Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

„Záchranáři i lékařka skákali z helikoptéry, byl to doslova výsadek!“

Velký dík za záchranu chlapcova života patří všem záchranářům, kteří byli na místě i těm, co přiletěli vzduchem.

2. srpna 2016 16:40 , aktualizace 16:40

Záchranáři

V sobotu jsme jako první informovali o zranění šestnáctiletého Šimona, který během Západočeského poháru v motokrosu v Merklíně vyletěl z trati a narazil do stromu.

Zprvu vše vypadalo velmi tragicky, chlapec byl modrý v obličeji, v bezvědomí a špatně dýchal. Vzhledem k tomu, že závody již končily, trať byla rozježděná a sanitní vůz na místo nemohl dojet, záchranáři ZZSPK, v čele s lékařkou, tak k místu museli běžet pěšky, obtěžkáni záchranářskými batohy a přístroji. S mnoha věcmi jim pak pomohli místní hasiči.

Stav chlapce nevypadal nijak dobře, mimo jiné bylo podezření na zlomeninu stehenní kosti, kontuzi hrudníku, vnitřní zranění plic a břicha a také vyhozené rameno. Záchranáři okamžitě zahájili první pomoc a vzhledem k rozsahu zranění si přivolali i vrtulník LZS.

Poté, co byl chlapec částečně stabilizován na vakuové matraci a v krčním límci, běžel zase řidič pro sanitku a složitou objížďkou se dostal až na místo havárie. Ke slovu cestou musela přijít i lopata, aby řidič zaházel pár děr po drapácích motorek.

„Přistání vrtulníku přímo na místě nebylo možné,“ vysvětlil nám jeden z účastníků, „letečtí záchranáři i lékařka tak skákali z helikoptéry, visící těsně nad zemí, byl to doslova výsadek!“

Lékařka z vrtulníku se na zemi připojila ke kolegyni a obě ženy dál intenzivně pracovaly na chlapci.

„Přistání našeho vrtulníku bylo velmi komplikované vzhledem k terénu. Piloti vysadili lékařku a zdravotnickou posádku co nejblíže místa události, ale na této ploše nebylo možné pacienta naložit, takže si následně piloti vybrali jiné místo,“ vysvětlila nám mluvčí záchranné služby komplikace během zásahu.

Když byl chlapec připraven na transport, naložili ho do sanitky a řidič jel neuvěřitelně opatrně složitým terénem k vrtulníku, čekajícímu na hřišti, kde chlapce přeložili a konečně mohli letecky transportovat.

„Já bych chtěl moc poděkovat všem zdravotníkům a lékařům. U jezdce bylo podezření na těžká zranění.Zdravotníci a lékaři záchranné služby Plzeňského kraje, lékařka závodu, ale i hasiči byli u zraněného chlapce ihned po srážce. Brzy přiletěla i helikoptéra a posádka se rychle přidala k pomoci. Byl to opravdu fofr i během jejich samotného zákroku, jak se vzájemně doplňovali a navzájem si pomáhali. Jejich skvělou činnost bych přál vidět každému.

Závod byl po všech stránkách, tedy i po zdravotnické, zabezpečen na nejvyšší úrovni a mrzí mě následné nepravdivé výstupy bulvárních médií,“ sdělil nám ředitel závodu Werner Kříž.

Jeho slova potvrzuje i šéf Šimonova teamu Miroslav Bureš: „U nehody jsem osobně nebyl, ale vím, že Šimon je velký bojovník nejen na trati, ze zranění se rychle zotavuje. Sem ve spojení s rodiči chlapce a moc mě mrzí, co se kolem toho v médiích dělo. Asi nejhorší bylo to, že když další dny jela maminka Šimona navštívit do nemocnice, cestou se dočetla v jednom z bulvárů, že chlapec je téměř na umření a přitom naprostý opak je pravdou a Šimon se rychle zotavuje. Autor toho článku by si měl uvědomit, co vše může způsobit. Motokros je krásný sport, úrazy zde samozřejmě občas bývají, ale bulvár bohužel vyhledává pouze je.“

Že zákrok všech záchranářů na místě byl perfektní a zranění naštěstínakonecnebyla tak vážná, dokazuje i to, že chlapce již přeložili z JIRP na ortopedii.

Všem záchranářům pozemním i posádce helikoptéry LZS patří velké poděkování a mladému závodníkovi přejeme brzké uzdravení a mnoho vyhraných závodů.