíc velmi často, sousedé říkali, že měli velké plány s domem i s garáží, například chtěli vybudovat tajný vjezd přes garáž do dvora. Hodně tam něco předělávali, vím, že jim jednou úplně vyhořely jističe, protože tam měli mimořádné odběry,“ uvedl jeden z nich.

Právě tato dívka patřila do vysoce sofistikovaného gangu, který vybudoval novou cestu z Holandska do Česka a dodával sem vysoce kvalitní kokain, který se zde „řezal“, tedy nastavoval dalšími látkami a následně prodával.

Na této akci pracovalo více než 180 policistů po dobu více než rok a půl a postupně rozpracovávali skupinu složenou ze sedmi mužů a jedné ženy.

Celkem bylo během akce zajištěno 2,5 kila kokainu, kdy se při běžné ceně 3.600 korun za gram celková cena pohybuje kolem 8 milionů korun, ale uvádíme ceny tohoto přivezeného, velice kvalitního kokainu. Je zcela běžné, že by gang kokain ještě „nařezal“ a pak by cena na trhu byla klidně i trojnásobila. Zabaveno bylo také velké množství materiálu a dokonce i pět vozů.

Dle odhadu policistů mohla skupina do Česka od začátku své působnosti dopravit až deset kilo kokainu za 36 až 90 milionů korun, dle finální čistoty produktu a tedy tak zásobit významnou část našeho trhu.

Gang se ale nespecializoval pouze na kokain, policisté také během této akce objevili pět profesionálních pěstíren marihuany, kde bylo více než 1.300 rostlin a odvezený materiál a vybavení počítají policisté v kamionech. Zajímavostí případu je, že část gangu vychází z prostředí některých plzeňských growshopů, ve kterých policie prováděla razie v minulých letech. Tenkrát obrana podnikatelů zněla, že prodávají pouze potřeby na pěstování rostlin, ale dnes je již jasné, že v té době již také organizovali trasy, jak k nám dostat kokain.

AVARUS - zpráva policie:

Kriminalisté zodboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, ve spolupráci spolicisty zúzemního odboru Plzeň-venkov, právě dokončují operaci snázvem AVARUS. Jedná se o mimořádně rozsáhlou realizaci na poli drogové problematiky, která má vPlzeňském kraji za poslední tři roky největší úspěch.

Na konci června roku 2015 začali kriminalisté prověřovat skupinu osob, podezřelou zdrogové trestné činnosti, ke které docházelo i mimo území Plzeňského kraje a přesahovala hranice České republiky.

Počáteční informace nasvědčovaly tomu, že ve společnostech, které se vrámci plzeňského trhu věnují prodeji semen konopí a komponentů na jeho pěstování, dochází kprotiprávnímu jednání. Kriminalisté tedy začali zaměstnance a majitele společností monitorovat. Podařilo se jim zjistit, že pracovníci zákazníkům kromě semen a komponentů, také nelegálně prodávají i předpěstované sazenice rostlin konopí, tzv. klony. Poté, co jejich odběratelé vypěstovali rostliny do fáze sklizně, vykupovali od nich zpět sušinu marihuany a dále ji prodávali.

Vrámci prověřování kriminalisté pojali podezření, že majitel společností zřejmě ještě obchoduje sjinou omamnou a psychotropní látkou. Zjistili, že vpravidelných intervalech vyjíždí do Nizozemí, kde zařizuje objednávky kokainu. Připravené zboží pak prostřednictvím najatého kurýra dováží do České republiky a kokain distribuuje dalším osobám.

Celý rok kriminalisté ztoxi týmu ověřovali získané poznatky, shromažďovali důkazy a sledovali podezřelé osoby. Na konci září 2016 bylo zřejmé, že se chystá předání kokainu zNizozemí na území České republiky a tak se rozběhla velká akce.

Vnoci zneděle na pondělí (z 9. na 10. října.) překročil kurýr svozidlem značky Volvo hraniční přechod Petrovice a policisté jej sledovali až do Prahy. Tam ho zadržela zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje. Při prohlídce vozidla byly nalezeny a zajištěny balíčky o hmotnosti více jak 2 kilogramy, které obsahovaly bílou sypkou látku, později vyhodnocenou jako hydrochlorid kokainu vysoké čistoty. Pro ilustraci jeden gram kvalitního kokainu se prodává přibližně za 3.600 korun. Část zboží byla určena pro distribuci vPraze a část pro Plzeň.

O několik hodin později kriminalisté zadrželi postupně všechny podezřelé osoby a po jejich vyslechnutí provedli celkem pětadvacet domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků. Při těch odhalili pět pěstíren marihuany. Dvě vPlzni, dvě vobci Zbůch a jednu vLíních.


FOTO, VIDEO: KRIMI_PLZEŇ a PČR