Foto

Selfie s krávou či žena, která si chtěla pohladit zmiji

"Víte, že se ročně utopí víc lidí, než jich zemře na motorkách?" záchranáři varují před prázdninovými úrazy

7. července 2018 18:32 , aktualizace neděle 8. července 02:48

Záchranáři

Partner článku – Vochoc Trade, s.r.o.

     Prázdniny nejsou jen dny, kdy odpočíváme, ale bohužel také dny, kdy se část z nás pokusí zabít se, či v lepším případě pouze nechat si něco amputovat.
     Záchranářům tyto dny vždy začnou naskakovat výjezdy k případům pro léto typickým. Řeč je o dopravních nehodách, kdy si řidič jedoucí s autem nacpaným bagáží a rozvernou rodinkou myslí, že dojet do cíle je nejlepší na jeden zátah a bez pauz. Stejně tak desítky lidí s poraněním mozku, kdyby mohly, přiznaly by, že si tu přilbu na kolo, inline brusle či jiný obdobný prostředek vzít mohly.
     Pak jsou zde rozličná zranění všeho druhu, kdy se občan městský mění na občana vesnického či dokonce zálesáckého a pokusí se o manuální práci s rozličným nářadím. Sekyra, pila, cirkulárka, motorovka a další nástroje si pak vybírají daň.
     Další skupina zranění pro toto období typická, jsou úrazy turistické, většinou někam nebo z něčeho spadnete, sníte něco co k jídlu nebylo, něco někde spadne na vás a nebo se vás něco pokusí sežrat.
     Poslední skupina úrazů jsou vodní, každoročně se několik lidí spolehlivě zabije pokusem něco přeplavat s nějakým tím promile, následují plavci, kteří sice neumí moc plavat, ale rádi se vytahují a tato skupina končí vodáky, kteří mívají široké potfolio zranění od topení se, přes úpaly a úžehy, až po zlomeniny.

     Pokud myslíte, že přeháníme, tak tento rok již došlo k několika případům, které by si Darwinovu cenu zasloužily. Jako příklad uvádíme mladého muže, který si na Tachovsku chtěl udělat selfie s krávou, což nezní až tak nebezpečně, ale pouze pokud si nespletete krávu s býkem. Muž skončil naštěstí jen s odřeninami a šokem.
     O pomyslné první místo soutěže "o nejzbytečnější letní zranění" bezesporu usiluje mladá žena, která 7. června viděla na Šumavě hada vyhřívat se na sluníčku a tak jí napadlo, jak báječné by mohlo být, toho krásného hada pohladit. Zmiji to jako dobrý nápad nepřišlo a žena skončila s uštknutím na jednotce intenzivní péče.

Co na letní úrazy záchranáři?

     Českým školákům před pár dny skončily každodenní školní povinnosti a začaly vytoužené dvouměsíční prázdniny. Ty ale přinášejí krom radosti a cestování každoročně také tisíce úrazů. Aniž bychom chtěli rodiče jakkoli děsit, mějme na mysli, že se každoročně několik desítek našich dětí do školních lavic bohužel už nikdy nevrátí, začal hned tím nejsmutnějším Víťa Sladký z plzeňské záchranky.

     Mohlo by se zdát, že přilby na hlavách mladých cyklistů se staly samozřejmostí a na pozemních komunikacích jsou pro děti dávno povinné. Ale nosí je všichni vždy? Spousta lidí si ji přece brát nebude, když jede "jen" po cestě z chatové oblasti na nákup do konzumu, nebo při krátké večerní projížďce k rybníku.
     Dbejte důsledně na užívání přileb, skutečně zachraňují životy a chrání před závažnými kraniotraumaty. Používejte je také na koloběžkách, skateboardech a podobných „strojích“. Tím spíše, má-li vaše koloběžka, mini segway nebo hoverboard přídavný pohon. Mělo by platit – čím vyšší dosažitelná rychlost, tím lepší ochrana hlavy a krční páteře. Stále se setkáváme s případy, kdy cykloturisté přilbu nepoužijí ani v horském terénu.
     Následky mozkolebečních poranění přitom patří k těm nejzávažnějším a nezřídka změní život nejen zraněným, ale celým rodinám.
     Při jízdách autem i autobusem by mělo být samozřejmostí použití bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů.  

     Dalším typickým letním úrazem jsou případy tonutí. Málokdo by odhadl, že se v Česku každý rok utopí kolem dvou set lidí. Počty utonutí jsou vyšší, než úmrtí na motorkách! Většinou se jedná o dobré plavce, kteří z vody nemají respekt, přecení své fyzické síly, anebo je ve vodě přepadne nějaká zdravotní indispozice.
     Samostatnou kapitolou jsou zahradní bazény. Ty se každoročně stanou smrtelnou pastí pro celou řadu malých dětí, které v nestřeženém okamžiku spadnou do vody. Většinou se jedná jen o pár vteřin, po které je dospělí ponechají bez dozoru.  Že dítě chybí si obvykle povšimnou až po desítkách minut, kdy je už šance na resuscitaci a záchranu takřka nulová. Takové výjezdy patří k nejsmutnějším. Doporučuje se bazény důsledně zakrývat, případně vybavit elektronickým alarmem.

Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!