Aktuálně Foto Video

Já Pavlíka nezabila, vyměnili ho v nemocnici!

VIDEO: Co tvrdí Filípková a její právník? Jak měl Pavlík zemřít?

pátek 25. ledna 15:01 , aktualizace 19:13

Vražda

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


Proč byla Jana Filípková propuštěna?

     Včera jsme informovali o tom, že Nejvyšší soud propustil jednatřicetiletou Janu Filípkovou na svobodu. Jana Filípková byla Krajským soudem v Plzni i následně Vrchním soudem v Praze odsouzena k sedmnáctiletému trestu vězení za vraždu novorozeného Pavlíka. Důvodem propuštění bylo dovolání, které podal její obhájce advokát Vít Zahálka. Po uplynutí více než roku a půl tak Jana Filípková opustila věznici. Soud má nyní lhůtu třicet dnů na vypracování odůvodnění.
     Nám se dnes podařilo zastihnout jejího obhájce Mgr. Víta Zahálku, který nám k případu uvedl, že sice Nejvyšší soud zrušil rozsudek nižších soudů, ale ani on sám ještě nemá k dispozici odůvodnění Nejvyšší soudu, takže se může pouze domnívat, že tak soud učinil na základě jeho dovolání. V tomto dovolání Mgr. Zahálka uvedl, že soud v Plzni neprovedl všechny důkazy, které provést měl a zamítl veškeré důkazy, které obhajoba navrhla. 
     Případ se tedy vrací zpět ke Krajskému soudu do Plzně a ten bude muset určit termín nového líčení. Díky zrušení všech rozsudků musí být na Janu Filípkovou pohlíženo jako na nevinnou, respektive obviněnou, čímž pominuly důvody jejího omezení na svobodě a soud musel Janu Filípkovou propustit.

     Dle našich informací tak soud bude muset mimo jiné hlavně znovu zkoumat, kdy, kdo a jak vyvinul takový tlak na hlavičku dítěte, že došlo ke krvácení do mozku, které zapříčinil smrt dítěte. Pavlík měl poškozenou velkou fontanelu, ale také hematomy na zádech, rukou a krev v ústech.

Obviněná se schovává u svého přítele

     Jana Filípková se nyní skrývá u svého přítele v Plzni. Nám se podařilo zjistit adresu a dnes jsme za ní zajeli. Obviněná se s námi odmítla bavit a poslala svého přítele. Muž nám uvedl, že Jana je ráda, že je doma a k případu se nechce vyjadřovat, prý je „z celé situace vyřízená“, nechce s nikým mluvit a nechce nikoho vidět. Přítel si myslí, že je nevinná a vinu za smrt chlapce oba svalují na personál fakultní nemocnice, s tím, že v nemocnici její zdravé dítě zaměnili za jiné, které zraněné dali do Babyboxu o hodinu později (pozn. red. toto ale dle našich informací vyloučily testy DNA).

Původní článek z 13. dubna 2018:


     Dnes v Plzni soud odsoudil třicetiletou Janu F. za vraždu svého synka Pavlíka, kterého porodila v neděli 23. července loňského roku v koupelně bytu v Plzni. O případu jsme tenkrát samozřejmě informovali.

Jak vše probíhalo?

     V neděli ráno se v 6,18 rozezněla signalizace plzeňského Babyboxu na Denisově nábřeží, indikující zdravotnickému personálu vložení děťátka do tohoto zařízení. Zdravotníci zde pak nalezli chlapečka zabaleného do županu.
     Co ale všem vyrazilo dech, byl druhý signál z tohoto zařízení, který přišel v devět ráno. Opět zde byl chlapeček a šlo tak o druhé dítě za jeden den, a ani ne po třech hodinách, což se v Česku ještě nestalo. 
     Oba případy odložených dětí spolu ale nijak nesouvisely. Druhý chlapeček byl v pořádku, ale první, kterého pojmenovali Pavlík, byl v kritickém stavu, byl podchlazený, měl  čerstvé modřiny a také ránu na hlavě.
     Přes veškerou snahu lékařů se jeho stav rapidně horšil a druhý den v nemocnici zemřel. Dle pitvy krvácel do mozku a měl zlomeniny.

Byla to předem plánovaná vražda

     "Hned na prvopočátku kriminalisté prováděli šetření v okolí Babyboxu, ve velmi krátkém čase se jim díky intenzivnímu prověřování podařilo zaznamenat pohyb vozidla a také osobu, která dítě do Babyboxu umístila.
      Provedenými výslechy dále ustanovili matku, která chlapce porodila.
      S ohledem na všechny zjištěné skutečnosti, po provedení potřebných úkonů a precizním zadokumentování případu pak vrchní komisařka Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje zahájila trestní stíhání 30leté ženy jako obviněné pro zvlášť závažný zločin vraždy.

     Žena měla utajovat svoje těhotenství a v inkriminovanou dobu porodila bez přítomnosti jiné osoby v koupelně svého bydliště v Plzni novorozeně mužského pohlaví. Již v průběhu gravidity ale pojala úmysl uskutečnit hrůzný plán. Bezprostředně po porodu se za použití hrubého násilí chlapečka snažila usmrtit. Při tom ji však v koupelně vyrušila její matka, která o těhotenství své dcery do té doby neměla tušení,"
uvedla tenkrát mluvčí policie.

     Horor v bytě pokračoval, žena se měla pokoušet synka zabít až do příchodu své matky, teprve pak pokus o zabití miminka vzdala a matku požádala o převoz novorozence do Babyboxu, což matka učinila a odvezla Pavlíka do Babyboxu na Denisově nábřeží v Plzni.

Vazba

     27. června jsme informovali o tom, že soud vražedkyni poslal do vazby. V jednu hodinu odpoledne byla u Soudu Plzeň - Město projednávána vazba třicetileté ženy, obviněné z vraždy novorozence. Žena se v soudní budově očividně styděla a před novináři svou tvář po celou dobu schovávala.

     Po hodinu a půl dlouhém jednání soudkyně ženu do vazby poslala z důvodu možného útěku a obviněná se vzdala práva na odvolání proti tomuto usnesení.

U soudu

      Žena před soudem vše popřela a částečně se snažila vinu svalit na svojí matku s tím, že neví co se mohlo stát cestou do Babyboxu, kam dítě vezla její matka.

     Když Jana F. dál odmítla vypovídat, soudce přečetl její výpověď z přípravného řízení, kde uvedla, že dítě má s Vaškem a společně plánovali novorozence dát k adopci nebo do Babyboxu, nebo dítě nechat kamarádce Monice, která má dle slov Jany F. být finančně velmi dobře zajištěna a o dítě by se mohla postarat lépe než ona. Porod měli plánovat uskutečnit v Praze nebo v Rakousku. Po pitvě se ale ukázalo, že dle DNA tento Vašek otcem být nemohl.
     Obzvláště šílené je, že Jana F. má již jedno sedmileté dítě a to během vraždy brášky spalo ve vedlejším pokojíčku.

     Matka Jany F. Dagmar při výslechu uvedla, že ji nenapadlo, že dcera byla těhotná, také prý proto, že dcera často kouřila marihuanu. Svoji dceru nalezla ráno v zakrvácené koupelně a pod umyvadlem uviděla dítě. Dcera ji pak poprosila, aby ho odvezla do Babyboxu. Babička tak Pavlíka přendala do županu a odvezla ho. Že by se dítě mohlo cestou zranit, žena vylučuje.   

     Podle psychologického vyšetření trpí Jana F. smíšenou poruchou osobnosti, dále je nevyzrálá, nezodpovědná, laxní a příčiny svých problémů i neúspěchů hledá na jiných.

         Dnes padl rozsudek o vině, dle soudce Tomáše Boučka je z provedených důkazů nepochybné, že se činu dopustila obžalovaná a proto matku odsoudil na 17 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Žena se proti rozsudku na místě odvolala.

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.