Foto Video

Záchrana vašeho života může přiběhnout i po čtyřech

Hledáme ztracené nebo zasypané, živé či mrtvé a děti i seniory

29. listopadu 2020 18:52 , aktualizace pondělí 30. listopadu 12:56

Hasiči Zvířata

     Většina lidí, kteří se zajímají o krimi zpravodajství, zřejmě zaregistrovala tragický případ vraždy a sebevraždy, ke kterému došlo v pátek 6. listopadu v Praze. Čtyřiadvacetiletou Ninu v oboře Hvězda dle všeho zavraždil čtyřiačtyřicetiletý Jan a poté skočil ve stanici Vltavská pod metro.
    Málokdo ale ví, že po Nině pátrali i psovodi SAR týmu z Plzně. Policisté doufali, že Nina může být ještě živá a měli informaci, že by mohla být v okolí v některém z parků. "Systém Fireportal, který spravuje Hasičský sbor Příbram, vyhlásil pátrací akci. Vzhledem k tomu, že se muselo rychle prohledat velké území, dorazilo devatenáct psovodů z celé České republiky,“ uvedl nám Pavel Sudzina, předseda odboru vyhledávání a záchrany - SAR z Plzně. „Prohledali jsme asi 150 hektarů členitého a špatně přehledného terénu. Celkem bylo na místě přítomno 37 členů z různých organizací,“ ještě doplnil Pavel. 

SAR - Odbor vyhledávání a záchrany lidí, který spadá pod hasiče.

Záchrana života může přiběhnout i po čtyřech

     Vzhledem k tomu, že předseda celorepublikové organizace SAR Pavel Sudzina je Plzeňák a výcviku i práci se záchranářskými psy věnoval značnou část svého života, velice rádi jsme přijali jeho pozvání na dnešní výcvik záchranářských psů, který se konal na letišti v Líních. Výcviku se účastnili psovodi ze SAR týmů Plzeň, Lysá nad Labem a Terezín.
     Cvičení jsme nejen sledovali, ale mohli jsme se ho i aktivně účastnit, naše kolegyně se totiž mohla zhostit role figurantky, tedy ztracené osoby, po které budou psi pátrat. 
        Vyzkoušet jsme si mohli dva druhy pátrání - jak v terénu, tak i v objektu. Naše kolegyně se odešla ukrýt do lesa a sama si zvolila místo, kde se schová a poté již mohli hasiči - psovodi začít vysílat své psy. Z pěti pokusů jich pět vyšlo na výbornou, psi dívku během pár minut nalezli, štěkotem na místo přivolali svého pána a pak dostali vytouženou odměnu, pamlsek či hračku.
     Druhá část výcviku byla zaměřena na pátrání po osobě ztracené v rozvalinách domu. Postup byl stejný jako v předchozí modelové situaci, kolegyně si vybrala úkryt v jedné ze tří rozpadlých budov. Skryla se za hromadou palet nebo v kotelně a hasiči začali vysílat své čtyřnohé parťáky. Výsledek byl stejný jako v předchozí modelové situaci. Psi naši kolegyni opět během pár minut našli a vzorně vyštěkali.    


 


D.S.D. METAL plus

Požární ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.